BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaTeknolojiMetaVerse’ten beklentiler çok yüksek----

MetaVerse’ten beklentiler çok yüksek

MetaVerse’ten beklentiler çok yüksek
25 Haziran 2022 - 14:46 www.finansgundem.com

Mark Zuckerberg, MetaVerse’ün 10 yıl içinde yüz milyarlarca dolar kazandıran bir dijital gelir kapısı olacağına inanıyor.

Son dönemde itici gücü haline geldiği MetaVerse’e büyük umutlar bağlayan Mark Zuckerberg, şirketinin ismini Facebook’tan Meta’ya çevirerek bu projeye ne kadar inandığını göstermişti. Meta’nın tüm gelecek planlarını MetaVerse’ü gerçeğe dönüştüren ve ticari bir ürün haline getiren şirket olma hayali üzerine kuran Zuckerberg, bu hayalin bir gün şirkete, milyarlarca, hatta yüz milyarlarca dolar para kazandıracağına inanıyor

Bildiğiniz gibi Meta son dönemde yatırımlarını bu alana yöneltmiş durumda. Bir yandan bu sanal dünyayı gerçeğe dönüştürecek yazılımlar üzerinde çalışırken, bir yandan da bu dijital dünyaya açılan kapılar olacak VR gözlüklerini daha da geliştirerek olabildiğince gerçekçi bir deneyim sunmak için yeterli hale getirmeye çalışıyor. Ancak henüz ortada Zuckerberg’in hayalini kurduğu anlamda bir MetaVerse olmadığı için, tüm bu yatırımlar şimdilik karşılıksız kalıyor. Bu alana yönelik yazılım ve donanımlara milyarlarca dolar harcayan Meta’nın buna karşılık yatırımcılarına sunabileceği kısa vadeli bir gelir kapısı bulunmuyor. Bu yüzden şu anda bu harcamalar şirketin sırtına ve sosyal medya tarafından elde ettiği gelirin sırtına binmiş durumda. Bu yüzden de Mark Zuckerberg, bu projenin potansiyelini her fırsatta vurgulayarak yatırımcıları sabırlı olmaları konusunda ikna etmeye çalışıyor.

CNBC’nin Mad Money adlı programında bu proje hakkında konuşan Mark Zuckerberg, 2030’a geldiğimizde 1 milyar kişinin MetaVerse kullanıcısı olacağını ve her birinin her yıl bu dijital dünyada yüzlerce dolar harcayacağını söyledi. Zuckerberg’e göre 10 yıl içinde bu proje, yüz milyarlarca dolar gelir getiriyor olacak. Bunun önemli bir kısmı da Meta’nin eline geçiyor olacak. Çünkü şirket bugün Google Play Store ve Apple App Store’da olduğu gibi MetaVerse’te alınıp satılan ürünlerden ve hizmetlerden pay almayı planlıyor.

Öte yandan Mark Zuckerberg, kendi işletim sistemlerini kurma planları hakkında da konuştu. Meta’nın kendi işletim sistemini geliştirmeyi düşündüğünü söyledi. Uzun vadede cihazları ile yazılımları arasındaki entegrasyonu sağlamak için kendi işletim sistemlerine ihtiyaçları olacağını söyledi. Görünüşe bakılırsa Meta, yakında Apple ve Google ile birlikte kendi işletim sistemi olan teknoloji devleri arasına katılacak.

Meta, Metaverse’de kıyafet mağazası açıyor

İnfo Yatırım’dan Metaverse daveti! İnfoVerse’de avatarlı tur

Metaverse'de içki fabrikası

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)