BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemNissan CEO’sunun kaçırılmasında pilot kritik rol oynadı----

Nissan CEO’sunun kaçırılmasında pilot kritik rol oynadı

Nissan CEO’sunun kaçırılmasında pilot kritik rol oynadı
13 Mayıs 2020 - 09:45 www.finansgundem.com

Eski Nissan CEO’su Ghosn’un Tokyo’dan Beyrut’a İstanbul aktarmalı kaçışına ilişkin hazırlanan iddianamede, Japonya’dan İstanbul’a gelen uçak, 30 Aralık 2019 günü saat 05.21’de Atatürk Havalimanı’na iniş yaparak kargo şirketine ait hangara çekildi.

Firarı organize eden kargo firması yetkilisi Okan Kösemen ise bir araçla sözkonusu uçağın yanına geldi. Yer hizmetleri yapan görevliler o esnada yolcular ve uçuş personelini almak için 2 adet VIP araçla uçağın yanına geldi. Ama görevlilerin uçağın kargo bölümündeki Eski Nissan CEO’su Carlos Ghosn’u görmemesi gerekiyordu.

İddianameye göre işte bu noktada uçağın pilotu Bahri Kutlu Sömek devreye girdi. Sömek, kendisini bekleyen VIP araca binerek, Engin Balçın ve Fatih Kaptan’a hangarın arka tarafında, uçağın görülmeyeceği bir yere giderek kendisine bir zarf verileceğini söyleyerek uçağın yanından ayrılmalarını sağladı.

Sömek bu esnada zarf alma bahanesiyle iki yer hizmetleri çalışanını bekletti. Saat 05.40 sıralarında Okan Kösemen, yer hizmetleri çalışanları ayrıldıktan sonra Carlos Ghosn’u, uçağın yanına yanaştırdığı arabaya bindirip onu Lübnan’a gidecek uçağa götürdü.

Pilot Sömek’in 7-8 dakika boyunca iki yer hizmetleri çalışanını VIP arabada betletmesi, kaçırma planının başarılı olmasını sağladı. Pilot tarafından oyalanan o iki çalışan Engin Balçın ve Fatih Kaptan, savcılığa o anları tanık sıfatıyla anlattı.

Arabada bekledikleri esnada Bahri Sömek’in sürekli telefonla oynadığını söyleyen Fatih Kaptan, “Sonrasında bize zarfa gerek kalmadığını söyleyerek uçağa geçebileceğimizi söyledi” dedi.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)