BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemKuzey Marmara Otoyolu'nda ödeme krizi----

Kuzey Marmara Otoyolu'nda ödeme krizi

Kuzey Marmara Otoyolu'nda ödeme krizi
27 Ağustos 2019 - 09:18 www.finansgundem.com

Karayolları Genel Müdürlüğü, Kuzey Marmara Otoyolu ve bağlantı yolları için kamulaştırdığı Çatalca’daki arazinin istimlak bedelini ödeyemedi. Arazi sahiplerinin dava açarak yolu kapatma hakkı bulunuyor.

Proje bedeli 14 milyar 555 milyon ABD Doları olan Kuzey Marmara Otoyolu kapanma tehlikesiyle karşıya karşıya.

Çatalca'daki arazi sahipleri, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün acele kamulaştırdığı arazilerini mahkeme kararıyla geri aldı. Yolun geçtiği bir bölümün kapanmasına neden olacak süreç şöyle gelişti:

Cumhuriyet’ten Cüneyt Muharremoğlu’nun haberine göre, Karayolları Genel Müdürlüğü, Kuzey Marmara Otoyolu ve bağlantı yollarını kapsayan projenin içinde kaldığı Nakkaş Mahallesi'ndeki 7 bin 793 metrekarelik tarlanın acele kamulaştırılmasını istedi. Çatalca 1. Asliye Ceza Mahkemesi, talebi yerinde bularak 23 Mart 2018'de, araziye acele el konulmasına, mülk sahiplerine 1 milyon 245 bin 881 TL ödenmesine karar verdi. Karayolları, bu parayı arazi sahiplerine ödedi. Ardından arazi sahibi ile Karayolları arasında başlayan mahkeme sürecinde bilirkişi, taşınmaza 3 milyon 88 bin 880 TL değer biçti. Mahkeme, ilk ödenen bedel düşüldükten sonra 1 milyon 842 bin 999 TL'lik farkın mülk sahiplerine ödenmesi kararını aldı.

Karayolları ödemedi

Karayolları, iki kez 15'er günlük süre tanındığı halde arazi sahipleri ödeme yapmadı. Böylece Karayolları Genel Müdürlüğü'nün açtığı tescil davası, 25 Mart 2019'da reddedildi. Bunun üzerine Karayolları, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'ne başvurdu. Başvuruyu inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 5. Hukuk Dairesi, 27 Haziran'da, yerel mahkemenin acele kamulaştırma kararının kaldırılmasına karar verdi. Mahkemenin kararına göre daha önce ödenen 1 milyon 245 bin 881 TL Karayolları'na geri verilecek.

Kamulaştırmanın iptal edilmesiyle arazi sahiplerine “müdahalenin meni” davası açarak yolu kapatma hakkı doğdu. Müdahalenin meni davası, mülk üzerinde kanuni çerçevede dilediği gibi tasarrufta bulunma ve onu üçüncü kişilere karşı koruma yetkisine sahip olmak için açılıyor.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Poyraz27 Ağustos 2019 23:03

  Bir dairenin fiaatının bir milyon lira olursa o arsanın fiatı daha fazladır haram yiyenlerde onlar senelerdir belli

 • Alabao27 Ağustos 2019 16:19

  Devlete arazi için kaç lira üzerinden vergi verdiyse o fiyattan devlet el koyar sen yok o fiyat değil bu fiyat diyorsan o zaman geçmişe dönük oradaki tüm arazilere bindir vergiyi görelim oranın fiyatı kaç liraymis, iş devleti kaziklamaya gelince fiyatlar ne güzel artırılıyor. Şu fiyatı biçen arkadasayyan parselden sati verelim mi ne dersiniz.

 • Haramzadeler27 Ağustos 2019 13:12

  Kamulaştırmada bilirkişi ve uzmanlara para yedirilir devlet tokatlanır. Bilirkişi ve uzmanlar sıkıştırılsın. Bildiğim kişiler arazilerine fazla para aldılar. Haram yemeye doyamayan kitlemiz oldu kimse ona buna devlete pislik atmasın.

 • Lale27 Ağustos 2019 10:49

  Plansız programsız alel acele iş yapmışlar.