BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiNihat Zeybekci'den büyüme değerlendirmesi----

Nihat Zeybekci'den büyüme değerlendirmesi

Nihat Zeybekci'den büyüme değerlendirmesi
31 Mart 2015 - 19:55 www.finansgundem.com

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye'nin 2014 yılı genelindeki yüzde 2,9'luk büyümesinin 1,8 puanının, net ihracattan kaynaklandığını belirtti

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinin TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, 2014 yılı son çeyreğinde yüzde 2,6, yıl genelinde de yüzde 2,9 büyüme kaydettiğini hatırlattı.

Petrol fiyatlarının 2014’ün ikinci yarısından itibaren yüzde 50 düşmesiyle Türkiye'nin dış ticaretinde önemli yeri olan petrol ihracatçısı ülkelerin dış taleplerinde de gerileme yaşandığına işaret eden Zeybekci, paritedeki gerilemenin yine ikinci yarıda ve özellikle son çeyrekte dış ticareti negatif etkilediğini, bunun da net ihracatın büyümeye katkısını son çeyrekte aşağı çektiğini bildirdi.

Türkiye'de de yağışların azlığı sebebiyle tarımsal üretimde düşüş yaşanmasının büyümeyi olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Zeybekci, sektörler itibariyle 2014’te tek küçülme gösteren sektörün tarım olduğunu belirtti.

''Daha fazla üretim ve ihracat ile büyümek zorundayız"
Türkiye'nin bu zorlu şartlar altında birçok ülkeyi büyümede geride bırakarak başarı örneği sergilemeye devam ettiğini belirten Zeybekci, "2014 yılı bizim için net ihracatla büyüdüğümüz bir yıl oldu. Yıl genelindeki yüzde 2,9'luk büyümemizin 1,8 puanı net ihracattan kaynaklandı. Dolayısıyla bu sene net ihracatımız büyümemizin motor gücü oldu. Amacımız bu gücün artarak devam etmesi'' görüşüne yer verdi.

Türkiye'nin daha fazla üretim ve daha fazla ihracat ile büyümek zorunda olduğunu vurgulayan Zeybekci, 2015'in Türkiye'nin daha fazla büyümesi gereken bir yıl olacağına inandıklarını ifade etti.

Türkiye'nin 2014 cari açığının milli gelire oranının da  yüzde 5,7'ye gerilediğine dikkati çeken Zeybekci, 2015'te yüzde 4 düzeyinde bir cari açık görülebileceğini kaydetti.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)