BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemMacron’dan aşı karşıtlarına tepki: Sorumluluk olmadan, özgürlük olmaz----

Macron’dan aşı karşıtlarına tepki: Sorumluluk olmadan, özgürlük olmaz

Macron’dan aşı karşıtlarına tepki: Sorumluluk olmadan, özgürlük olmaz
27 Temmuz 2021 - 11:28 www.finansgundem.com

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kovid-19 aşısının bazı mesleklere zorunlu hale getirilmesine ve sağlık kartı uygulamasına karşı çıkanlara, tepki gösterdi.

Macron, Kovid-19 aşısının bazı mesleklere zorunlu hale getirilmesine ve sağlık kartı uygulamasına karşı çıkanlara, “sorumluluk olmadan, özgürlük olmaz” diyerek tepki gösterdi.

Macron, dün başta başkent Paris olmak üzere ülke genelinde önlemleri protesto etmek için yapılan gösterilerle ilgili açıklama yaptı. Macron, aşı ve önlemlere “özgürlük” adına karşı çıkanları “sorumsuzluk ve bencillikle” suçladı.

Fransa Cumhurbaşkanı, “Sorumluluk olmadan özgürlük olmaz. ‘Kimseye sorumluluk borcum yok’ diyerek özgürlük olmaz. Bunun tersi, bir kandırmaca veya insanların kendi kendine yalan söylemesi anlamına gelir. Benim özgürlüğün ancak diğerinin özgürlüğünün başladığı yerde biter, ama her şeyden önce karşılıklı bir görev duygusuna dayanır.” ifadesini kullandı.

Aşı olmayı reddedenlere ve önlemleri eleştirenlere tepkisini sürdüren Macron, bu kişilerin anne, baba, diğer yakınları ile kendilerinin de hasta olmalarına neden olabilecekleri uyarısında bulundu.

"Bunun adı özgürlük değil sorumsuzluk ve bencillik"

Macron, “Siz kendinizi ve bizleri korumak için bir şeye sahip olma fırsatına sahipken, biz sizin bahsettiğiniz özgürlüğün kurbanı olabiliriz, siz özgürlük adına konuşurken, yarından sonraki gün ciddi bir hastalığınız olabilir ve hastaneye gelebilirsiniz. Sağlık personeli sizinle ilgilenmek zorunda kalacak ve belki de başkasına bakmaktan vazgeçmek zorunda kalacak, sizin özgürlüğünüz adına bir ameliyatı iptal edecekler, bu özgürlük değil, bunun adı sorumsuzluk, bunun adı bencillik.” dedi.

Macron, bir toplumun ancak her bireyin özgürlüğünün, diğerine saygılı olduğunda ve dolayısıyla hak ve ödevlere dayandığında bir arada kalabileceğini vurguladı.

Fransa'da aşının bazı mesleklere zorunlu hale getirilmesine ve Covid-19 sağlık kartı uygulamasına karşı çıkan binlerce kişi dün ülke genelinde protesto için meydanları doldurmuştu.

Başta başkent Paris olmak üzere ülkenin 174 noktasında düzenlenen protestolara, resmi makamlara göre en az 164 bin kişi katıldı.

Paris'in 3 noktasında gösteriler yapılırken Sarı Yeleklilerin katıldığı Bastille meydanında başlayan gösteride binlerce kişi, "Macron, senin kartını istemiyoruz." sloganları attı.

Bazı göstericiler Fransa Ulusal Marşını okurken, bazıları da "Macron istifa" sloganları attı.

Polis ve jandarma yer yer göstericilere müdahale ederken göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı, taraflar arasında arbede yaşandı.

Kovid-19 ile mücadele yasa tasarısının içeriği

Ulusal Mecliste onaylanan, Senato'da halen tartışılan Covid-19 salgınıyla mücadele yasa tasarısı, hastane ve bakımevi çalışanlarına Covid-19 aşısını zorunlu hale getiriyor, Covid-19 sağlık kartı uygulamasının alanını genişletiyor.

Uygulama, belli etkinlik ve mekanlara girişte Covid-19 aşısı olduğunu belgelemeyi veya son 48 saatte yapılmış negatif PCR testi sonucu göstermeyi ya da son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileştiğini kanıtlamayı gerektiriyor.

Tasarı ayrıca, şu ana kadar konser gibi geniş katılımlı etkinliklerde uygulanan Covid-19 sağlık kartı uygulamasını kafeler, restoranlar, toplu taşıma, 50 kişiden fazla kişinin bulunduğu tüm kapalı mekanlar ile eğlence parklarına zorunlu kılıyor.

Bu işletmelerin işverenlerine, uygulamaya uymayan çalışanlarına 2 ay süreyle maaş vermeme, uymamakta ısrar ederse 2 sonunda işten çıkarma imkanı veren yasa tasarısı, 30 gün içerisinde 3 defa Covid-19 sağlık kartı kontrolü yapmadığı belirlenen işletme sahiplerine 1 yıla kadar hapis ve 9 bin avro para cezası getiriyor. Yasa tasarısı, virüse yakalanan kişilerin zorunlu izolasyonunu da öngörüyor.

Fransa’da aşı pasaportu isyanı büyüyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)