BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiÖzel sektörün yurt dışı kredi borcunda gerileme----

Özel sektörün yurt dışı kredi borcunda gerileme

Özel sektörün yurt dışı kredi borcunda gerileme
16 Eylül 2021 - 10:02 www.finansgundem.com

TCMB: özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu Temmuz'da 173,3 milyar dolar

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu Temmuz'da 173,3 milyar dolar oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıkanan verilere göre, Temmuz sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2020 yıl sonuna göre 130 milyon ABD doları azalarak 173,3 milyar ABD doları oldu. Vadeye göre incelendiğinde, 2020 yıl sonuna göre, uzun vadeli kredi borcunun 110 milyon ABD doları artarak 163,8 milyar ABD doları kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 240 milyon ABD doları azalarak 9,5 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 2,6 milyar ABD doları azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 777 milyon ABD doları azalışla 20,8 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 833 milyon ABD doları azalmış, tahvil stoku ise 3 milyon ABD doları azalarak 2,3 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir.

Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 2,8 milyar ABD doları arttığı, tahvil stokunun ise 2,1 milyar ABD doları artarak 9,8 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, 2020 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 513 milyon ABD doları azalışla 6,1 milyar ABD doları finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 16 milyon ABD doları artışla 1,3 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir.

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Temmuz sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 1,6 milyar ABD doları azalarak 107,7 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 412 milyon ABD doları azalarak 9,1 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 163,8 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun %61,0'ının ABD doları, %34,9’unun Euro, %2,3’ünün Türk lirası ve %1,8’inin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 9,5 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise %38,2’sinin ABD doları, %34,5’inin Euro, %23,8’inin Türk lirası ve % 3,5’inin diğer döviz cinslerinden oluştuğu görülmektedir.

Sektör dağılımı incelendiğinde, Temmuz sonu itibarıyla, 163,8 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun %40,7’sini finansal kuruluşların, %59,3’ünü ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur. Aynı dönemde, 9,5 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun %83,2’sini finansal kuruluşların, %16,8’ini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, Temmuz sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 42,1 milyar
ABD doları tutarında olduğu gözlenmektedir."

Rotatif kredide komisyon iptal, komisyonlar geri ödeniyor

 

Dört büyüklere borç yapılandırması gündemde

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucize Reis : )16 Eylül 2021 11:11

    yen üretimler olmadığı için mi gerileme... işçi rakamları düştü mü arttı mı ? ... ciro rakamları usd bazda ne oldu ? stok durumları nasıl var mı yok mu, tüketen kesim aynı urunlerı alıyormu alamıyormu, vb bunlarla bir bütün oldugunda veriyi ciddeiye alırım. tek başına yurtdışından kredi almıyorlar dendimi saçma gelıyor.