BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemLübnan ekonomisi en büyük krizlerden birini yaşıyor----

Lübnan ekonomisi en büyük krizlerden birini yaşıyor

Lübnan ekonomisi en büyük krizlerden birini yaşıyor
23 Ocak 2022 - 16:49 www.finansgundem.com

Lübnan ekonomisi 19. yüzyıldan bu yana görülen en büyük ekonomik darboğazlardan birini yaşıyor. Ülkenin yüzde 80'i yoksulluk sınırının altında.

Lübnan ekonomisinin devasa devlet borçları ve sürdürülemez finansman nedeniyle çöktüğü 2019’dan bu yana politikacılar bir çözüm bulabilmiş değil.

Reuters’ın Dünya Bankası raporlarından aktardığına göre, Lübnan’daki ekonomik çöküş 19. yüzyılın ortalarından bu yana görülen en kötü ekonomik krizlerden biri. 2018’de yaklaşık 55 milyar dolar olan gayri safi yurtiçi hasılanın 2021’de yaklaşık 20,5 milyar dolara düşeceği tahmin ediliyor.

Lübnan lirası geçen süre içinde değerinin yüzde 90’ından fazlasını kaybetti. İthalata bağımlı ekonomide hemen hemen her şeyin maliyeti arttı ve satın alma gücünü yok oldu. Bir askerin krizden önce 900 dolara eşdeğer olan aylık ücreti, şimdi yaklaşık 50 dolar değerinde.

ÇOCUKLAR ÖĞÜN ATLIYOR

Birleşmiş Milletler verilerinde 6,5 milyonluk nüfusa sahip ülkede yoksulluk sınırının altında yaşayanların oranının yüzde 80’i geçtiği aktarıldı. UNICEF, eylül ayında ailelerin yarısından fazlasının öğün atladığını belirtti.

İthal yakıta bağımlı olan Lübnan, bir enerji kriziyle de karşı karşıya. Bazı hanelere günde bir saatten az elektrik verilebiliyor. Taksiyle ulaşım fiyatları kriz nedeniyle 15 kat pahalanmış durumda.

DOKTORLAR ÜLKEYİ TERK ETTİ

Kriz nedeniyle iç savaştan sonra Lübnan tarihinin gördüğü en büyük göç yaşanıyor. Göç edenler arasında doktorlar da var. Dünya Sağlık Örgütü, çoğu hastanenin yüzde 50 kapasiteyle çalıştığını ve doktorların yaklaşık yüzde 40’ının kalıcı olarak göç ettiğini veya yurtdışında yarı zamanlı çalıştığını aktardı.

Siyasetçiler ve medya Lübnan’ın çökebileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Cumhurbaşkanı Michel Aoun, aralık ayında devletin “çökmekte” olduğu konusunda uyarmıştı. Lübnan’daki dini liderler de ülkenin çökme riskiyle karşı karşıya olduğunu aktarıyor.

Lübnan’da akaryakıt fiyatları düşmeye devam ediyor

 

Lübnan, ABD'nin yaptırımlarından muaf tutulacak

 

Lübnan'da kriz öğrencileri de vurdu

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Murtaza23 Ocak 2022 20:04

    Din hamaset bağnazlık siyasi kişisel çıkarlar ortacağ gerisindeki dogmalarla yönetilen bu çöp ideolojilerle kurulan idame ettirilen ülkelerin halkların milletlerin Sonu tarihten silinip yok olmaktır geçmişte olduğu normal son olarak