BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemMerkez Bankası binasının tasarımı değiştirildi----

Merkez Bankası binasının tasarımı değiştirildi

Merkez Bankası binasının tasarımı değiştirildi
12 Mayıs 2020 - 09:51 www.finansgundem.com

İstanbul Finans Merkezi’nde inşa edilecek Merkez Bankası binasının tasarımı değiştirildi. İlki için düzenlenen mimari yarışmayı Alman HPP firması kazanmıştı. Yeni tasarımı ise “davet” usulüyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı mimarı Şefik Birkiye yaptı.

Yapımı yılan hikayesine dönen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın İstanbul Ümraniye'deki yeni binasında güncellemeye gidildi.

2019 yılı sonunda Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi'nin idaresini eline aldığı İstanbul Finans Merkezi'nde yer alacak olan Merkez Bankası binasının mimarı değişirken, projenin tasarımı da baştan aşağı yenilendi.

Sözcü'nün edindiği bilgi göre, 2015 yılında Merkez Bankası tarafından düzenlenen yarışmayı kazanan Almanya merkezli mimarlık firması HPP'nin hazırladığı mimari proje iptal edildi. Bunun yerine ise, Ankara'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Marmaris'teki Yazlık Saray'ın mimari olan Şefik Birkiye'nin şirketi VizzionArchitects ile el sıkışıldı. “Davet usulü” ihale yoluyla Birkiye'ye verilen projenin yeni hali ise Selçuklu mimarisinden izler taşıyor. Merkez Bankası projesi, hep az katlı yapılar tasarlayan Birkiye'nin bugüne kadar çizdiği en yüksek bina olacak.

Görselleri kamuoyuyla paylaşılmayan ancak İstanbul Finans Merkezi projesinin çevresini saran panolarda yer alan mimari tasarıma göre, eski hali 55 kat olan binanın yüksekliği bodrumlar dahil 67 kata çıkartılırken arazinin tamamında da yapılaşmaya gidildiği görüldü.

Öte yandan, İstanbul Finans Merkezi projesinde yer alan BDDK, SPK ve diğer kamu kuruluşlarına ait binaların dış görünümünde de el sıkışılan bir başka mimarlık firması tarafından değişiklik yapılacağı öğrenildi. İsmini paylaşmak istemeyen bir yetkili, “Tüm binalar birbirleriyle mimari ve estetik açıdan uyumlu hale getirilecek” dedi.

YAPIM İHALESİ YENİDEN

2019 yılı sonunda Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi'nin altında ağır aksak ilerleyen finans merkezi projesinin tamamlanması ve faaliyete geçmesini sağlamak için İstanbul Finans Merkezi Daire Başkanlığı kurulmuştu. Yılbaşından bu yana inşaatların hızlandığı projede henüz çivi çakılmayan tek kamu binası Merkez Bankası'nındı. TOKİ 2017 yılında “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı” işi için iki kez ihaleye çıkmış ancak tekliflerin yeterli bulunmaması ve rekabet koşulları oluşmaması nedeniyle ihaleler iptal edilmişti.

Ağustos 2017'de yapılan üçüncü ihaleyi ise idare payı 180 milyon lira olmak üzere 1 milyar 440 milyon lira teklif veren İntaş Taahhüt Yapı Sanayi Ticaret A.Ş kazanmıştı. Ancak ilerleyen dönemde firma inşaata başlayamadı ve projeden çekildi. Merkez Bankası'nın binasının yapımı için nisan ayı sonunda bir yapım ihalesi yapılacaktı ancak korona virüs salgını nedeniyle ihale ertelendi. Davet usulü gerçekleştirilmesi beklenen yeni ihalenin yakın bir zamanda gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Projenin kalbi olacak

İstanbul Finans Merkezi projesinin tam ortasında yer alan 3328 ada 10 numaralı parselde bulunan 15 bin 960 metrekarelik Merkez Bankası binasının arazisi için hazırlanan imar planıyla eşine rastlanmayan bir inşaat hakkı tanındı. Merkez Bankası'nın arsası için 6 kat yani 97 bin 859 metrekare emsale dahil inşaat yapılması sağlandı. Emsal dışı alanlarla birlikte 16 dönümlük arsaya toplam 258 bin metrekarelik inşaat yapılabilecek. Tam ortadaki Merkez Bankası parseline alışveriş merkezi, rezidans, otel, sinema, tiyatro, ofis, lokanta, gazino, özel hastane ve eğitim alanları yapılabilecek.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • FAN12 Mayıs 2020 19:16

    bize de şans verin. biz de güzel tasarımlarımızı paylaşalım. söz daha az komisyonlu

  • Erol g.12 Mayıs 2020 18:10

    EN YÜKSEK BİNANIN ÇATISINDA SEYİR TERASLARI HER BİNADA HELIKOPTER İNİS ALANI VE YÜZME HAVUZLARI OLMALI YÜZME HAVUZU SULARI YANGIN GİBİ DURUMLARDA SU DEPOSU VAZİFESİ GÖRÜR

  • Hakan b.13 Mayıs 2020 00:26

    Jakuzi ve buhar odasıda lazım....