BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemOmikron pandemide son aşama mı----

Omikron pandemide son aşama mı

Omikron pandemide son aşama mı
12 Ocak 2022 - 05:03 www.finansgundem.com

ABD'de Kovid-19'un Omikron varyantında 19 Ocak'ta pik noktasına ulaşılacağı ve ardından vakalarda hızlı bir düşüş yaşanacağı öne sürüldü

Bilimadamları Kovid-19’un ülke genelinde hızla yayılan Omikron varyantının İngiltere’nin ardından ABD’de de tepe noktasına ulaşmış olabileceği görüşünde. Bu durumda vakaların hızla düşmesine olası gözüyle bakılıyor.

Varyantın Güney Afrika’da ilk kez tespit edilmesinden yalnızca bir buçuk ay sonra aşırı bulaşıcılığı yüzünden artık enfekte edecek yeni bireyler bulmakta zorlanabileceği sanılıyor.

Seattle’daki Washington Üniversitesi sağlık ölçümü bilimi profesörlerinden Ali Mokdad Omikron varyantı için, “Hızla tırmandığı gibi hızla da düşecek” dedi.

Ancak uzmanlar pandeminin diğer aşamasının ne göstereceğinin hala net olmadığı konusunda uyarıda da bulunuyor. İngiltere ve ABD gibi ülkelerde Covid-19 vaka eğrisindeki platolaşma her ülkede aynı zamanda ya da hızda meydana gelmiyor. Bu durumda birçok ülkenin önünde hastalıkların arttığı, hastanelerin baskı altında kaldığı haftalar ya da aylar olabilir.

Moktad’a göre Washington Üniversitesi'ne ait etkili bir model, ABD'de günlük vaka sayısının 19 Ocak'a kadar 1 milyon 200 bine ulaşacağını (pazartesi günü 1 milyon 350 bine ulaştı) ve ardından sert bir şekilde düşeceğini tahmin ediyor, çünkü bu zamana kadar enfekte olabilecek herkes enfekte olmuş olacak.

“Hesaplamalara göre ABD’de gerçek vaka sayısı 6 milyon”

Moktad’a göre hesaplamalar ABD’de hiç test olmamış kişiler de eklendiğinde gerçek günlük vaka sayısının 6 Ocak tarihinde 6 milyon ile zirveye çıktığını gösteriyor.

Salı günü, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) geçen hafta Avrupa'da 7 milyon yeni Kovid-19 vakası görüldüğünü söyledi, enfeksiyonları “bölgeyi süpüren bir gel-git dalgasına” benzetti. DSÖ, Mokdad’ın grubu tarafından Avrupa nüfusunun yarısının yaklaşık sekiz hafta içinde Omikron’la enfekte olacağını öngören modellemesinden alıntı yaptı.

“Zor kararlar alınacak”

Mokdad, ABD için gelecek iki-üç haftanın zor olacağını, bazı acil durum çalışanlarının bulaştırıcı olduklarının bilinmesine rağmen çalışmaya devam etmeleri gibi zor kararlar alınmasının gerekebileceğini söyledi.

Teksas Üniversitesi’nden Kovid-19 Modelleme Grubu Başkanı Lauren Ancel Meyers ise bir gün Omicron için pandeminin dönüm noktası denilebileceğini belirtti. Meyers, “Bu dalganın sonunda Covid’in bir varyantıyla enfekte olanların sayısı çok daha artmış olacak. Bir noktada belki felaket boyutunda bir tehditle daha yönetilebilir bir hastalık arasında bir çizgi çizebileceğiz ve bu nokta da Omicron olacak” diye konuştu.

Ancak Meyers bir diğer olasılığın ise Omikron’dan daha tehlikeli bir varyantın çıkması olduğunu hatırlattı. (Amerikanın Sesi)

ABD'de günlük vaka rekoru: 1 milyon 350 bin pozitif

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)