BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemNebati açıkladı: GES için toplanan talep belli oldu----

Nebati açıkladı: GES için toplanan talep belli oldu

Nebati açıkladı: GES için toplanan talep belli oldu
24 Haziran 2022 - 12:22 www.finansgundem.com

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bakanlığın TL'ye teşvik amacıyla başlattığı Gelire Endeksli Senet (GES) uygulamasına 83 bin 816 kişinin 6,6 milyar TL'lik talep gösterdiğini duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kayseri’de düzenlenen Anadolu Aslanları Derneği’nin düzenlediği Türk Cumhuriyetleri İş Geliştirme Forumu’nda iş dünyası ile bir araya geldi. Enflasyonla mücadele mesajı veren Nebati GES’lere yönelik talep hakkında da bilgi verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Türkiye ekonomi modeli sayesinde ülkemiz üretim, ihracat , istihdam ve makina-teçhizat yatırımlarında Dünyadan pozitif yönde ayrıştı. Dengeli bir şekilde büyüyoruz.

Türkiye pandemi sınavını başarıyla atlatmakla kalmamış, büyüme başarısını sürdürmeye devam etmektedir. İlk çeyrekte yüzde 7.3 büyüme ile dengeli şekilde büyüyoruz. Uluslararası kuruluşlar 2022 yılı büyüme tahminlerini ülkemiz için yukarı yönlü revize yapıyor.

"BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ ENFLASYON"

Enflasyonla mücadele ediyoruz, birinci sıradaki önceliğimiz enflasyon. Bu mücadeleden galip gelecek olan biz olacağız. Gıda ve enerji fiyatlarında görülen artışlar tüm dünyada enflasyona tarihi yüksek seviyede seyretmesine sebep oldu. Tüm bu olumsuz gelişmelerin vatandaşlarımızın alım gücünü zorladığının da farkındayız. Fiyat artışlarının vatandaşlarımızın asgari düzeyde yansıtılması için mücadele etmeye devam edeceğiz.

KONUT KREDİLERİNDE DEĞİŞİKLİK

BDDK bazı ek düzenlemelere gitti. Birinci el konut alımlarının üretim ve istihdama katkısı daha fazla olması gözetilerek kredi azami kredi tutarının daha esnek tutulması sağlandı. İkinci el konut alımlarında kullandırılacak kredilerin de ikinci el konut fiyatlarındaki artışa olan etkisinin sınırlandırılması hedeflendi.

Konut kredilerinde değişikliğe gidildi. Böylece 10 milyon üzeri değere sahip konutlar için konut kredisi alınamayacak. Dün BDDK bazı ek düzenlemelere gitti, bu ek düzenlemeler sürekli güncellenerek devam edecek.

GES’LERE TALEP NE KADAR OLDU?

Yatırım, üretim ve ihracat eksenli ülkemiz için katma değer sağlayan kuruluşlara destek olmaya devam edeceğiz. KKM’yi son dönemde yeni finansal araçlarla destekliyoruz. GES’lere yönelik talep tabana yayılmış ve 5 milyar TL’lik beklentimizin üzerine çıkmıştır. Toplamda 83 bin 816 bireysel yatırımcı 6,6 milyar TL’lik talep göstermiştir.”

Bakan Nebati'den memur zammı açıklaması

 

Bakan Nebati'den GES açıklaması

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)