BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemPakistan'da eski Başbakan İmran Han protesto yürüyüşüne son verdi----

Pakistan'da eski Başbakan İmran Han protesto yürüyüşüne son verdi

Pakistan'da eski Başbakan İmran Han protesto yürüyüşüne son verdi
26 Mayıs 2022 - 10:50 www.finansgundem.com

Pakistan'ın eski Başbakanı İmran Han, seçim tarihi belirlemesi ve meclisin feshedilmesi için hükümete 6 gün mühlet tanıdı ve İslamabad'daki yürüyüşünü sonlandırdı.

İmran Han, İslamabad'ın 9. Bulvarı'nda Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) mensuplarına hitap etti. Han konuşmasında, hükümete seçim tarihi belirlemesi ve meclisi feshetmesi için 6 gün süre tanıdığını söyleyerek, başkentteki yürüyüşünü bitirdi.

Eski Başbakan, seçim kararının alınmaması durumunda tüm Pakistanlılarla İslamabad'a geri döneceğini belirtti. Hükümetin, polisle halkı karşı karşıya getirmek ve anarşi yaratmak istediğini öne süren Han, "Hükümet seçim kararı alıp meclisi feshedene kadar burada kalmaya kararlıydım ama son 24 saatte gördüklerimden sonra yürüyüşe son verme kararı aldım" ifadesini kullandı.

Dawn sitesinin aktardığına göre Han, gösteri ve yürüyüşün devam etmesi ve çatışma yaşanmasının hükümeti mutlu edeceğini savunarak hükümetin "baskın ve gözaltı taktiklerini" kınadı.

"Polis, göstericilerin ölümüne yol açtı" iddiası

Barışçıl gösterilerin göz yaşartıcı gaz bombası, gözaltılar ve tutuklamalarla engellenmeye çalışıldığını öne süren Han, yüksek mahkemenin konuyu gündemine almasına sevindiğini belirtti.

Han, başkente yürüyüş sırasında 5, Karaçi'deki gösterilerde ise 3 PTI mensubunun öldüğünü, bunlardan birinin ise polisin göz yaşartıcı gazının etkisiyle köprüden düştüğünü ileri sürdü. Yalnızca adalet arayışında olduklarını dile getiren Han, halkın son 24 saatte yaşananları yakından takip ettiği ve yargının buna tepkisini beklediğini kaydetti.

Konuşmanın ardından PTI liderleri ve Han bölgeden ayrılırken bazı partililer polis barikatlarını aşarak yüksek güvenlik tedbirlerinin alındığı "kırmızı bölgeye" girdi.

İçişleri Bakanı'ndan Han'a cevap

İçişleri Bakanı Rana Sanaullah, yürüyüşü yakından takip ettiğini ifade ederek "Halk baskınları reddediyor" dedi. Sanaullah, PTI'nin "olay çıkarmama" sözünde durmadığını iddia ederek, "İmran Niazi, İslamabad'da belirlenen bir yerde miting düzenlemek için Yargıtaydan izin aldıktan sonra şehre girdi ancak sözünü tutmadı" açıklamasını yaptı.

Göstericilerin otobüs duraklarına ve yol kenarlarındaki ağaçlara zarar verdiğini ifade eden Sanaullah, yüksek mahkemenin kararına sığınan "çetelerin" gece boyunca ateş yaktığını aktardı.

15 güvenlik görevlisi yaralandı

Sanaullah, anayasanın 245 maddesi uyarınca hükümetin kırmızı bölgeye asker konuşlandırma kararı aldığını ve bu kapsamda cumhurbaşkanlığı, yüksek mahkeme, parlamento binası, başbakanlık binası gibi bazı resmi kurumların korunacağını bildirdi.

İslamabad polisi, göstericilere müdahale sırasında yaklaşık 15 güvenlik görevlisinin yaralandığını açıkladı.

Han yandaşları ve polis çatışması

İslamabad polisi, eski Başbakan Han'ın erken seçim talebiyle yapacağını duyurduğu yürüyüşü önlemek için Pencap eyaletinde İslamabad'a çıkan birçok yolu konteynerlerle kapatmıştı. Bunun üzerine Pencap'ın farklı bölgelerinde barikatları aşmak isteyen Han destekçileri ile polis arasında çatışma yaşanmıştı.

Polis, Pencap'ın en büyük kenti Lahor'ın farklı noktalarında toplanan Han'ın lideri olduğu PTI taraftarlarını dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanmıştı. PTI çalışanları ve partililer de polise taş atarak karşılık verirken bazı göstericiler de polisin çektiği dikenli telleri çeşitli aletlerle keserek barikatları aşmıştı.

Han, 22 Mayıs'ta Peşaver kentinde yaptığı konuşmada, yeni hükümeti kabul etmeyeceklerini belirterek, destekçilerini erken seçimler için baskı yapmak üzere 25 Mayıs'ta İslamabad'da barışçıl şekilde yürümeye çağırmıştı. İslamabad yönetimi ise Han'ın yapmayı planladığı yürüyüşe yasak getirmişti.

Ne olmuştu?

Pakistan Parlamentosunda 10 Nisan'da yapılan güven oylaması sonucu İmran Han hükümeti düşmüştü. Ülkede 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif'in kardeşi Şahbaz Şerif, Mecliste 11 Nisan'da düzenlenen seçimde 174 oy ile salt çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçilmişti.

Han’ın Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarını başlattığı 24 Şubat'ta başkent Moskova’da Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelmesi, Batılı ülkelerde rahatsızlık uyandırmıştı. Bu durumu, ülkesinin "gaz tedarikine, buğdaya ve siber güvenlikle ilgili teknolojiye ihtiyaçları olduğu" sözleriyle savunan Han, hükümetinin düşürülmesinden ABD'yi sorumlu tutuyor.

Pakistan'da eski Başbakan'ın destekçileri polisle çatıştı

Eski Pakistan Başbakanı'ndan İslamabad'da yürüyüş çağrısı

Bakan Akar, Pakistan Başbakanı ile görüştü

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)