BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakMilyon dolarlık mahallede imar durduruldu----

Milyon dolarlık mahallede imar durduruldu

Milyon dolarlık mahallede imar durduruldu
19 Mart 2021 - 12:45 www.finansgundem.com

Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi'nde yapılaşma durdurulurken, milyon dolarlara satılan evlerin projeleri askıya alındı.

Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden biri olan Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi'nde yapılaşma durduruldu.

Milyon dolarlık projelerin olduğu Yalıkavak Mahallesi'nde durdurulan yapılaşma, Bodrum Belediyesi'ne mahkeme tarafından tebliğ edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2013 tarihinde onaylanan Bodrum Yalıkavak beldesi 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planının iptali için, TMMOB Şehir Plancıları Odası tarafından, Muğla 2. İdare Mahkemesine suç duyurusunda bulunulmuştu.

Bakanlık aleyhine açılan davada mahkeme 2015 yılının ekim ayında ‘dava konusu işlemin iptaline’ karar vermişti. Bu kararın ardından Aralık ayında Yalıkavak'ın 1/5000 Nazım İmar ve 1/1000'lik Uygulama İmar Planları da iptal edilmişti.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Muğla Şubesi Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada davanın açılma gerekçeleri sıralanarak, en önemli gerekçenin Yalıkavak için yapılan 1/25.000'lik planın, 2011 yılında onaylanarak yürürlüğe giren 1/100.000'lik Aydın-Denizli-Muğla Çevre Düzeni Planına aykırı olduğu iddia edilmişti.

Muğla 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği karar Danıştay'da bozulmuş ve iptal edilen 1/25.000, 1/5.000 ve 1/1.000'lik planlar da tekrar yürürlüğe girmişti. Şehir Plancıları Odası’nın itirazı üzerine tekrar görülen dava sonuçlandı. Muğla 2. İdare Mahkemesi’nin kararıyla Yalıkavak planları temyiz yolu açık olmak üzere tekrar iptal oldu.

Yapılaşmanın durduğunu söyleyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Şu anda Yalıkavak’ta mevcut, devam eden inşaatların seviye tespitinin yapılıp kendilerine tebliğ edilmesi gerekiyor. Şu anda bu şekilde kalması için. Durdurulma meselesi biraz muamma aslında. Düşünün bir istinat duvarı ihtiyacı var, hafriyat yapılmış. Devam eden bir süreç. Bazı şeyler devam edebilir. Adam kalıbını çakmış, demirini döşemiş, en azından onların bitmesini beklemek lazım. Yoksa orada ciddi bir kayıp ortaya çıkacak. Ama daha henüz başlanmamış bloklar, ancak kabası bitmiş yerler ya da hafriyat edilmemiş yerler hiçbir şekilde devam etmeyecek. Bir taraftan ruhsatları, imar uygulamalarını da durdurduk zaten. Şu anda belediyemizden bu bölgelere ait hiçbir şekilde ruhsat kesilmiyor. Bu şu anlama da geliyor, o bölgede kamusal yatırımların da durduğu anlamına geliyor. Yol da yapamazsınız, altyapı da yapamazsınız artık orada. Bu imar planlarının bu şekilde iptal edilmesi iyi bir şey değil ama hata varsa tabi düzeltilmek zorunda. Şimdi biz de hemen çalışmaya başladık. 1/25000 ve 100000 ölçekliye aykırı olan özelikle 1000 ve 5000 ölçekli imar planlarını tekrar gözden geçiriyoruz şu anda. Aslında Çevre Bakanlığımızın birinci öncelikli görevi ama bu planları üst ölçekli planlara uygun hale getirmek zorundayız" açıklamasında bulundu.

'Bodrum'un korunmaya ihtiyacı var'

Aras, Bodrum’u korumak zorunda olduklarını ifade etti. 

Yani biz hep şunu söylüyoruz. Bodrum’un korunmaya ihtiyacı var ve imar planları eliyle Bodrum’da büyük bir tahribat yaşanıyor. Burada kaçak inşaat yapılmıyor. Burada şu anda mevcut hak verilen planlar yoluyla yapılaşma hızla ilerliyor. Anayasal hak. İnsanlar imar durumu belgesi almaya geldiği zaman, ‘ben arsama inşaat yapacağım’ dediği zaman ‘hayır sen bunu yapamazsın çünkü biz Bodrum’u koruyacağız' diyemiyorsun. Zaten imar planları belli alanlarda bu hakkı tanımış insanlara. O yüzden bizim burada yapacağımız iş o planları revize ederek, mahkememizin ve bilirkişinin de buradaki çekincelerine dayanak olacak şekilde düzenlemek ve 1/100000, 1/25000 planlara uygun hale getirmek. Tekrar tekrar söylüyorum asıl yetkili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. Turizm Bakanlığımızın da yetkileri var. Onların da söyleyecekleri sözler vardır" diye konuştu.

Şirketler, Kovid-19’u gelişim için fırsat olarak görmeye başladı

Pandemi nedeniyle ara verilmişti! Yarın başlıyor...

 

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • İhlaszede19 Mart 2021 18:28

  Emlak konut gibi şirketlere memleketi peşgeş çektirmeseler.Borsada yaptıkları gibi memleketi soymasınlar

 • TT19 Mart 2021 13:44

  Yalnız Bodrum değil tüm ege kıyılarının rantiyecilerden korumak gerekli ve betona artık dur denmeli, aksi halde geleceğimize, gelecek kuşaklara ve doğaya ihanet etmiş olacağız. şimdilerde ise eko turizm , sözümona ekolojik köy yalanı adı altında kıyı ormanlarımız tehdit altında, imara kapalı alanlar bu yalanla betonlaşmaya açılıyor, bu  kurnazlığa da dur denmeli!

 • misafir19 Mart 2021 14:03

  assos bölgesi bu tarz fırsatçıların alanına dönüşmüş durumda,  ekolojik turizm adı altında zeytinlik ve imara kapalı olan bu bölgede, birçok kooperatif boy göstermekte, ekolojik köy adı altında imar yasakları delinmekte ve betonlaşmaya açılmaktadır.  önlem alınmaması halinde gözümüzün nuru gibi korumamız gereken bölge, eko turizm yalanı adı altında ,köy yaşamıyla hiç alakası olmayan kişilerin yaşayacağı  sahte beton köylerle dolacak. Bu yüzden bölgedeki gerçek köylerimiz ve doğal yapı koruma altına alınmalıdır.

 • Hehe19 Mart 2021 13:41

  Tuh laz muteaahitlerimize yazik olmus olmadi devlet ortulu destek olur yapmadigi sey mi

 • UMUT19 Mart 2021 13:21

  yerinde bir karar, artık Ege nin tüm sahilleri için betonlaşmaya acilen dur denmeli, aksi halde cennet kıyılarımız betona mahkum olacak.