BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemMacron'dan 'sömürgecilik' itirafı----

Macron'dan 'sömürgecilik' itirafı

Macron'dan 'sömürgecilik' itirafı
22 Aralık 2019 - 10:15 www.finansgundem.com

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sömürgeciliğin "ağır bir hata" olduğunu söyleyerek tarihte bir sayfayı kapatma çağrısında bulundu.

Uzun yıllar Fransa'nın himayesi altında kalan Fildişi Sahili'ni ziyaret eden lider, burada yaptığı konuşmada kendi ülkesinin hegemonik olarak algılandığını, ülkesinin sömürgeciliğin tuzaklarına düşmesinin bir hata olduğunu söyledi.

Afrika'nın nüfusu açısından genç bir kıta olduğunu belirten cumhurbaşkanı, "Ülkenizin üçte ikisi sömürgeciliğin ne olduğunu asla bilmedi" diye konuştu. Macron Afrikalı genç nesli, ülkesiyle yeni bir dostluk ilişkisi kurmaya davet etti.

Macron'un seçim kampanyası boyunca Fransa'nın Cezayir'i kolonileştirmesinin insanlık suçu olduğunu söylemesi büyük tartışma yaratmıştı.

Fransız lider, 2017 yılında katıldığı bir televizyon programında, Fransa'nın Cezayir'deki uygulamalarını barbarca olarak nitelemiş, "Özür dileyerek geçmişimizle yüzleşmek zorundayız" diye konuşmuştu.

Fransızlara karşı mücadele ettikleri 8 yıl süren bağımsızlık savaşının ardından, 132 yıllık Fransız sömürgesine son veren Cezayir, 1962 yılında bağımsızlığına kavuşmuştu.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • ersin22 Aralık 2019 18:59

    nazi işgali altında beş yıl yaşayan fransa'nın birazcık olsa da işgal altında yaşamanın bir ülke için ne kadar onur kırıcı olduğunu anlaması beklenir. ama fransa, nazi işgalinden kurtulur, kurtulmaz cezayir ve vietnam'ı işgal ederek tüm dünya'ya ne kadar onursuz bir ülke olduğunu gösterdi.hani her fırsatta türkiye'ye kendi geçmişi ile yüzleşmesini söyleyen fransa acaba bu geçmişi ile yüzleşebilecek cesareti var mı?