BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiLagarde: Enflasyonu yüzde 2 hedefine getirmeye kararlıyız----

Lagarde: Enflasyonu yüzde 2 hedefine getirmeye kararlıyız

Lagarde: Enflasyonu yüzde 2 hedefine getirmeye kararlıyız
24 Mart 2023 - 22:32 www.finansgundem.com

Lagarde, Avrupa Birliği liderlerine, devam eden piyasa kargaşasına rağmen Euro Bölgesi’nde bankacılık sektörünün güçlü olduğunu söyledi. Lagarde, enflasyonu yüzde 2 seviyesine geri getirmeye kararlı olduklarını açıkladı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde Cuma günü Brüksel'de ekonomik ve parasal konuların tartışıldığı AB liderleri toplantısında konuştu. AMB Başkanı güçlü düzenleyici rejim nedeniyle sektörün ayakta kaldığını, bankacılık birliği için planları tamamlama zamanının geldiğini söyledi.

Enflasyonu yüzde 2'ye geri getirmeye kararlı

BloombergHT'de yer alan habere göre Lagarde, fiyat istikrarı ile finansal istikrar arasında bir seçim olmadığını ve ECB'nin enflasyonu yüzde 2'ye geri getirmeye kararlı olduklarını söyledi.

Silicon Valley Bank'ın iflası ve Credit Suisse'in geçen hafta sonu acil olarak kurtarılması yatırımcıları sarsmış ve Avrupa banka hisseleri Cuma günü Deutsche Bank'ın yaşadığı 15'lik değer kaybıyla kadar geriledi.

Harekete geçmeye hazırız

Bundesbank Başkanı Joachim Nagel Cuma günü ayrıca, 2008 mali krizinden bu yana düzenleyici alanda yaşanan ilerlemeyi överken, politika yapıcıların kargaşanın daha da alevlenmesi durumunda harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi.

Nagel, Cuma günü yaptığı açıklamada, "Merkez bankaları spekülasyon yapmakla ünlü değildir, ancak son iki hafta içinde kendimize özgü iki olayla karşı karşıya kaldık. Gördüğüm, bu olayların sorumlu makamlar tarafından çözüldüğüdür” ifadelerini kullandı.

2008'den sonra uygulanan katı likidite kurallarına uyması gerekiyor

Bu haftanın başlarında Lagarde, tüm bankaların 2008'den sonra uygulanan katı likidite kurallarına uyması gerektiğini söyledi. Christine Lagarde Avrupalı ​​milletvekillerine AB'deki 2 bin 200 bankanın, yalnızca 14 ABD bankasına kıyasla sözde likidite karşılama oranına uyduğunu söyledi.

Kaynaklar, AB'nin Basel çerçevesini tüm blokta uygulamaya karar verdiğini ve Lagarde'nin Cuma günü liderlere düzenleyici standartlarını iyileştirmek için sürekli çalışmaları gerektiğini söylediğini belirtti.

ECB'den Euro Bölgesi bankalarına güvence

 

ECB, ekonomik risklere karşı uyardı

 

Lagarde: Enflasyonu hedefe getirmemiz gerekli ve getireceğiz

 

Lagarde: Euro Bölgesi'nde bankacılık sektörü dirençli

 

Lagarde: Enflasyon çok uzun süre çok yüksek kalabilir

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)