BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro Ekonomi Özel sektörün yurt dışı kredi borcu azaldı----

Özel sektörün yurt dışı kredi borcu azaldı

 Özel sektörün yurt dışı kredi borcu azaldı
14 Nisan 2022 - 10:08 www.finansgundem.com

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu Şubat'ta 167,7 milyar dolar oldu

Şubat sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2021 yıl sonuna göre 1,3 milyar ABD doları azalarak 167,7 milyar ABD doları oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, vadeye göre incelendiğinde, 2021 yıl sonuna göre, uzun vadeli kredi borcunun 1,4 milyar ABD doları azalarak 160,1 milyar ABD doları; kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 129 milyon ABD doları artarak 7,6 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

"Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 889 milyon ABD doları azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 543 milyon ABD doları azalışla 19,4 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 57 milyon ABD doları azalmış, tahvil stoku ise önemli bir değişiklik göstermeyerek 1,8 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 136 milyon ABD doları azaldığı, tahvil stokunun ise 493 milyon ABD doları artarak 10,6 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, 2021 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 365 milyon ABD doları artışla 5,1 milyar ABD doları; finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 97 milyon ABD doları artışla 978 milyon ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir.

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Şubat sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 1,3 milyar ABD doları azalarak 106,2 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 165 milyon ABD doları artarak 7,2 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlenmektedir.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 160,1 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun %63,1'inin ABD doları, %33,3’ünün Euro, %1,6’sının Türk lirası ve %2,0’ının ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 7,6 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise %41,0’ının ABD doları, %36,5’inin Euro, %17,8’inin Türk lirası ve % 4,7’sinin diğer döviz cinslerinden oluştuğu görülmektedir.

Sektör dağılımı incelendiğinde, Şubat sonu itibarıyla, 160,1 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun %39,4’ünü finansal kuruluşların, %60,6’sını ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur. Aynı dönemde, 7,6 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun %82,8’ini finansal kuruluşların, %17,2’sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, Şubat sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 43,2 milyar ABD doları tutarında olduğu gözlenmektedir."

TCMB'den piyasa yapıcı bankalara destek hamlesi

 

Ticari kredi talebinde büyük artış

 

Euro Bölgesi'nde şirketlerin kredi talebinin artması bekleniyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)