BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkÖnder Halisdemir bankacılık sektörüne geri dönüyor----

Önder Halisdemir bankacılık sektörüne geri dönüyor

Önder Halisdemir bankacılık sektörüne geri dönüyor
07 Nisan 2021 - 08:08 www.finansgundem.com

Inveo Yatırım Holding, kuruluş hazırlıklarını yürüttüğü yatırım bankasına liderlik etmek üzere Dr. Önder Halisdemir ile anlaştı. Halisdemir Finansal Hizmetler Grubu Başkanı ve Danışma Kurulu Üyesi olarak görevine bugün başlıyor.

Sermaye piyasalarındaki köklü ve güçlü geçmişinin devamı olarak yeni nesil yatırım holdingine dönüşen Inveo Yatırım Holding, Türkiye’nin ihtiyacı olan yatırımların finansmanına katkı sağlamak için kuruluş hazırlıklarını yürüttüğü yeni yatırım bankasının liderini seçti.

Inveo Yatırım Holding CEO’su Onur Topaç, sektörün deneyimli yöneticilerinden, Finansgundem.com yazarı Dr. Önder Halisdemir ile anlaştıklarını açıkladı. Topaç, Dr. Önder Halisdemir’e yatırım bankası kurma çalışmalarını yönetmek üzere tam yetki verdiklerini, BDDK’dan alınacak gerekli izinler sonrasında kendisinin bankanın yönetiminde görev alacağını bildirdi.

“Inveo yeni nesil bir değer yatırımcısı”

Yatırım bankası kuruluş çalışmaları hakkında Inveo Yatırım Holding adına açıklama yapan CEO Onur Topaç, “Inveo Yatırım Holding, sermaye piyasalarına ve geleceği parlak şirketlere yatırım yapan yeni nesil bir değer yatırımcısı. 2020 yılında özsermayemizi yüzde 310 büyüterek 148 milyon TL’den 606 milyon TL’ye yükselterek güçlendirdik. Kaliteli ve deneyimli bir ekip ile büyümeyi hedefleyen şirketimiz yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği yatırımlarla değer yaratmayı misyon ediniyor. Sermaye Piyasalarındaki 30 senelik deneyimimizi bir üst seviyeye çıkartmak ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu yatırımların finansmanına katkı sağlamak için bir yatırım bankası kurmak istediğimizi açıklamış ve bunun için bir danışma kurulu oluşturmuştuk. Bu yolculukta çok değerli ve tecrübeli isimler olan Demet Özdemir ve Bora Oruç hem Yönetim Kurulu’muza hem de Yatırım Bankası çalışmaları kapsamında oluşturulan danışma kurulumuza katılmıştı. Şimdi ise ülkemizde yatırım bankası ve finansal teknoloji şirketleri denilince akla gelen ilk isim olan Dr. Önder Halisdemir ile kuruluş faaliyetlerimize ve sonrasına liderlik etmek üzere anlaşmış bulunuyoruz.  

Dr. Önder Halisdemir, kariyerinde birçok yeniliğe ve çeşitli sektörlerde önemli dönüşümlere imza atarken, ülkemizin ilk finansal teknoloji şirketlerini ekipleri ile kurmuş deneyimli liderlerden biri. Kendisi özel sermayeli en büyük yatırım bankası markasını oluşturmuş, hayata geçirdiği yenilikler, birçok uluslararası yarışmada ödüllendirilmiştir. Bu önemli başarıların ardından 5 yıl önce bankacılık alanında çalışma hayatına ara vermiş ve sivil toplum çalışmalarına yönelmişti. Tekrar yönetici olarak Inveo Yatırım Holding çatısı altında sektöre dönmesi grubumuz, ülkemizin finans ve sermaye piyasaları açısından önemli bir kazanımdır. Kendisi tam yetkili olarak yatırım bankası kurma çalışmalarını yönetecek ve gerekli BDDK izinlerinin alınması sonrasında, bankanın yönetiminde görev alacaktır. Dr. Önder Halisdemir Inveo Yatırım Holding çatısı altında Finansal Hizmetler Grubu Başkanı olarak göreve başlamıştır.” dedi.

“Dünyada ve ülkemizde, heyecan verici bir finansal dönüşüm yaşanıyor”

Inveo Yatırım Holding’e katılımı hakkında açıklama yapan Önder Halisdemir, görüşlerini şöyle dile getirdi: “Dünyada ve ülkemizde, heyecan verici bir finansal dönüşüm yaşanıyor. Bu dönüşüme katkı sağlamak ve ülkemizden dünyaya iyi örnekler oluşturmak için sermaye piyasalarımızın itibarlı ve vizyoner kuruluşu Inveo ile güçlerimizi birleştirmeyi önemli bir imkan olarak görüyorum. Bu dönüşüm yıllarında, bankacılık alanında yerli, işinin ehli, geçmişi belli, vizyoner kurum ve zanaatkarlara ihtiyaç var.  Birçok yerli bankamız yıllar içinde yabancı gruplar tarafından satın alınarak yabancılaştı. Yeni yerli kurumların sektöre girişi ve finansa taze sermaye kazandırılması konusunda devletimizin açtığı pencere yerinde ve önemlidir. Finansa erişimi kolay, yaygın ve seçenekleri zengin kılarak ülkemizde yatırımların gelişimine, birlikte çalışarak katkı sağlama fırsatı verdikleri için Inveo Yatırım Holding’e teşekkür ediyorum.”

Dr. Önder Halisdemir hakkında

1972 yılında doğan Halisdemir, 1995 yılında başladığı finans kariyeri boyunca yöneticilik yaptığı kurumların, ilgili alanlarda lider hale gelmesinde önemli katkılar sağlamıştır. Gerçekleştirdiği yenilikleri ve kurduğu ekipler ile başta Finans olmak üzere, sermaye piyasaları, ulaşım, perakende, spor ve birçok sektörün teknoloji ve iş süreçlerinin dönüşümünü sağlamış, gerçekleştirdiği yenilikler ile uluslararası yarışmalarda ödüller kazanmıştır.

2016 yılında evlenen Halisdemir profesyonel kariyerine ara vererek hayatı deneyimlemeye zaman ayırmıştır. 2017 yılında finans kurum ve yöneticilerinin üyesi olduğu köklü sivil toplum kuruluşu Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı yönetim kurulu başkanlığına seçilmiş ve halen bu görevi sürdürmektedir. Kurduğu aile yatırım ofisinde yenilenebilir enerji, teknoloji ve gayrimenkul alanlarında çeşitli yatırımlar yapmıştır. 2016 yılından bu yana Finansgundem.com’a bankacılık sektörü ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Sermaye piyasaları alanında yüksek lisans, bankacılık ana bilim dalında doktora derecesine sahiptir. Marmara Üniversitesi, NYU Wharton School gibi kurumlarda eğitim gören Halisdemir, Ostim Teknik Üniversitesi, Yönetim ve Bilişim Sistemleri bölümünde öğretim üyeliği yapmaktadır.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)