BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemOnur Air’in tüm uçakları icrada----

Onur Air’in tüm uçakları icrada

Onur Air’in tüm uçakları icrada
23 Haziran 2021 - 10:55 www.finansgundem.com

Onur Air, uzun zamandır yaşadığı ali sıkıntılar ile gündeme gelirken, pandeminin de etkisiyle zora girdi. Bir dönem Türkiye'nin en büyük özel havayolu şirketi olan Onur Air’in sahibi olduğu tüm uçaklar icraya verildi.

Pandemiden en ağır darbeyi alan havacılık sektöründe özellikle havayolu şirketleri büyük zarar gördü ve etkileri devam ediyor.

Dünyada birçok havayolu şirketi kapısına kilit vururken dev havayolu şirketleri bile ancak hükümetlerin doğrudan nakit desteğiyle ayakta kalabildi.  

Uzmanlar, uzunca bir süre tüm dünyada operasyonlarının tamamına yakını duran havayolu şirketlerinin devlet desteği olmadan ayakta kalabilmelerinin mümkün olmadığı konusunda görüş birliği içinde bulunuyor.

Air Afrance 7 milyar euro, KLM 10 milyar euro, Lufthansa 9 milyar euro, Emirates ve Aeroflot 1'er milyar dolar doğrudan devlet desteği aldı.

Türkiye’de ise pandeminin ilk gününden bu yana havayolu şirketlerine doğrudan nakit desteği çıkmazken, sadece “Kısa Çalışma Ödeneği”, KDV indirimi gibi destekler verildi. Pandemi öncesi de zor durumda olan havayolu şirketleri daha büyük yaralar aldı.

Sözcü'den Yusuf Demir haberine göre, uzun süredir ayakta kalmak için büyük çaba harcayan, bir dönem Türkiye'nin en büyük özel havayolu şirketi Onur Air de pandemi öncesi varolan sorunlarını çözemedi. Salgın öncesi büyük sorunlar yaşayan şirketin tüm uçakları Antalya Havalimanı’nın işletmecisi Fraport TAV tarafından icraya verildi.

8 UÇAĞIN TÜM UÇUŞLARI İKİNCİ BİR TALİMATA KADAR DURDURULDU

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Antalya Genel İcra Dairesi’nin ilgili kararını, tüm havalimanlarında uygulanmak üzere Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne gönderildi. Yazıda şu ifadelere yer verildi:

Antalya Genel İcra Dairesi'nin takip dosyasında bahsi geçen TC-OBK, TC-OBS, TC-OBU, TC-OBY, TC-ODB, TC-OEA, TC-ONJ, TC-ONS tescil işaretli hava araçlarının alacaklı Fraport Tav Antalya Terminal İşletmeciliği Anonim Ortaklığı'nın talebi gereği seferden men edilmelerine karar verildiği belirtilerek gereğinin yapılması talep edilmektedir. Söz konusu karar gereği Türk Sivil Hava Aracı Sicilinde Onur Air Taşımacılık A.Ş.'nin sahibi ve işleticisi olduğu TC-OBK, TC-OBS, TC-OBU, TC-OBY, TC-ODB, TC-OEA, TC-ONJ, TC-ONS tescil işaretli hava araçlarının uçuşları ikinci bir talimata kadar durdurulmuştur.

26 BİN EURO İÇİN TÜM UÇAKLARA HACİZ KONULMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜ

Onur Air'e yakından izleyen kaynaklar, pandeminin başladığı 25 Mart 2020’de uçuşlarını durduran şirketin sektördeki çok sayıda iş ortağına ve personele ciddi borçlarının olduğunu kaydediyor. Haczin pandemi öncesi borçlardan kaynaklandığını belirten kaynaklar, “Onur Air'in Fraport TAV Antalya'ya olan borcunun 526 bin Euro olduğu, Fraport'un elinde de 500 bin euro'luk teminat mektubu olduğu biliniyor. Sadece 26 bin euro için 145 milyon euro değeri olduğu tespit edilen 8 uçağa haciz koydurması düşündürücü” değerlendirmesini yapıyor.

İRANLI ORTAKTAKİ HİSSELERİ SATIN ALDI

Kaynaklar, Onur Air uzun süredir ayakta kalma mücadelesi verdiğini vurgulayarak, “Pandemi şartlarında şirketin toparlanması mümkün olmadı. Ancak son dönemde hızlanan normalleşmeyle birlikte Onur Air'in sahibi Cankut Bagana bir atak yapmak için ciddi hazırlık yapıyordu. Bu hedefle İranlı ortağındaki yüzde 15 hisseyi de satın aldı. Temmuz ayıyla birlikte önemli adımlar atmaya başlayacaktı” dedi.

1992’DE KURULMUŞTU

Onur Havayolları Taşımacılık A.Ş., 14 Nisan 1992'de kuruldu ve ilk uçuşunu 14 Mayıs 1992 tarihinde A-320 tipi uçakla  Ercan Havalimanı'na gerçekleştirdi. Takip eden zaman içinde, Temmuz 1992'de ikinci uçağını, Aralık 1992'de üçüncü uçağını ve Nisan 1993'te dördüncü uçağını filosuna dahil etti. 2006 yılında 31 adet uçakla 7.012 koltuk kapasitesine ulaşan Onur Air pademi sürecine girerken yaklaşık 1800 personele sahipti. Şirketin bugün itibariyle 3’ü kiralık toplam 11 uçağı ve yaklaşık 1300 personeli bulunuyor.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Türkbey Otağlı24 Haziran 2021 00:50

  Salgın sürecinde zarar etmesi anlaşılır bir durum ancak salgın öncesi dönemleri incelediğimizde de Onur air'in parlak bir durumda olmadığı görülüyor. 2006'da 31 uçak sayısına ulaşmış; 2020 'ye gelindiğinde 11'e kadar düşmüş. Şirket büyümesi beklenecek yerde çok önemli bir küçülme yaşamış. Kendisinden sonra ortaya çıkan Pegasus'un gelişimi ile karşılaştırmak bile Onur'un kötü bir şirket yönetimi olduğunu göstermeye yeter. Yerli ve milli bir şirket olduğu için kurtulmasını dilerim ancak şirkette yönetim anlayışının değişmesi önemli bir koşul !

 • Vatandaş23 Haziran 2021 18:37

  Onur Air e de mi çöktüler. O çökenler işlettikleri havameydanlarini yaparken ceplerinden 1 lira çıkmış mı milletin parası ile mafya oldular. Yiyorsa özel bankalardan çekin kredi.

 • selim23 Haziran 2021 12:32

  yandaş olmayanı yutarlar

 • adem23 Haziran 2021 19:08

  ne alaka

 • RAMO CANCAN23 Haziran 2021 11:13

  Tüm havayolları şirketlirinin aslında durumu aynı.THY bir şey olmaz çünkü devletin şeref ve onurundaki bir kurum olduğu için devlet mecburen destek olur.diğerlerine bir şey diyemem.