BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkMoody's: Türk bankaları için döviz riski çok yüksek----

Moody's: Türk bankaları için döviz riski çok yüksek

Moody's: Türk bankaları için döviz riski çok yüksek
05 Aralık 2022 - 16:45 www.finansgundem.com

Moody's, Türkiye'deki bankaların döviz borçlarından kaynaklı 'çok yüksek' bir risk ile karşı karşıya olduklarını bildirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Investors Service, Ukrayna ve Türkiye gibi ülkelerde bankaların sermaye akışlarındaki sınırlamalardan, zayıf uluslararası rezervlerden ve yüksek seviyedeki döviz borçlarından kaynaklı "çok yüksek" bir risk ile karşı karşıya olduklarını öne sürdü.

Moody's bugün yayınladığı raporda, dolar cinsinden yüksek mevduatlar nedeniyle risk altındaki ülkeler olarak Belarus, El Salvador, Kırgızistan, Nijerya ve Tacikistan'ı sayarken, 39 gelişmekte olan ülkenin bankacılık sistemlerinde döviz mevduatlarının toplam mevduata oranlarının yüzde 10 ve üzerinde olduğunu vurguladı.

Moody's Başkan Yardımcısı Eugene Tarzimanov yaptığı değerlendirmede, "Yüksek dolarizasyon yerel para birimi keskin şekilde değer kaybettiğinde çoklu problemlere neden oluyor. Bankalar hedge edilmemiş borçlulara verilen döviz cinsinden kredilerde temerrütlerde artışa karşı kırılgan hale geliyorlar, bu karlılıklara zarar veriyor ve bankaların likiditeleri ile sermayelernini doe baskı altına sokabiliyor" dedi.

Moody's ayrıca, Ermenistan, Gürcistan, Kenya ve Uganda'da makroekonomik kırılganlıklarını bankaları etkileyebileceğini belirtti.

Raporda, "20 gelişmekte olan bankaclık sistemi yüksek veya çok yüksek döviz riski ile karşı karşıya" ifadeleri de yer aldı.

Moody's, Çin'deki danışmanlık faaliyetlerini sona erdiriyor

 

Moody's: İngiltere'de riskler devam ediyor

 

Moody's göre, Arjantin'in finans sektörü tehlikede

 

Moody’s Türkiye’nin büyüme tahminini revize etti

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)