BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemÖnce SSK’lı sonra memur olan erken emeklilik fırsatı yakalar----

Önce SSK’lı sonra memur olan erken emeklilik fırsatı yakalar

Önce SSK’lı sonra memur olan erken emeklilik fırsatı yakalar
31 Mart 2019 - 11:05 www.finansgundem.com

İlk kez SSK’lı olarak sigortalı olan bir çalışan, 2 yıl SSK’lı çalıştıktan sonra memur olmaya hak kazanır ve memuriyete başlarsa, hizmet birleştirmesiyle iki yıl daha erken emekli olabilir.

Bütün çalışanların hayali bir gün emekli olabilmektir. Memur olmadan önce SSK girişleri olanlar için bu hayalin biraz daha öne çekilmesi mümkün. İşte önce SSK’lı sonra memur olanlara erken emeklilik formülü... Çalışmaya SSK’lı başlayıp sonra memur olan kişilerin memur olarak emekli olacakları tarih, ilk kez memur oldukları tarihe göre belirlenir. Ancak bu kişilerin SSK’lı olarak çalıştıkları süreler kaybolmaz. Hizmet birleştirmesi dilekçesiyle çalıştıkları kuruma başvuran kişilerin SSK’lı çalışmaları hizmet sürelerine eklenir.

BİRLEŞTİRME ÖNEMLİ

İlk kez 1 Ekim 2008 öncesinde memuriyete başlayan kişiler diğer statülerde geçen sürelerini ne kadar erken birleştirirlerse o kadar iyidir. Memurun, memur olmadan önceki hizmeti, emekli aylığını artırabilecek nitelikteki bir hizmet olsa bile hizmet birleştirmesi emeklilikten önce yapılmazsa bu birleştirme aylığı artırmaz. Memurun emekli keseneğine esas aylığının düşük olmasıyla SGK’nın da prim kaybı olacaktır.

Ne getirir, ne götürür?

2 yıl daha erken emekli olabilecek kadın sigortalının SSK’lı olarak emekli olabilmesi için son 1.261 gün SSK’lı çalışması gerekir. Öte yandan emekli aylıkları arasında farklılık olacaktır. Emekli Sandığı aylıkları, SSK’lılığa göre daha yüksektir.

Prim günü için avantaj sağlıyor

Örneğin 1 Ocak 1977 doğumlu bir kadın sigortalı, 1 Ocak 1997 tarihinde ilk kez SSK’lı olarak sigortalı olmuş, SSK’lı olarak 2 yıl çalıştıktan sonra memur olmaya hak kazanmış ve 1 Ocak 1999’da memuriyete başlamışsa SSK’lı olarak 2 yıl daha erken emekli olabilir. SSK girişinden dolayı 5.900 prim günü, 20 yıl sigortalılık ve 53 yaş şartlarıyla emekli olabilecek kadın sigortalı, Emekli Sandığı’ndan 20 yıl sigortalılık ve 55 yaş şartlarıyla emekli olabilir. Dolayısıyla emekliliğine 3.5 yıl kala SSK’lı olarak çalışmaya dönerek daha erken emekli olma imkanına kavuşabilir.
Okan Güray Bülbül - Akşam

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)