BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkMerkez Bankası faiz kararını açıkladı----

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
25 Nisan 2019 - 14:14 www.finansgundem.com

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Nisan toplantısında politika faizini beklendiği gibi değiştirmeyerek yüzde 24'te tuttu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Nisan toplantısında politika faizini beklendiği gibi değiştirmeyerek yüzde 24'te tuttu, metinden 'ihtiyaç duyulması halinde ek sıkılaştırma yapılabilir' ifadesi çıkarıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Nisan ayı toplantısında faizlerde değişiklik yapmayarak politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını % 24'te tuttu.

Bloomberg HT'nin anketinde de faiz oranlarında değişiklik yapılması beklenmiyordu. Açıklamada sıkı para politikasının enflasyonda önemli iyileşme sağlanana kadar süreceği belirtildi ancak 'ihtiyaç duyulması halinde ek sıkılaştırma yapılabilir' ifadesi metinden çıkarıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi; 

"Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.  

İç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlenmektedir. Bununla birlikte, gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışlar ile enflasyon beklentilerindeki yüksek seyir fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini göstermektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Hasan talip IŞIK25 Nisan 2019 22:38

    Keşke açıklamasaydı.Hiç konuşmasaydı.Ağızlarına mühür vursaydılar. Dolar ve altın resmen füze gibi uçtu.:D