BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkLondra finansında kadınların zaferi----

Londra finansında kadınların zaferi

Londra finansında kadınların zaferi
19 Temmuz 2021 - 18:09 www.finansgundem.com

İngiltere’de 2006 yılından bu yana kadın çalışanların yönetim kurullarında yer alma oranı %39 oranında yükseldi. Finans şirketlerindeki yönetim kurullarında her iki erkeğe karşılık için bir kadın yönetici bulunuyor.


FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Erkek egemen yapısıyla bilinen Londra finansında kadın çalışanların cinsiyet eşitliği mücadelesi beş yılın ardından meyvelerini vermeye başladı. Finans şehrindeki yönetim kurullarında çalışan kadınların oranı üçte bire ulaştı.

Financial News’in haberine göre İngiltere Hazine Bakanlığı’nın 2006 yılındaki kadınların finans sektöründeki konumunun artırılmasına yönelik düzenlemesinden 5 yıl sonra 200 İngiliz finans firmasının yönetim kurulunda kadın çalışanların sayısı %39 oranında arttı. Geçtiğimiz yıla göreyse %32’lik bir artış gözlemlendi.

Düşünce kuruluşu New Financial tarafından 19 Temmuz'da yayınlanan araştırma, Finans firmalarının yönetim kurullarındaki icra komitelerinde kadın temsiliyetlerinin %14'ten %22'ye yükseldiğini gösterdi. Düzenlemeye imza veren firmalarda bu oran %26'ya yükselirken ve yönetim kurulu üyeleri içinse kadın temsili oranı %35'e çıktı.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre düzenleme kapsamında İngiltere Merkez Bankası ve Finansal Yürütme Otoritesi de dahil olmak üzere Londra’nın en önemli piyasa düzenleyicileri, çeşitlilik ve kapsayıcılık konularında yetersiz kalan şirketler için sıkı önlemler alınması da dahil geniş çaplı düzenlemeler yapılacağını açıklamıştı.

Ancak cinsiyet ayrımcılığı danışmanlığı firması The Pipeline’ın en son raporuna göre kadın çalışanların üst düzey pozisyonlarda görevlendirilmesindeki ivme 2021 yılında hızlı bir şekilde azaldı. Bir diğer danışmanlık şirketi Women’s Count’la beraber yapılan araştırma FTSE 350 Endeksi’ndeki şiketlerin sadece %5’inde kadın CEO’ların bulunduğuna dikkat çekiliyor.

Rakamlar, içlerinde Credit Suisse, Deloitte ve Pwc gibi finans şirketlerinin ve hatta düzenleyici kurumların kendisinin de dahil olduğu 44 finans kuruluşunun 2020 yılında kıdemli kadın yöneticilerin istihdamında yıllık hedeflere ulaşılamadığını gösteriyor.

Raporda mevcut iyileşme oranına dayanarak, kurullarda cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının süreceğinin en az 2029’a kadar süreceği ve 2033'e kadar icra komitelerinde cinsiyet eşitliğinin gerçekleşmeyeceği belirtiliyor.

New Financial'ın Ortağı ve Raporun Ortak Yazarı Yasmin Chinwala raporla ilgili açıklamasında, "Kadınların temsili konusundaki gelişmelerin doğru yönde ilerlemesine karşın, daha gidilecek uzun bir yol var" dedi.

Chinwala, “Sektör önümüzdeki beş yıl içinde değişim hızını korursa, gelecekte daha büyük zorluklarla baş etmek zorunda kalacaktır" ifadelerine yer verdi.

İngiltere’de 400’den fazla firma kapsayıcılık düzenlemelerine imza attı. Düzenlemeler taahhütlere uymayan firmaların parasal yaptırımlar da dahil olmak üzere bir dizi yaptırımlara maruz kalmasını öngörüyor.

Garanti BBVA’ya sürdürülebilir finans alanında bir ödül daha

 

Küresel finans şirketlerinde cinsiyetçilik dengeleniyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)