BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakPandemi konut fiyatlarını vuruyor----

Pandemi konut fiyatlarını vuruyor

Pandemi konut fiyatlarını vuruyor
05 Aralık 2020 - 09:06 www.finansgundem.com

Pandemide yatırımcıların güvenli liman arayışı ile gayrimenkule olan ilgi sürüyor. Dünyadaki 45 büyük şehirde konut fiyatları yükselirken, Avrupa başkentleri geriliyor

Pandemide yatırımcılar güvenli liman olan yatırım araçlarına yönelirken, gayrimenkullerde de fiyat artışlar yaşandı. İngiltere merkezli gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, dünyanın önde gelen 45 büyük şehrinde konut fiyatlarına ilişkin bir rapor hazırladı.

Şehirlerin 28'inde konut fiyatları yükselirken 17'sinde gerileme meydana geldi. Gerileme en çok Avrupa şehirlerinde görüldü.

BU YIL İSTANBUL LİSTEDE YOK

İstanbul’un bu yıl listeye alınmadığı Küresel Kentler Konut Endeksi 2020 üçüncü çeyrek verilerine göre, son 12 ayda ev fiyatlarının en çok yükseldiği şehir Yeni Zelanda'nın 1.3 milyon ile en kalabalık nüfusuna sahip Auckland oldu. Ev fiyatlarının yüzde 12.9 yükseldiği Auckland'ı, yüzde 10.2'lik artışla Filipinlerin başkenti Manila izledi. Çin'den Shenzen yüzde 8.9 ile üçüncü sırada yer alırken, Kanada'nın en büyük şehri ve ticaret merkezide ev fiyatları son 12 ayda yüzde 8.4 yükseldi.

Dünyanın az sayıdaki şehir devletlerinden biri olan ve yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip Singapur yüzde 6.1'lik düşüşle konut fiyatlarının en çok gerilediği yer aldı. Bangkok'ta yüzde 6, Hong Kong'da yüzde 5.4 ile Singapur'u takip etti.

EN ÇOK LONDRA'DA GERİLEDİ 

Endekse göre, Avrupa başkentlerinde fiyatlarda son 12 ayda fiyatlarda düşüş görüldü.

İngiltere'nin başkenti Londra yüzde 4.5 ile en fazla gerilemenin yaşandığı yer olurken, Madrid'de yüzde 3.5, Paris'te yüzde 0.5 düşüş yaşandı. Almanya'nın başkenti Berlin'de 0.9 ile konut fiyatlarında sınırlı artış görüldü.

Moskova'da konut fiyatları son 12 ayda yüzde 1.3 artış yaşandı, New York'ta yüzde 4.1, Dubai'de ise yüzde 3.7 düşüş oldu.

Londra'da kritik gelişme! Brexit ticaret görüşmeleri askıya alındı

Korona virüs hız kesmeden can almaya devam ediyor

İstanbul'da ulaşım saatleri güncellendi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)