BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiLagarde: Avrupa’da toparlanma ılımlı olacak----

Lagarde: Avrupa’da toparlanma ılımlı olacak

Lagarde: Avrupa’da toparlanma ılımlı olacak
26 Haziran 2020 - 17:24 www.finansgundem.com

ECB Başkanı Lagarde Avrupa’da ekonomik toparlanmanın ılımlı olacağını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, yıllık yüzde 136 artan hanehalkı tasarruflarının tüketici talebini aşağı çekeceği uyarısını yaptı ve Avrupa’da ekonomik toparlanmanın ılımlı olacağını söyledi.

Artan hanehalkı tasarruflarının havayolu taşımacılığı ve otelcilik sektörlerinde tedavisi olmayan bir zararlara neden olduğunu ifade eden Lagarde, ECB’nin yayımladığı verilere göre, hanehalkı tasarruflarının şubat ve mart ayları arasındaki dönemde 214 milyar euro artışla tarihi en yüksek düzey olan 7.3 trilyon euroya ulaştı.

Toparlanma adına yapılacak çalışmaların karmaşık olacağını söyleyen Lagarde, toparlanma hızının ılımlı olacağını ekledi ve “Dükkanların yeniden açılmasıyla yapılan tasarrufların bir kısmı yeniden ekonomiye dönecek ancak önlem olarak alınacak tasarruflar devam edecektir” dedi.

“Beklenen önceki duruma dönmeyeceğiz” diyen Lagarde şöyle devam etti, “Bu yüzden havayolu şirketleri, hastane sanayi ve eğlence sekörü bu toparlanma sürecinden farklı bir görünümde çıkacak.”

Küresel ticaretin önemli ölçüde daralacağını öngören Lagarde, zayıflayan tedarik zinciri sebebiyle üretimin azaldığını bu sebeple de ekonomik toparlanmanın “eksik kalacağını” söyledi.

ECB haziran ayında acil fon alımı programını 600 milyar euroda 1.35 trilyon euroya genişletmiş ve finansman maliyetlerini düşük tutma amacıyla “tüm politika kaldıraçlarını” kullandığını açıklamıştı.

ECB ayrıca kredilerin de kesik bir biçimde arttığını ve mart ayından bu yana Euro Bölgesi sakinlerinin kullandığı kredilerin yüzde 6.2’yer tekabül eden 263 milyar euro arttığını duyurmuştu.

Lagarde: Ekonomik krizin dip noktasını muhtemelen geçtik

S&P: ABD ekonomisinde toparlanma yavaş olacak

ABD’de tüketici güveni 78.1 puana geriledi

Deutsche Bank çalışanlarının WhatsApp mesajlarını izliyor

AB hava kirliliği için yeteri kadar çaba harcamıyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)