BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiMaaşa göre kredi dönemi----

Maaşa göre kredi dönemi

Maaşa göre kredi dönemi
29 Ağustos 2021 - 09:05 www.finansgundem.com

İhtiyaç kredilerinin sınırlandırılması için harekete geçildi. Aylık gelire göre, vatandaşın çekeceği kredi miktarına limit getirilmesi gündemde. Vadeler ise 36 ay olarak kalacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın bireysel kredilerin sınırlandırılacağına dair açıklamalarının detayları netleşmeye başladı. Son dönemde artan bireysel krediler için Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Bankalar Birliği ve Katılım Bankaları Birliği çalışma yapıyor.

Önümüzdeki hafta sonuna kadar çalışma netleşecek. Bireysel kredilere, kredi kartlarındaki gibi gelire göre limit getirilmesi formülü gündemde

KARTTA 4 KAT SINIRI VAR

Kredi kartı kullanıcıları için bankalar limit belirliyor. İlk defa kredi kartı sahibi olacakların birinci yıl limiti aylık belgeli gelirlerinin en fazla 2 katı oranında oluyor. Takip eden yıllarda ve daha önce kredi kartı sahibi olan kişiler aylık net belgeli gelirlerinin en fazla 4 katı limite sahip olabiliyor.

İhtiyaç kredilerinde ise böyle bir durum söz konusu değil... Ekonomi yönetimi, ihtiyaç kredilerinde de benzer bir formülü uygulamayı planlıyor. Buna göre, ihtiyaç kredileri aylık gelirin belli bir kat üzerinde verilebilecek.

İLAVE KARŞILIK GÜNDEMDE

Ekonomi yönetimi krediler için ayrılan karşılıkların artırılması üzerinde de çalışıyor. İç talebin canlı olmasının enflasyonist bir baskı yaratacağından endişe duyulurken, son dönemde alınan kredilerin nasıl kullanıldığına da bakılacak.

Türkiye Bankalar Birliği'nin risk merkezi raporuna göre, bireysel kredi kullanan kişi sayısı takipteki krediler hariç son bir yılda 1.3 milyon kişi artarak 34.5 milyona yükseldi.

VADEDE DEĞİŞİM OLMAYACAK

Kredi vadelerinde ise değişiklik beklenmiyor. BDDK 2019'da tüketici kredilerindeki genel vade sınırını 60 aya çıkartmıştı. 2020'nin sonunda ise tüketici kredilerindeki vade sınırı 36 aya indirilmişti.

BDDK'nın yeni bir vade sınırlanmasına gitmeyeceği öğrenildi. Kurum, kredi ve kredi kartı taksit sınırlamalarıyla büyümenin hızlandığı dönemlerde güçlenen talebin makro dengeye etkisini azaltıyor.

BAKAN ELVAN SİNYAL VERMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan geçtiğimiz günlerde AK Parti MYK toplantısında yaptığı sunumun ardından, milletvekilleriyle ekonominin öncelikleri başlıklı toplantı yapmıştı.

Elvan, "Kurumsal kredilerde ve ödemelerinde sorun yok. Ama bireysel kredilerin sınırlandırılması için bankalarla görüşmelerimiz var, ciddi bir artış söz konusu. Bu konuda bazı tedbirler aldık ama yeni tedbirler de gündeme gelecek.

Bankalardan bireysel kredilerin özenle takip edilmesini istedik. Ayrıca kurumsal olarak alınan kredilerin, yani bir yatırım projesi için alınan teşvik kredilerinin gerçekte bu proje için kullanılıp kullanılmadığı konusunda yeni bir prosedür oluşturacağız" demişti.

ETİKETLER :
YORUMLAR (15)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Erol g.29 Ağustos 2021 18:29

  AŞI OLMAYANLARA KREDİ VERİLMEMELİ

 • GÖSTEREGÖSTERESOYGUN29 Ağustos 2021 17:12

  Ziraat Bankası önce Demirören e verdiği 750 Milyon Doları tahsil etmelidir.Bu olaydan da anlaşılacağı gibi sırf siyasi nedenlerden dolayı verilen Milyarlarca Dolar yandaş kredileri tahsil edilip tekrar kamu bankaları liyakatlı hale getirilmelidir.

 • Mucize Reis : )29 Ağustos 2021 15:15

  Eskilerden bir abi konuşuyoruz. Eski büyük çiftçilerden kendisi. Neyse, yaa Karaoğlan (ecevit) zamanında o yok, bu yok, çoğu şey yoktu. Ambargosu vardı. KKTC çıkartması oldu, Bayrak dikildi bedel milletçe ödenedi. Mazot arıyoruz, Mazot yok. Ama gel görki, mazot geliyordu,  Köy EVİME 5 VARİL mazot alıyordum. Nakit para. O yıllarda kredi yok, bankalar vermiyor öyle bişe pek yok. Ama nakit para var alıp eve götürüyorduk. Şimdi hangi çiftçi 5 varil mazot alıp nakit parası ile evine gider :D işte.. Ülkenin geldiği nokta. KKTc savaş yılları ekonomisi, hayali dış güçlerin saldırdığı covid ekonomimiz : )) kararı siz verin 1 varil mazotu bırak, kaç kişi otomobilini full depo ile gezebiliyor :D  )))

 • misafir30 Ağustos 2021 08:08

  hacı görende seni 90 yaşında sanır  . velev ki öyle şu ssk işinede bir açıkla geceden hastanede kuyruk , eczanede kuyruk oda hastane içinde tüp te kuyruk .... kısacası her yerde kuyruk . sen bunları da anlat ta adam mısın değil misin KARAR verelim.. hadi sen başla HACİİİİİİİİİİİİİİİİİ  (M)  (M)  (M) HA ŞU ÜÇ MAYMUNU oynama ama.

 • argehakan29 Ağustos 2021 14:20

  asgariden yatıyor maaşımız, ihtiyacımız olsa krediye ayvayı yedik

 • N.m29 Ağustos 2021 17:33

  Ben dolduruyorum.

 • Itri29 Ağustos 2021 12:09

  Devlet vatandaşa akıl vereceğine kendisine baksın, hazine borcu arşa çıktı

 • Alp29 Ağustos 2021 11:45

  Bence kredi borçlarını sıfırlasınlar. Halk rahat etsin.

 • Abdulhaki29 Ağustos 2021 11:07

  Şaşıran ördek sırtı dönük yuzermis tamda böyle oldu Midye kalamar istiridye yengeç yemesi günah sakın yemeyin ha çok günah ama kul hakkı yemek için Bir fetvası olmayan diyanete sorulacak çok soru varda sorsan ne olur

 • 🤣29 Ağustos 2021 11:02

  Ne yaptıklarını onlarda bilmiyor aç kapa artema.

 • Artemacalısanı29 Ağustos 2021 16:18

  Arteme derken besleme çek akıllı ol kardeş

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU29 Ağustos 2021 11:02

  Bence torpil ile dost ahbap siyasi baskılar ile hiç kimseye kredi verilmesin artık.o paralarda öksüzler ve yetimlerin ile bizlerinde hakkı var.o dolandıcılar servetlerine servet katar iken o zararları zamlar ile bizler ödemekteyiz.kredi verir iken teminatlarını iyi alsınlar almıyorlar ise o kredi veren yetkililerden bu paralar tahsillensin.birde icra iflas kanunları tekrardan değiştirilip bu türlü batık kredi alacaklarının tahsili daha da hızlandırılsın.kendine güvenen kredi alsın güvenmiyende almasın.millet krediler ile hep gelecek yıllarından çalmakta olup, sonuç bataklıktır.

 • Türkoğlutúrk29 Ağustos 2021 10:21

  Kamu bankaları yagmalanirken neredeydiniz

 • Türkoğlutúrk29 Ağustos 2021 12:32

  Kim beğenmedi,niye beğenmedi,kesin takunyalidir

 • Kerim29 Ağustos 2021 09:50

  Önce kredi vermeyen bankaları dövüyorlar simdi kredi verenleri. Siz önce kamu bankalarını bir kotrolealın geri dönmeyecek e idüğü belirsiz kredileri birkesin.. Geri Dönmeyen kredileri tahsil edin