BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakLüks konut satışları rekor kırdı----

Lüks konut satışları rekor kırdı

Lüks konut satışları rekor kırdı
14 Ekim 2020 - 15:29 www.finansgundem.com

Korona virüs sürecinde ABD’de lüks konut satışları %42 oranında artarak 7 yıllık rekor seviyesine ulaştı. Ancak düşük faiz oranlarına rağmen bankaların sert politikaları nedeniyle kredi alamayan düşük gelirlilerse ev sahibi olamıyorlar

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD’de lüks konut satışlarındaki artış korona virüs krizinin servet eşitsizliğine olumsuz etkilerinin altını çiziyor.

Emlak komisyonu şirketi Redfin’in raporuna göre üst düzey emlak satışları üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %42 oranında arttı. Bu oran 2013 yılından bu yana en hızlı artışı gösteriyor. Aynı dönemde orta düzey emlak satışlarında %3 oranında artış görülürken uygun fiyatlı emlak satışlarında ise %4’lük düşüş kaydediliyor.

Bankalar ilk kez başvuranlar için kredi imkanlarını sınırlarken, salgın uzaktan çalışma ayrıcalığına sahip olmayan Amerikalılar için büyük bir darbe haline geliyor. Bu arada zenginlerse, yükselen hisse senetleri piyasalarından ve rekor seviyelerde düşen mortgage oranlarından faydalanıyor.

Ucuz borçlanma maliyetleri karantina sürecinde daha fazla odası bulunan daha büyük taşınmazlar için talebin artmasına sebep oluyor. Şirket çalışanlarının ofislerle olan bağlantısının kopmasıyla birlikte piyasa da daha pahalı bölgeler olan San Francisco, New York ve Los Angeles’ın dışarısına kayıyor.

Redfin Baş Ekonomisti Daryl Fairweather yaptığı açıklamada, "Lüks konut piyasası normal resesyonlarda varlıklı Amerikalıların ceplerini sıkılaştırmasıyla bir darbe alır, ancak bu normal bir resesyon değil" ifadelerini kullandı.

Düşük mortgage oranlarına rağmen ilk kez başvuranlar kredi için onay almak ya da piyasada karşılayabilecekleri bir ev bulabilmek konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Emlak sektörü ABD’deki pandemi ekonomisinin ayakta kalan kısımlarından birini oluştururken banliyölere doğru göç varlıklı Amerikalılar tarafından yönlendiriliyor.

Redfin lüks konutları piyasadaki evlerin en pahalı %5’i olarak tanımlıyor. San Francisco'nun 90 mil (145 kilometre) kuzeybatısındaki Sacramento'da üst düzey konut satışları, Silikon Vadisi teknoloji çalışanlarının daha uzağa taşınmasıyla %86 oranında arttı.

Lüks satışlar Los Angeles'ın doğusundaki California'nın Inland Empire bölgesinde %63, San Francisco'nun karşısındaki Oakland'da %61 arttı. Lüks satışlar ayrıca Portland, Oregon'da %61, West Palm Beach, Florida'da ise %60 yükseldi.

Redfin, üst düzey evlere olan talebin bir önceki yıla göre %6,5 oranında değer kazanarak fiyatları yukarı ittiğini, en uygun fiyatlı mülklerinse değerlerinin %2,9 oranında yükseldiğini kaydetti.

Fairweather konuya ilişkin “Lüks emlak listelemeleri artıyor çünkü üst düzey ev sahiplerinin pandemi sürecinde taşınmak için yeterli gücü ve esnekliği var. Lüks evler için artan arzların anlamı zengin alıcıların daha fazla opsiyona sahip olması ve tüm ihtiyaçlarını karşılayabilme ihtimalinin daha yüksek olmasıdır” görüşlerine yer verdi.

Emlak piyasası pandeminin yıldızı oldu

 

JP Morgan ve Citigroup en kötüsünün aşıldığını düşünmüyor

 

ABD’den banka bilançoları gelmeye devam ediyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)