BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemMcDonald’s ırkçılık davasında anlaşmaya vardı----

McDonald’s ırkçılık davasında anlaşmaya vardı

McDonald’s ırkçılık davasında anlaşmaya vardı
30 Aralık 2021 - 11:14 www.finansgundem.com

McDonald’s, kendisini ırk ayrımcılığı yapmakla suçlayan siyahi Herb Washington tarafından açılan davanın çözüldüğünü duyurdu. Eski bir beyzbol oyuncusu olan Washington söz konusu davayı açtığını sırada 2017’de restoran sayısı 23’e düşmüştü.

McDonald's sisteminden çıkmayı kabul etmesi ve devam eden davayı sonlandırması karşılığında Herb Washington’ın 13 restoranını 33,5 milyon dolara satın aldı.

Fast food devinden yapılan açıklamada ödenen miktarın restoranlar için makul olduğu kaydedildi.

McDonald's, CNBC tarafından aktarılan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Mahkeme, şirketin yasaları ihlal ettiği yönünde bir karar vermedi. McDonald’s’ta ayrımcılığa yer yoktur. Davamızın sağlamlığından emin olsak da bu karar McDonald’s değerleriyle tutarlıdır ve hizmet verdiğimiz topluluklara olan taahhütlerimize odaklanmaya devam etmemizi sağlar.”

Herb Washington, şirketin siyahi mahallelerde küçük ölçekli restoranlar işletmesine izin vererek ve konumlarını haksız yere derecelendirdikten sonra yıllarca dükkanlarını küçültmeye zorlayarak ayrımcılık yaptığını iddia etmişti.

Washington yaptığı açıklamada “Kendimi ve diğer siyahi bayileri savunurken McDonald’s hayatımı mahvetmeye, beni ve bayilerimi teker teker işletmelerini beyazlara satmaya zorlamaya başladı” dedi.

McDonald’s geçen hafta, Tennessee’de iki siyahi kardeş ve franchise sahibi James ve Daryl Bird tarafından açılan ve McDonald’s’ın beyaz bayilere ayrıcalıklı muamele ettiğini iddia ettikleri benzer bir davayı da sonuçlandırdı.

İki kardeş, zararlarını telafi etmek için her bir restoran başına 5 milyon dolar istedi.

McDonald’s dört restoranı 6,5 milyon dolara almayı kabul etti ve kardeşler ile uzlaşma sağladı. Şirket yine benzer bir açıklamada bulunarak mahkemenin McDonald’s’ın yasaları ihlal ettiğine dair bir tespiti bulunmadığını bildirdi.

Fast food devi, ırk ayrımcılığı iddiasıyla 77 siyahi franchise sahibi tarafından açılan davalarla karşı karşıya kaldı.

McDonald’s geçen hafta dünya çapında başta siyahiler olmak üzere birçok kesim ile daha fazla franchise anlaşması yapacağını duyurdu. Şirket ayrıca yeterince temsil edilmeyen etnik gruplara kredi sağlanmasına yardımcı olmak için beş yıl içinde 250 milyon dolar yatırım yapma taahhüdünde bulundu.

McDonald’s Kasım 2019’da şirketin eski CEO’su Steve Easterbrook ile 105 milyon dolarlık tazminat karşılığında anlaşmaya varmış ve hisse senetlerini geri almıştı.

Çin'den McDonald's'a e-para baskısı

 

McDonald's, müşterilerinin bilgileri çalındı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)