BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaTeknolojiMars'ta yeni keşif: Astronotlar için sığınak olabilecek gizemli delikler!----

Mars'ta yeni keşif: Astronotlar için sığınak olabilecek gizemli delikler!

Mars'ta yeni keşif: Astronotlar için sığınak olabilecek gizemli delikler!
12 Haziran 2024 - 13:41 www.finansgundem.com

NASA, Mars’ta gizemli delikler keşfettiğini duyurdu. Bu deliklerin, artık volkanik olarak aktif olmayan Mars'ın yüzeyinde bulunan yanardağ çukurları olduğu düşünülüyor. Gelecekte bu deliklerin astronotlar için barınak olarak kullanılabileceği planlanıyor.


ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars’ta gizemli bir delik bulunduğunu açıkladı.

Sadece birkaç metre genişliğinde olan çukur, 15 Ağustos 2022'de, o sırada Mars yüzeyinden yaklaşık 256 kilometre yüksekte bulunan NASA'nın Mars Yörünge Keşif Aracı tarafından görüntülendi.

Üstelik bu delik Mars yüzeyindeki tek delik değil. Mars'ın Tharsis bölgesindeki üç büyük volkanın eteklerinde görülen pek çok volkandan biri. Bilim insanların söyleyebildiği kadarıyla Mars artık volkanik olarak aktif değil.

Ay’da ve Dünya’da da bulunan tükenmiş yanardağlarda, geçmişte içinden lavların aktığı ancak artık boşalmış olan bu tür tüneller bulunuyor.

ASTRONOTLAR İÇİN BARINAK OLACAK

Bu deliklerin gelecekte astronotlar için barınak olarak kullanılması mümkün olabilir. Bununla birlikte, bu deliklerin ne kadar derin olduğu veya nereye gittikleri belli değil. Sadece Dünya'da ve diğer gezegenlerde gördüklerimize dayanarak spekülasyon yapabilmek mümkün.

Mars Dünya’ya göre daha ince bir atmosfere sahip ve küresel bir manyetik alana sahip değil. Bu nedenle yüzeyinde yaşamak uzay radyasyonu sebebiyle pek kolay değil.

Bu yüzden, Ay’da da olduğu gibi Mars’ta kurulabilecek herhangi bir yerleşimin ilk olarak yer altında başlaması düşünülüyor.

Bu delikler Mars'ta dünya dışı yaşamın kanıtlarını aramak için en iyi yerlerden biri olabilir çünkü gezegenin affedilmeyen yüzeyinden koruyucu, sıcak bir sığınak sunabilirler. (NTV)

Mars'ta yanardağ keşfedildi

 

Mars 225 milyon kilometre uzaktan Dünya'yı etkileyebilir mi?

 

Perseverance, Mars'ta antik göl varlığını doğruladı!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)