BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın daveti Aytemiz Petolcülük 30 Ocak 2019, 09:30 Aytemiz Petolcülük Koşuyolu

Tüketicinin beklenti ve ihtiyaçlarını sürekli dinleyerek “sürdürülebilir ve şaşırtan hizmetler” sunan sektörün öncü markası...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri
AKBNK 0,00 0,00 0,00
ALBRK 0,00 0,00 0,00
GARAN 0,00 0,00 0,00
HALKB 0,00 0,00 0,00
ICBCT 0,00 0,00 0,00
ISCTR 0,00 0,00 0,00
SKBNK 0,00 0,00 0,00
TSKB 0,00 0,00 0,00
VAKBN 0,00 0,00 0,00
YKBNK 0,00 0,00 0,00

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemMuhalefette Abdullah Gül kurgusu bozuldu----

Muhalefette Abdullah Gül kurgusu bozuldu

Muhalefette Abdullah Gül kurgusu bozuldu
26 Nisan 2018 - 03:39 www.finansgundem.com

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, muhalefetin cumhurbaşkanlığı adayı belirleme maratonuyla ilgili gelişmeleri köşesine taşıdı. İşte Selvi'nin o yazısı:

Dün 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün muhalefetin ortak adayı olup olmayacağının büyük ölçüde netleştiği bir gündü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu henüz İYİ Parti Lideri Meral Akşener’le görüşme yapmamıştı. CHP’nin adayının Abdullah Gül olduğu yönündeki yorumları hatırlattık.

Bu formülün sağda solda çok konuşulduğunu söyledi ama “Ortada net bir durum yok” dedi. Kılıçdaroğlu bunu söylerken sosyal medyaya CHP’li Muharrem İnce, Özgür Özel ve Veli Ağbaba’nın, Abdullah Gül’e karşı çıkan mesajları düşmeye başladı.

Abdullah Gül’ün, muhalefetin ortak adayı olması için çaba gösteren Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Meral Akşener’e bazı anket sonuçlarını sunmuş ancak Akşener’i adaylıktan çekilmesi yönünde ikna edememişti.

Akşener-Kılıçdaroğlu görüşmesinde ise iki başlık ele alınıyor.

1- Akşener,daha önce açıkladığı şekilde Cumhurbaşkanı adayı olacağını belirtmiş. Bu konuda Akşener’den geri adım yok. İYİ Parti’ye 15 milletvekili vererek seçimlere girmesini sağlayan Kılıçdaroğlu, ortak adayı savunmakla birlikte Akşener’i ikna etmek için olağanüstü bir çaba sarf etmemiş. Daha açık bir deyimle, 15 milletvekilinin diyetini istememiş.

2- Kılıçdaroğlu, milletvekili seçiminde ittifak üzerinde durmuş. Aşağıda ayrıntılı bir şekilde açıklayacağım şekilde bir simülasyon üzerinden Meclis ittifakını anlatmış.

SON DURUM

Tabloyu netleştirecek olursak...

1- Temel Karamollaoğlu ile görüşmede Abdullah Gül’ün kesin olarak aday olacağını ifade etmediği söyleniyor. Meral Akşener’in, Abdullah Gül lehine adaylıktan feragat etmemesi, “ortak aday” planını suya düşürdü. CHP Milletvekillerinin,“Gül isyanı” ise Abdullah Gül’ün şansını zora soktu. Muhalefetin ortak ittifakı şartıyla aday olmayı planlayan Abdullah Gül’ün, CHP’nin desteğini olmazsa olmaz olarak gördüğü söyleniyordu.

2- HDP’de Selahattin Demirtaş’ın adaylığı

3- CHP’de, CHP’li aday seslerinin yükselmesi, Cumhurbaşkanlığı seçimine her partinin kendi adayı ile girmesi seçeneği güçlendirdi.

4- HDP dışındaki muhalefette, Meclis seçimi için sıfır baraj ittifakı ön plana çıktı.

KILIÇDAROĞLU’NUN SUNUMU

Kılıçdaroğlu-Akşener ile görüşmesine döndüğümüzde ise CHP lideri, milletvekili seçiminde ittifak modelleri üzerine bir sunum yapıyor. 5 ayrı ittifak senaryosuna göre milletvekili dağılımı gösteriliyor. CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti ve BTP’nin ittifak yaptığı senaryoya göre, muhalefet, seçime ayrı ayrı girmeye oranla 86 milletvekili daha fazla çıkarırken, AK Parti ve MHP ittifakının milletvekili sayısı 297’de kalıyor. Tabii CHP hesabına göre. Bu strateji Erdoğan, seçilse dahi Meclis çoğunluğunu ele geçirip, onu erken seçime zorlamayı hedefliyor. HDP’nin yer almadığı bir model olması nedeniyle Akşener’in 5’li ittifaka soğuk bakmadığı söyleniyor.

KILIÇDAROĞLU’NUN ADAY TARİFİ

Bu arada CHP Milletvekilleriyle yapılan toplantıda Kemal Kılıçdaroğlu,Cumhurbaşkanı adayına dönük bir tarif ortaya koyuyor.

"Adayımız ekonomiyi iyi bilecek, soğukkanlı olacak, kavgacı olmayacak, Türkiye’yi kutuplaşmadan uzak tutacak. O sakin olacak. Sakince Türkiye’de demokrasinin taşlarının yerine oturmasını sağlayacak. O sakin olacak çünkü kavgayı ben vereceğim. Onun koşturmasına gerek yok. Çünkü ben koşturacağım.”

Bu tariften iki sonuç çıkıyor. Bir kendisi aday olmayacak iki Gül dışında CHP’nin içinden kafasında bir isim var. Kılıçdaroğlu, "Ekonomiyi iyi bilecek” deyince gözler İlhan Kesici’ye dönüyor. Kesici henüz genel başkanla bu konuyu konuşmadıklarını söylüyor. Kılıçdaroğlu, "Arkasında bir başarı öyküsü var” deyince milletvekilleri bu tariften Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen’i anlıyorlar. Ecevit döneminde de ismi gündeme gelen Büyükerşen bir adım önde gözüküyor.

KURGUYU AKŞENER BOZDU

Kılıçdaroğlu,milletvekilleriyle toplantıyı bitirirken bir uyarıda bulunuyor.

"İttifaklar görüşülüyor. Kimse rahatsız edici beyanat vermekten kaçınsın” diyor. Anlaşılan o ki Kılıçdaroğlu kendi adayını çıkardığı ana kadar Gül’e yok demeyecek.

Gelinen aşamada Akşener’in kararlılığı nedeniyle Abdullah Gül konusundaki kurgu bozuldu. Gül’ün önünde SP’nin adayı olarak çıkma imkanı kaldı. Tabi o da bunu kabul ederse. İbre çok adaylı seçime döndü. Ama Akşener üzerindeki baskılar son bulmuş değil. Gül’ün kaderini Akşener’in tutumu belirleyecek.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Gerçek Türkiye 26 Nisan 2018 22:39

  Reis sahneye çıkıncaya kadar tek kutup vardı. Ülkede CHP zihniyeti tek kutup olarak hüküm sürerken milliyetçi müslüman kesim itilmiş kakılmış muamelesi görüyordu. Reisle birlikte bu ana kitlenin kendine güveni geldi ve sesi çıkmaya başladı. Yani kutuplaşma yok taşlar yerine oturuyor. Maalesef durum böyle. Sizin için zor olacak ama, buna alışmaktan başka çareniz yok. Eskiye dönüş asla olmayacak. Millet uyandı artık. Gerçekleri görme vaktidir.

 • Selim 26 Nisan 2018 12:17

  sp den başkasına oy yok akp haydı bana eyvallah sana oy yok bundan sonra ulkeyı kutuplaştırıyorsun temel bey doğru söyluyor

 • seçmen26 Nisan 2018 11:40

  selvinin yakında algı oyunları kitabı da çıkar... iyi biliyorsan sen de cb adayı ol birader..

 • ali26 Nisan 2018 10:09

  allahın da bir hesabı var

 • Sivil analist26 Nisan 2018 09:57

  CHP aday kriterleri sakin olacak, ekonomiyi iyi bilecek... . Kemal Kılıçgaroğlunu daha geçen seçim "SAKİN GÜÇ" olarak sunuyorlardı, Kemal Kılıçtaroğluda kendisini "HESAP UZMANI" olrak tanımlayıp 7 ile 4ü toplayıp 12yi şıp diye buluyordu.... Eeeeee şimdi ne diye aday olmuyor 😉😉😉😉

 • mehmet özavcı26 Nisan 2018 09:38

  lider dediğin çınar ağacı gibidir.onun bunun kapısında dolaşmaz.

 • jale26 Nisan 2018 08:18

  selvi bilgi vermek için yazmaz, akp için algı operasyonu yapar sadece. görevi o