BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemMülkün satılması kira sözleşmesini iptal ettirmez----

Mülkün satılması kira sözleşmesini iptal ettirmez

Mülkün satılması kira sözleşmesini iptal ettirmez
10 Haziran 2023 - 12:17 www.finansgundem.com

Kiracılarından daha yüksek kira almak isteyen ev sahipleri, evlerini devrederek kontrat yenileme yöntemine gidiyor. Ancak uzmanlara göre evin bir başkasına devredilmesi kira sözleşmesini ortadan kaldırmak için yeterli değil.

Kiracılarından daha yüksek kira almak isteyen ev sahipleri, mülklerini akrabalarına ya da üçüncü şahıslara devredip kontrat yenilemeye çalışıyor. Fakat uzmanlara göre evin bir başkasına devredilmesi tahliye sebebi değil.

Konut piyasasında fahiş fiyatları önlemek için pek çok adım hayata geçirildi. Kiracıları koruma adına resmi artış oranı yüzde 25 ile sınırlandırıldı. Ancak istedikleri zammı yapamayan bazı ev sahipleri, kiracıları tahliye etmek için her türlü yöntemi deniyor.

Bazı ev sahipleri evlerini birinci derece akrabalarına devrediyor. Böylece kontrat yenileme yöntemine gidiliyor.  Ancak uzmanlara göre bu bir tahliye sebebi değil.

Maliklerin kiraya veren olarak bir başkasına mülklerini satmaları mevcut kira sözleşmesini ortadan kaldırmak için yeterli değildir. Hatta ve hatta malikin ölmesi durumunda mirasçıları kanun gereği sözleşmenin tarafı haline gelirler. -Doç. Dr. Yıldırım Keser

Keser, yeni malikin de eski malikin de ancak kanında sayılan sınırlı sebeplerden birine dayanarak tahliye talebinde bulunabileceğini söyledi.

"Yeni malik kira sözleşmesi ile bağlıdır"

Peki böyle bir durumla karşılaşan kiracılar ne yapmalı?

Konuyla ilgili bilgi veren Keser, "Dikkat edecekleri husus yeni malikin sözleşmenin devamı için rıza göstermesi aranmaz. Bu nedenden dolayı 'yeni malikle anlaşamıyoruz tahliye etmeliyiz' düşüncesine kapılmamaları gerekir. Yeni malik kira sözleşmesi ile bağlıdır." dedi.(TRT Haber)

Bunları bilmeden kira sözleşmesi imzalamayın!

 

Kira sözleşmesinde dikkat edilmesi gerekenler

 

Kiralar X3 arttı: Yatırımcı uzaklaştı

 

Kiracılara koruma kalkanı geliyor! İşte atılacak kritik adımlar

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • E.g.10 Haziran 2023 14:37

    İZMİR'DE EVKA PROJELERİ YENİDEN BAŞLATILMALI BU DEFA SATILMAYIP KİRALIK SOSYAL KONUT ARZI YARATILMALIDIR KİRALIK KONUT SIKINTISINA RAĞMEN DÜŞÜK GELİRLİLER İÇİN SOSYAL KONUT ARZI YARATAMAYAN BELEDİYE BAŞKANLARINA 2024 YEREL SEÇİMLERİNDE OY VERİLMEMELİDİR EVKA PROJELERİNİ BAŞLATIP GERÇEKLEŞTİREN BELEDİYE BAŞKANLARINI MUMLA ARIYORUZ SAYIN BURHAN ÖZFATURA YENİDEN ADAY OLMALIDIR/GÖSTERİLMELİ