BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAraştırmaKüresel ticareti kara günler bekliyor----

Küresel ticareti kara günler bekliyor

Küresel ticareti kara günler bekliyor
17 Ocak 2023 - 09:08 www.finansgundem.com

Küresel ticaret, dünya ekonomisindeki büyümenin gerisinde kalarak durgun bir on yılla karşı karşıya kalabilir.

Yeni bir rapora göre, Ukrayna'daki savaş stratejik ittifakları yeniden şekillendirdiği ve sınır ötesi ticaret akışını değiştirdiği için, uluslararası ticaret önümüzdeki on yılın büyük bölümünde küresel ekonomiden daha yavaş büyüyecek.

Boston Consulting Group'un (BCG) tahminlerine göre, dünya ticaretinin yıllık genişleme oranı 2031'e kadar ortalama %2,3 olacak.

Küresel ticaret, pandemiden önceki on yılda global ekonomik büyüme oranını büyük ölçüde takip etti. Dolayısıyla rapor, Dünya Ticaret Örgütü'nün çeyrek asırdan uzun bir süre önce kurulmasından bu yana küreselleşmenin en kötü döneminin yaşanacağını tahmin ediyor.

BCG Genel Müdürü ve raporun yazarlarından biri olan Nikolaus Lang, "Yaklaşık 30 yıllık nispeten güvenli bir ticaret ortamından sonra, ABD ve AB liderliğindeki bir topluluk ve bir Çin-Rusya muadili ile birlikte bağlantısız ülkelerin oluşturduğu üçüncü bir gruplaşmanın potansiyel olarak ortaya çıkmasıyla birlikte yeni bir Doğu'ya karşı Batı dinamiğinin ortasındayız" dedi.

BCG'nin önümüzdeki dokuz yıllık ticaret sarsıntısında kazanacaklar ve kaybedeceker tahminleri şöyle sıralandı:

-Avrupa Birliği, büyük ölçüde Amerika'nın Avrupa'ya yaptığı enerji ihracatı sayesinde ABD ile olan ticaretini 338 milyar dolar artıracak ve ayrıca Asya ülkeleri, Afrika, Orta Doğu ve Hindistan ile birleşik ticaretini genişletecek.

-ABD ile Çin arasındaki ticaret 63 milyar dolar azalacak.

-AB ile Çin arasındaki ticaret büyümesi de yavaşlayacak ve BCG'nin "önceki yıllara kıyasla mütevazı bir artış" olarak adlandırdığı ölçüde, sadece 72 milyar dolar artacak.

-Kuruluş, Rusya'nın Çin ve Hindistan ile ticaretinin "yalnızca Çin ile olan 90 milyar dolar dahil" 110 milyar dolar artacağını söyledi.

-Güneydoğu Asya, büyük ölçüde Çin, Japonya, ABD ve AB ile yeni ticarete bağlı tahmini 1 trilyon dolarlık yeni ticaretle ana kazanan olacak.

-Çin ile Asya ticareti, bölgeler arası en büyük ilerlemeyi sağlayarak 438 milyar dolar artacak.

'Küresel ticarette büyüme yavaşladı'

 

Çin, ABD'yi küresel ticaret sistemini yok etmeye çalışmakla suçladı

 

IMF Başkanının küresel ticaret korkusu

 

IfW: Küresel ticaret durgunlaşıyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)