BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemMacron'un emeklilik reformunu savunması Fransızları kızdırdı----

Macron'un emeklilik reformunu savunması Fransızları kızdırdı

Macron'un emeklilik reformunu savunması Fransızları kızdırdı
23 Mart 2023 - 13:04 www.finansgundem.com

Bir kamuoyu araştırmasında, Macron'un emeklilik reformu hakkında söylediklerinin, her 10 Fransız'dan 7'sini kızdırdığı ortaya çıktı. Ayrıca Fransızların yüzde 65'i Macron'u "kötü", yüzde 69'u da "kibirli" bir cumhurbaşkanı olarak görüyor.

Elabe araştırma şirketinin Fransız kanalı BMFTV için 1037 kişi ile yaptırdığı ankette, Fransızların, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ülkedeki kitlesel protestolara rağmen Parlamentoda oylamaya sunulmadan kabul edilen emeklilik reformu konusundaki tezlerini ikna edici bulmadığı ortaya kondu.

Katılımcılar, Macron'un yaşanan kriz bağlamında yaptığı yorumların sükunetten çok ülkede daha fazla öfkeye neden olacağını düşünüyor.

Macron'un yaptığı konuşma her 10 Fransız'dan 7'sini kızdırırken katılımcıların sadece yüzde 11'i Fransa Cumhurbaşkanı'nın konuşmasının ülkedeki tansiyonu düşüreceğine inanıyor.

Öte yandan Fransızların yüzde 65'i Macron'u "kötü", yüzde 69'u da "kibirli" bir cumhurbaşkanı olarak değerlendirdi.

Ankete göre, katılımcıların yüzde 73'si emeklilik reformunun "adaletsiz" olduğu görüşünde.

TARTIŞMALI REFORM

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un en önemli seçim vaatleri arasında yer alan emeklilik reformu, 62 olan emeklilik yaşının 2 yıl uzatarak 64’e çıkarmayı öngörüyor.

Ulusal Mecliste üzerine mutabakat sağlanmayan reforma karşı Fransızlar ocaktan bu yana kitlesel grev ve gösteriler düzenliyor.

Hükümet ise mecliste yeterli desteği görmemesi nedeniyle reforma ilişkin tasarıyı mecliste oylamaya sunmadan 49. maddenin 3. fıkrasını doğrultusunda doğrudan kabul etme yolunu seçmişti.

16 Mart'ta alınan söz konusu kararın ardından Fransa’da protestolar başladı. Polisin sert müdahale ettiği protestolarda yaklaşık 900 gösterici gözaltına alınmıştı.

Gösteriler sırasında bazı gazetecilerin ve gözlemcilerin polislerce darbedilmesi görüntülerinin yansıması tepkilere yol açmıştı.

Muhalefet partileri mecliste oylamaya sunulmadan kabul edilen reformun iptali için Anayasa Konseyine başvurmuştu.

Macron: Emeklilik reformunu geçirmek zorundaydım

 

Macron tartışmalı emeklilik reformunda ısrarcı

 

Macron, tartışmalı emeklilik reformunu savundu

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)