BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaMerkez'den cesur indirim bekleniyor----

Merkez'den cesur indirim bekleniyor

Merkez'den cesur indirim bekleniyor
16 Temmuz 2014 - 12:07 www.finansgundem.com

Sanayi Bakanı Işık, "Türkiye'de ekonomik dengelerin iyi seyrediyor olması nedeniyle artık daha cesur faiz indirimi beklentisi içerisindeyiz" dedi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin büyüme tahminlerini önce Dünya Bankası'nın daha sonra da Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünün (OECD) arttırdığını belirterek, her ikisinin de ortaya koyduğu büyüme rakamlarının yüzde 3, civarında olduğunu söyledi.

Büyüme beklentilerinin bu açıklanan rakamlardan daha yüksek olduğunu ifade eden Işık, Orta Vadeli Program'da ön görüldüğü şekilde yüzde 4'lük büyümeyi yakalayacaklarını kaydetti.

Işık, bununla ilgili her türlü çalışmayı sürdürdüklerini dile getirerek, "Türkiye'nin güçlü bir büyüme dinamiği var. Potansiyelimiz iyi, sadece çevremizdeki olayların etkisinin biraz öngörülememesinin bir belirsizliği var. Onun dışında Türkiye güçlü büyümeye devam edecek. Türkiye'de bir taraftan yatırım yapmak isteyen ama uygun arazi bulamamakta zorlanan bir yatırımcı kitlesi var. Diğer taraftan da Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) atıl halde bekleyen araziler var. Bu güne kadar bin 321 arazinin tahsisini iptal ettik, gerekçesi, zamanında yatırıma başlanmaması" diye konuştu.

Bu konuya titizlikle yaklaştıklarını vurgulayan Işık, üretim yapmak isteyenlere uygun arazileri temin etmenin görevleri olduğunu bildirdi.

Bakan Işık, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın yarın yapacağı Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısına değinerek şunları kaydetti:

"Türkiye'de enflasyonun düşmeye başlaması, artık bu noktadaki beklentilerin çok daha iyileşmesi, cari açığa yönelik risk algısının büyük oranda azalması, ekonomik dengelerin bir bütün olarak gayet iyi seyrediyor olması nedeniyle artık daha cesur faiz indiriminin beklentisi içerisindeyiz. Özellikle üretim sektörü, faizlerin düşmesini özellikle ister ve bekler. Biz de bu beklenti içerisindeyiz. Sebebi, yatırım maliyetinin mutlaka azalması lazım, düşmesi lazım. Bu sene kambiyo zararları ve finansman giderleri dolayısıyla şirketler faaliyet karını arttırdığı halde vergi öncesi karlılıkta bir düşme oldu. Bunun sebeplerinden biri faizin yüksekliği. Artık daha cesur bir faiz indirimi bekliyoruz."
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)