BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaMerkez Bankası faiz indirimini sürdürecek mi----

Merkez Bankası faiz indirimini sürdürecek mi

Merkez Bankası faiz indirimini sürdürecek mi
15 Kasım 2021 - 07:08 www.finansgundem.com

1 doların 10 lirayı aşmasının ardından perşembe günü Para Politikası Kurulu toplanacak. Doların 10 lirayı geçmesi öncesi ve sonrasında indirimin süreceğini bekleyen analistler çoğunlukta olsa da pas geçme ihtimalinin de gündeme geldiği belirtiliyor

Geçen haftanın son günü dolar/TL kurunun 10 lirayı aşmasının ardından piyasalarda gözler perşembe günü toplanacak Merkez Bankas Para Politikası Kurulu'na çevrildi. Analistlerin büyük bölümü Merkez Bankası'nın faiz indirimini sürdüreceği görüşünde olduğu ifade ediliyor. Ancak az da olsa Merkez'in pas geçme ihtimali de konuşuluyor. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın, "Merkez Bankası’nın temel görevi fiyat istikrarını sağlamaktır. Yapısal cari açığın azaltılması noktasındaki görev hükümetin görevidir" şeklindeki açıklaması ve Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun, 'kur hedeflerinin olmadığını' söylemesi, faiz indiriminin süreceği tahminlerini güçlendiriyor. 

Şebnem Turhan'ın, Dünya'da yer alan konuyla ilgili haberi şöyle: 

Türkiye ekonomisinde tarihi günler yaşanıyor. Geçen haftanın son işlem gününde dolar 10 lirayı aştı ve çift haneye çıktı. 1 doların 10 lira olması finans çevrelerinde psikolojik seviye olarak tanımlanıyor. Gram altın fiyatları da 600 lirayı geçti. Bir diğer gelişme ise geçen hafta yaşanan eylülde 1.6 milyar dolar cari fazla verilmesiydi. Tüm bunların ışığında 18 Kasım günü Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplanacak. Tamamlanan piyasa anketleri PPK’da 100-150 baz puanlık indirimin olacağı beklentilerinin ağır bastığını gösteriyor. Her ne kadar dolar/TL’de eğilim 10 liranın aşılacağını gösteriyor olsa da cuma gününe kadar 10 lira sınırı aşılmamıştı. Piyasa anketleri ise 10 lira görülmeden önce tamamlandı. Peki dolardaki bu seviye Merkez Bankası’nın PPK’daki tavrında bir değişiklik yaratacak mı? Ekonomistler şu an ikiye ayrılmış durumda. Bazı analistler pas geçeceğini belirtirken bazı uzmanlar ise cari fazla verildiği için politika faizinde indirimin devam edeceği görüşünde.

Pas geçme ihtimali var

Öte yandan cuma günü Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın da önemli bir açıklaması geldi. Bakan Elvan, Plan Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlarken şunları söyledi: “Öncelikle şunu ifade edeyim, Merkez Bankası’nın temel görevi fiyat istikrarını sağlamaktır. Cari açıkta yapısal problemimiz var. Yapısal cari açığın azaltılması noktasındaki görev hükümetin görevidir, yapısal cari açığın azaltılması konusundaki görev hükümete aittir. Dolayısıyla para politikasında uygulanacak araçlar bellidir. Bu araçları da Merkez Bankası uygular. Buna açıklık getirmek istedim" ifadelerini kullandı. Bu açıklama da piyasa uzmanlarınca Elvan’ın Merkez Bankası PPK’sından önce bir mesaj mı vermek istediği sorularına yol açtı. İşte bu açıklama ve 1 doların 10 lirayı aşması sonrasında bazı analistler pas geçme ihtimalinin oluştuğuna dikkat çekiyor. Merkez Bankası pas geçerse TL’de bir değer kazanımı beklenmese de değer kaybı da oluşmayacağı görüşü öne çıkıyor.

Her koşulda indirime devam

İndirimlerin devamını savunan analistler ise Merkez Bankası’nın kuru ve TL’deki değer kaybını önemsemediğini bunu da son Enflasyon Raporu’nda cari dengeye işaret ederek Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun ifade ettiğini belirtiyor. Başkan Kavcıoğlu, Enflasyon Raporu sunumunda cari fazla verilmesi gerektiğini, bunun uzun süreli fiyat istikrarı sonucunu doğuracağını ve Merez Bankası’nın da bu konuda elinden geleni yapacağını vurguladı. Merkez Bankası’nın kur hedefi olmadığını yineleyen Kavcıoğlu, bir önceki PPK metninde yer alan sınırlı alan ifadesinin hatırlatılması üzerine ise enflasyonda yükselişi arızi gördüklerini ve alan yarattığına inandıkları için indirimleri yaptıklarını belirtti. Bu nedenle de ekonomistler eylülde de cari fazla verildiği gerçeği ışığında PPK’da 100-150 baz puan indirim olacağını hatta aralık ayında da politika faizinde indirimin daha mütevazi olsa da süreceğini dile getirdi.

Anketler indirim gösteriyor

Reuters’in anketine göre enflasyondaki yükselişe ve TL'deki sert değer kaybına rağmen gevşeme döngüsüne PPK toplantısında da devam etmesi ve politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 15 olarak belirlemesi bekleniyor. Reuters anketine katılan 14 kurumun tahminleri haftalık repo faizinin sabit bırakılması ile 150 baz puan indirilmesi arasında yer alırken, medyan yüzde 15 olarak şekillenmiş durumda. Reuters anketinde yılsonu politika faizi medyan tahmini yüzde 15'te şekillenirken tahminler yüzde 13-16 bandında yer alıyor. Reuters PPK anketinin düzenli katılımcılarından en az dört tanesi para politikasının yönünü tahmin etmenin zorluğu sebebiyle bu ayki ankete katılmayacaklarını belirtti.

Amacını bilmediğimiz için bilemiyorum

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Özatay: Merkez Bankası’nın PPK’da ne yapacağı sorusu dünyanın en zor sorusu. Bunu cevaplamak için Merkez Bankası’nın amacını bilmek gerekiyor, bilmiyoruz. Bir yandan para politikam sıkı diyor, fiyat istikrarı önemli diyor öbür yandan buna rağmen enflasyon yükseliyorken sürekli Faiz indirdi. Döviz kurunun artmasına göz yumdu. Bir yandan cari işlemler dengesine vurgu yapıyor. Öte yandan Bakan Elvan merkez bankası kuru yükseltiyor ki ihracat da artsın yorumları yanlış, diyor. Enflasyon yükseliyorken, 2-3 ay önce kur 9’a yaklaşacağını tahmin edebilir miydik, 8.80 bize fazla geliyordu. Faiz indirimi yapıldı. Ardından 9.5 TL çok yüksekti geçen ay yine indirim geldi. Şimdi 10 TL, 9’dan büyük psikolojik bir etkisi var ama davranışsal iktisat çalışanlar da vurguluyor bir şeye alışıyorsunuz artık. Ne yapacağını söylemek çok zor, amacını bilmiyoruz. Fiyat istikrarı diyor ama niye göz yumdu doların 10’a gelmesine.

Şu anki rehberliğine göre indirim yapmalı

TOBB-ETÜ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atılım Murat: Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu’nda pas geçmesi garip olur, Geçen hafta cari denge geldi ve eylülde cari fazla verdik. Merkez Bankası önce reel faize vurgu yaptı, sonra çekirdek enflasyona şimdi ise cari dengeye vurgu yapıyor. O zaman cari fazlanın açıklandığı bir haftanın ardından faiz indirimi yapmazsa tuhaf olur. Merkez Bankası’nın şu anki rehberliğine, söylemine göre faiz indirimim gelmesi lazım. Çünkü cari fazla iki aydır veriliyor. Onun için bu politikanın işe yaradığını düşünerek faiz indirimlerine devam etmesi gerekir.

İki ayda 22 milyar dolarlık ödeme var

Dolardaki yükseliş hem reel sektör ve hükümetin dış borç ödemelerine olumsuz etki yaparken kasım ve aralık aylarında ihracatçı şirketlerin Eximbank ve Merkez Bankası’na reeskont kredi geri ödemeleri de dolar talebini güçlendirecek. Hesaplamalara göre kasımda dış borç ve reeskont kredi geri ödemeleri 12 milyar dolar, aralıkta ise 10 milyar dolar seviyesinde. Bu 22 milyar dolarlık bir yüksek bir talep olacağını gösteriyor. Ayrıca reeskont geri ödemelerinin zamanı yaklaştıkça dolar/TL’deki seyri öngöremediği için erken talep de yaşandı. Analistler bu talep nedeniyle de kur artışının ivmelendiğine dikkat çekerken talebin devamının da gelecek olmasının kuru yine baskı altında tutan nedenlerden olacağını dile getirdi.

YORUMLAR (13)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Fırfır15 Kasım 2021 22:41

  Düşür merkez herkes şok olsun sıfıra kadar çek sürprizini yap sana yakışanı yine yeniden ters köşe yap

 • Kirve15 Kasım 2021 13:08

  Merkezin politika faizini %11 e kadar düşürmesini bekliyorum.Dolar yukselecek ancak 500 tl ve 1000 liralık banknotlarında basılacağı günler yakın.

 • Fausto15 Kasım 2021 11:39

  Türkiyedüzelir bugünkü durumla mukayese edilmeyecek şekilde önce arap hamasetlerinden dogmalarından kurtulup çağa uygun ilme bilme inanıp üyesi olduğun IMF ile anlaşıp ucuza borclanacaksın sahtekar tefeci svap fasafisolarından vazgeçerek faizleri sahte enflansyon üstü yükseltip TLye reel getiri vereceksin halkı rahatlatıp dövizi geri çekerek zaman kazanıp liyakata sahip çıkarak dürüst olacaksın kurum olarak olmayacak duaya amin demekten vazgeçerek yoksa mümkün değil

 • Kirve15 Kasım 2021 10:59

  Bildiğiniz gibi faizler düşürlmeyr başlandı.soN rasinda Doviz mevduatına yonelim arttı.Doviz mevduatlarini bankaya cekmek amaci ile doviz burolarindan doviz alanlarin kimlik kaydı kuralı getirildi.sonrasinda bankalarin doviz karsilik oranlari %25 e cikarildi.Boylelikle merkezin rezervleri arttirilmaya calisiliyor amaç bu.

 • Son15 Kasım 2021 13:22

  Politika faizinin %11 lere kadar düşürülmesini bekliyorum.Önümüzdeki günlerde bankaların döviz mevduatı karşılık oranlarınıda %35 e cıkarılması muhtemel.Merkezin döviz rezervini bu şekilde arttirmayi planlıyor olabilir..2022 döviz kuru 16 tl olması muhtemel.Yakın zamanda da 500 tl ve 1000 tl banknotların basılması kaçınılmaz olur.

 • Mevsim15 Kasım 2021 13:16

  Çok doğru bir tespit

 • Mucise Reis ;)15 Kasım 2021 09:21

  Tabiki faizler düşecek. USD çıkacağı kadar çıksın görelim :D ..Geri adım atacak yerde kalmadı.... stratejiside kalmadı....olan oldu.. üretipde kasa dolmaz bu satte seçime kadar...bir yerden dönüş olur dualardayız... Allah a emanet :D İç piyasa tıkanırsa, sorun o zaman oluşur. Enflasyon sermeyeleri nakitleri eritiyor... kredi ile desteklenmeli. Faiz düştükçe, karşılığında merkez para basıyor belli ki,şok biçimde piyasaya çok seri hızlı sürüyor, Düşüncem o yönde... USD düşmesi / çıkmas belliki kasa boş olunca yonetıcılerımızın ılgısını çekmıyor. Hedef işlene çökmeyen devlete yuk olmayan iç ekonomı. iç ekonomı kırılırsa bankalarımız sorunları karşılamakda sorun yaşar. iç pıyasa satışlar, ucuzluk il ebayancıya geçişler ortaklar bulsun, devlete yuk olmasın kasa eksi.. düz mantık. alternatifsiz adımlar bunlar . nerden nereye... pas olsa ne olcak ? bu satten sonra.._?

 • Halil 15 Kasım 2021 08:58

  En düşük emekli maaşı 148 dolara düştü. Merkez bankası ülkeyi yok edecek. Zaten kimse parasını faize koymuyor. Sizin anacınız ne.

 • Kaçkar KAPLANI15 Kasım 2021 08:12

  Yarın çıkıp da bize ne TL den biz dolara bakarız derlerse şaşırmamak lazım.

 • BORSACI15 Kasım 2021 08:09

  merkez bankası önden yüklemeyi yaptı şimdi arkadanmı ,yandanmı yükler bilemiyorum ama yine yükleme yapacakdır.

 • Emekci15 Kasım 2021 08:07

  "benden sonrası tufan" diyip memleketi yakıyor herif

 • süslü sülü15 Kasım 2021 09:05

  kendi rızası ile belaya gidene merhamet edilmez

 • Bika15 Kasım 2021 07:42

  TL'nin değer kaybı momenti artıyor.