BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemMerkez Bankası'nın 3 yöneticisi görevden alındı----

Merkez Bankası'nın 3 yöneticisi görevden alındı

Merkez Bankası'nın 3 yöneticisi görevden alındı
14 Ekim 2021 - 01:00 www.finansgundem.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı Cumhurbaşkanlığı kararı ile Merkez Bankası başkan yardımcıları Tümen ve Küçük ile PPK üyesi Yavaş görevden alındı. Başkan Yardımcılığı'na BDDK Başkan Yardımcısı Çakmak, PPK üyeliğine Tuna atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından Resmi Gazete'de banka ile ilgili atama kararları yayımlandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkan yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı atama kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, TCMB başkan yardımcıları Tümen ve Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi Yavaş, 1211 sayılı Kanunun 22/A ve 29'uncu maddeleri, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35'inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2, 3 ve 7'nci maddeleri kapsamında görevden alındı.

TCMB Başkan Yardımcılığı görevine Taha Çakmak, Para Politikası Kurulu Üyeliğine ise Prof. Dr. Yusuf Tuna atandı.

Son kararla bir başkan yardımcılığı koltuğu boş kaldı. Önümüzdeki haftalarda bu atamanın da yapılması bekleniyor.

Taha Çakmak kimdir?Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine atanan Taha Çakmak, son olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda (BDDK) Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. BDDK Başkan Yardımcısı olarak kendisine Denetim Daire Başkanlıklarının yanı sıra, Ekonomik Değerlendirmeler ve Finansal Tüketici İlişkileri Daire Başkanlıkları da bağlıydı.

Çakmak, BDDK Başkan Yardımcılığı görevi öncesinde Ziraat Bankası İnsan Kaynakları Bölüm Başkanı olarak görev almıştı.

Prof. Dr. Yusuf Tuna kimdir?Merkez Bankası Para Politikası Üyeliğine atanan Prof. Dr. Yusuf Tuna, Ankara İ.T.İ.A. Mali Bilimler ve Muhasebe Yüksek Okulu Ekonomi-Maliye bölümünden mezun oldu.

Akademik hayatına 1982’de İstanbul Üniversitesi’nde asistan olarak başlayan Tuna, 1988’de doktorasını tamamladı. Tuna, 1991 yılında iktisat politikası anabilim dalında doçent ve 1997’de profesör oldu.

2003 yılında BDDK ve TMSF kurul üyeliğine atanan Tuna, 2010’dan beri İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde farklı görevlerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MB Başkanı Kavcıoğlu'yla görüştü

 

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • abdulbaki14 Ekim 2021 12:42

    Liyakat emir ve esaslarına uymayanlar allame-i cihan da olsalar sonlarının ne olduğu tarihten bellidir

  • Volkan14 Ekim 2021 01:30

    Yabancı basın geçenlerde hedef göstermiş, yardımcısı daha iş yapılabilir, bizim dilimizden anlayan biri demişti.  Yabancı seviyorsa bir nedeni vardır bir nedeni deyip görevden alınmış olabilir.

  • basri14 Ekim 2021 14:36

    bu uydurma bilginin içeriden kasıtlı bir şekilde bu kişilere operasyon çekmek için uçurulduğu ihtimalini bir düşünsek?