BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemMeriç Uluşahin Abank'ın başına geçti----

Meriç Uluşahin Abank'ın başına geçti

Meriç Uluşahin Abank'ın başına geçti
28 Mart 2014 - 05:15 www.finansgundem.com

Şekerbank'ta görev süresi 31 Mart'ta sona erecek olan Genel Müdür Meriç Uluşahin yakında Alternatifbank'ın başına geçecek

Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, Anadolu Grubu’nun yüzde 71’ini Katarlı CBQ’ya sattığı Alternatfibank’a (Abank) transfer oluyor. Deneyimli bankacı yakında Abank Genel Müdürü olarak göreve başlayacak. 

Önceki gün akşam saatlerinde Şekerbank’tan bir açıklama geldi. Genel Müdür Meriç Uluşahin’in emekliye ayrılarak görevini bankanın perakende bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Halit Yıldız’a devredeceği bildirildi.

Sektörde Uluşahin’in emeklilik planlarına odaklanacağı konuşulurken, bu ayrılığın ardından bir sürpriz çıktı. Meriç Uluşahin, çok yakında Alternatifbank’ın  (Abank) “genel müdürlük” koltuğuna oturacak.

Commercial Bank of Qatar (CBQ), Anadolu Grubu’nun sahip olduğu Alternatifbank’ın hisselerinin yüzde 71’ini  Haziran 2013’te alarak Türkiye pazarına adım atmıştı. Katarlı grup Türkiye ve bölgede ciddi büyüme hedefleri taşıyor.

Bu arada Alternatifbank’ın deneyimli Genel Müdürü Hamit Aydoğdu da birkaç gün önce sürpriz bir şekilde görevinden ayrılmıştı. Son gelişme bu değişimin nedenini de ortaya koyuyor.

ALTERNATİF BANK'TAN YAPILAN O AÇIKLAMA

27/03/2014 tarihli Yönetim Kurulun'da alınan karar gereği  BDDK'nın gerekli onayı vermesi kaydı ile Sn. Meriç Uluşahin Alternatifbank A.Ş. Genel Müdürü olarak atanmıştır.

Sektörün tecrübeli ismi

8 yıldır Şekerbank’ta Genel Müdür olarak görev yapan Meriç Uluşahin, 31 Mart’ta emekli olarak bankadan ayrılacak.

2008’de Şekerbank Genel Müdürlük görevini şu anda bankanın Yönetim Kurulu Başkanı olan Hasan Basri Göktan’tan devralan Uluşahin’in sektörde 27 yıllık tecrübesi bulunuyor.  Uluşahin’in bu alanda ilk kurumu Akbank oldu. Akbank’ta işe uzman olarak başlayan Uluşahin, daha sonra Denizbank’ın hazine birimine geçti.

2000 yılında Cıngıllıoğlu Grubu Bankası Demirbank’ta görev alan Meriç, kariyerine gurubun diğer bankası Ulusal Bank’ta Hazine’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak devam etti. 2002 yılında Şekerbank’ta fon yönetiminde göreve başlayan Meriç, 2003’te bankada Fon Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı oldu.

12 yıldır Şekerbank’ta

2008’de Şekerbank Genel Müdürü olan Meriç Uluşahin, 1987 yılında Boğaziçi Üniversitesi ekonomi bölümünü bitirdi.

Şekerbank, Uluşahin’in yönetimimde 2013 yılını 210 milyon TL net kâr ile kapattı. Kredi hacmi bir önceki yıla göre yüzde 34 artırarak 13.5 milyar TL oldu. Şekerbank’ın aktif büyüklüğü ise 18.7 milyara yükseldi.

CBQ, Abank’ı haziran 2013’te bünyesine kattı

Alternatifbank’ın sahibi Anadolu Endüstri Holding (AEH) bankayı 2013’te Commercial Bank of Qatar (CBQ) sattı. Katarlı grup Anadolu Grubu’ndan bankanın hisselerinin yüzde 70.84’ünü satın aldı.

O tarih Abank’tan KAP’a yapılan açıklamada, hisse satın alma bedelinin bankanın 30 Haziran 2013 tarihli konsolide finansal tablolarında yer alan bağımsız denetimden geçmiş rakamlara göre tespit edilen ana ortaklığa ait özkaynaklarının 2 katı olacağı duyurulmuştu.
Abank’ın 31 Aralık 2012 tarihli konsolide finansal tablolarında yer alan bağımsız denetimden geçmiş rakamlara göre tespit edilen ana ortaklığa ait özkaynakları 585.08 milyon TL seviyesindeydi. Abank’ın satış tarihindeki toplam değeri 1.17 milyar liraya, yüzde 70.84 hissesinin değeri ise 828.9 milyon liraydı (yaklaşık 460 milyon dolar).
Anadolu Grubu’nun Abank’taki yüzde 25 ortaklığı devam ediyor.
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)