BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemMacaristan ve Slovakya, Rusya'ya petrol ambargosundan muaf tutulabilir----

Macaristan ve Slovakya, Rusya'ya petrol ambargosundan muaf tutulabilir

Macaristan ve Slovakya, Rusya'ya petrol ambargosundan muaf tutulabilir
02 Mayıs 2022 - 14:56 www.finansgundem.com

Avrupa Komisyonu, Macaristan ve Slovakya'nın Rusya'ya petrol ambargosundan muafiyetini görüşüyor

Rus ham petrolüne yüksek derece bağımlı oldukları bilinen Macaristan ve Slovakya'nın şu anda hazırlık aşamasında olan Rus petrolünü satın alma ambargosundan muaf tutulmasının Avrupa Komisyonu'nda görüşüldüğü bildirildi. 

Euronews'te yer alan habere göre, Komisyonun bir sonraki yaptırım olacak olan altıncı paket çalışmaları Moskova'nın en önemli gelir kaynağı olan Rus petrolünün satın alınmasını yasaklamayı içeriyor. 

Ukrayna'nın işgali nedeniyle başlatılan bu yaptırımlardaki son genişlemenin salı günü tamamlaması bekleniyor.

Büyük ölçüde Rus petrolüne bağımlı olan Macaristan, her fırsatta enerjiyle ilgili yaptırımlara katılmayacağını söyledi. Slovakya da Rus petrolüne en çok bağımlı olan AB ülkelerinden biri.

AB yetkilileri 27 ulustan oluşan bloğu bir arada tutmak için Komisyonun Slovakya ve Macaristan'a "muafiyet veya uzun bir geçiş dönemi" teklif edebileceğini aktarıyor.

Yetkililer, petrol ambargosunun aşamalı olacağını ve büyük olasılıkla yalnızca gelecek yılın başından itibaren tam olarak yürürlüğe gireceğini de ekliyor.

AB petrol ithalatının yüzde 26'sı için Rusya'ya bağımlı

Avrupa, Rusya'nın ham ve petrol ürünü ihracatının neredeyse yarısını alıyor. Bu da Moskova'ya  Ukrayna'daki askeri harekatını finanse etmek için devasa bir gelir kaynağı sağlıyor.

Genel olarak, AB petrol ithalatının yüzde 26'sı için Rusya'ya bağımlı ancak bağımlılık oranı ülkeler arasında farklılık gösteriyor.

Uluslararası Enerji Ajansı'na göre, Rus petrolünü Avrupa'ya taşıyan Druzhba boru hattının güney güzergahında yer alan Slovakya ve Macaristan, özellikle bağımlı durumda ve geçen yıl ham petrol ve petrol ürünleri ithalatının sırasıyla yüzde 96 ve yüzde 58'ini Rusya'dan aldılar.

Petrol ambargosu yönetebilir

AB'deki Rus petrolünün en büyük alıcısı olan ve ekonomik maliyet korkusuyla başlangıçta direnen Alman hükümeti ise son günlerde bir petrol ambargosunun yönetebileceğini söylüyor.

Almanya ekonomi bakanlığı enerji güvenliğine ilişkin bir güncellemesinde, Almanya'nın 2021'de ham petrolünün yüzde 35'ini Rusya'dan ithal ettiğini, ancak son haftalarda bunu yüzde 12'ye indirdiğini duyurdu.

AB yıl sonuna kadar Rus petrolünü yasaklayabilir

 

AB'nin yeni yaptırımlarında hedef: Rus petrolü!

 

Petrol ve doğalgaz ithalatında artış

 

Rusya'da petrol deposu ve askeri tesiste yangın

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)