BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemMillet bahçelerinden sonra deniz bahçeleri geliyor----

Millet bahçelerinden sonra deniz bahçeleri geliyor

Millet bahçelerinden sonra deniz bahçeleri geliyor
17 Haziran 2024 - 09:01 www.finansgundem.com

Türkiye "Deniz" Projesi kapsamında denizlere yönelik tüm çalışmalar tek çatı altında birleştiriliyor.

Türkiye "Deniz" Projesi kapsamında sahillerde deniz bahçeleri kurulması ve Türk karasularında dolaşan 120 bin tekne ve yatın da denetim altına alınması planlanıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın hazırlıklarını sürdürdüğü Türkiye "Deniz" Projesi kapsamında denizlere yönelik tüm çalışmalar tek çatı altında toplanacak. Proje kapsamında sahillerde deniz bahçeleri kurulurken, Türk karasularında dolaşan 120 bin tekne ve yat da denetim altına alınacak. Bakanlık tarafından hazırlanan projenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı bir lansman ile kamuoyuna anlatılması planlanıyor. Projede öne çıkan uygulamalar şöyle:

Deniz Bahçeleri: Plajlardan vatandaşların daha fazla yararlanması sağlanacak. Bunun için gerekli denetimler yapılacak. Sahilden 50 metre içeride deniz bahçelerinin kurulması planlanıyor. Bakanlık tüm sahillerde buna uygun devlete ait arsaları tarıyor. Uygun yerlerde hızla bahçelerin açılmasına başlanacak. Vatandaşlar buralarda oturup nefes alacak. Bu bahçelere 'Türkiye Deniz Bahçeleri' ismi verilecek.

Deniz Kütüphaneleri: Deniz bahçelerinin içinde ya da başka şekillerde sahillerde "deniz kütüphaneleri" kurulacak. Vatandaşlar buralardan kitap alıp okuduktan sonra bırakabilecek. Çocuklar için de buralarda özel bölümler yer alacak.

Caretta Carettalar ile Tanıtım: Deniz canlılarının korunmasına dönük de bir dizi proje hayata geçirilecek. Farkındalık yaratmak için caretta carettalar gibi deniz canlıları kullanılıp "en yaşlı caretta" tarzı ödüller verilerek. Projenin yüzü haline gelecek carettalar "İyi ki Türkiye "Deniz" diyecek.

Teknelere kontrol: Daha önce kamuoyu ile paylaşılan mapa şamandıra uygulaması da yine proje kapsamında hayata geçirilecek. Türkiye'deki tüm koylara mapa şamandıralar kurulacak. Tekne ve yatlar girdikleri koylarda buralara bağlanmak zorunda kalacak. Şamandıralar dolduğunda koya yeni bir yat ya da teknenin girmesine izin verilmeyecek. Tekneler kaldıkları sürelere göre ödeme yapacak. Böylece deniz hayatına zarar veremeyecek olan tekne ve yatların atıklarını denize bırakmaları da önlenmiş olacak.

Çocuklar sörf ve yelken öğrenecek: Türkiye'nin su sporlarında daha başarılı olması için adım atılacak. Çocuklara ve gençlere sörf, yelken, yüzme, dalış gibi su sporları eğitimi veren merkezler oluşturulacak.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Ucello17 Haziran 2024 20:00

    İspanya örneği incelenebilir. çok iyi halletmişler bu işi. ücretsiz , voleybol sahaları , yetişkin fitness aletleri, duşlar var. sahil otoyolu gibi saçma uygulamalarla gürültü ve kanser kaynağı egzoz olmamalı. Beach club terörü olmamalı. Doğal ekosistemler (caretta yuvaları, özel bitki örtüleri...) insanların ve atv ve jetski terörünün kullanımına kapatılmalı. küçük tekneler ve korsan teknelerinin denize dışkı ve sintine basmaları yasaklanıp merkezi uzaktan kontrol edilebilen cihazlarla kontrol edilmeli.