BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiKüresel doğrudan yabancı yatırımlar 852 milyar dolara yükseldi----

Küresel doğrudan yabancı yatırımlar 852 milyar dolara yükseldi

Küresel doğrudan yabancı yatırımlar 852 milyar dolara yükseldi
19 Ekim 2021 - 13:03 www.finansgundem.com

UNCTAD tarafından hazırlanan "Yatırım Eğilimleri Monitörü" raporunda, küresel doğrudan yabancı yatırımların yılın ilk yarısında 852 milyar dolara yükseldiği belirtildi

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), bu yılın ilk yarısında küresel doğrudan yabancı yatırımların 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 78 arttığını duyurdu.

UNCTAD tarafından hazırlanan "Yatırım Eğilimleri Monitörü" raporu yayımlandı. Rapora göre, yılın ilk yarısında 2020'nin aynı dönemine kıyasla küresel doğrudan yabancı yatırımların yüzde 78 artarak 852 milyar dolara yükseldiği kaydedildi.

Raporda, yılın ilk yarısında söz konusu yatırımların beklenenden daha güçlü bir toparlanma ivmesi gösterdiğine vurgu yapılarak, “Yılın ocak-haziran dönemindeki artış, 2020'de Kovid-19 salgınının sebep olduğu kaybın yüzde 70'inden fazlasını telafi etti.” ifadesine yer verildi.

Yılın ilk yarısında 2020'nin aynı dönemine göre, doğrudan yabancı yatırımların, gelişmiş ekonomilerde yüzde 193 artışla 424 milyar dolara, gelişen ekonomilerinde ise yüzde 28 artışla 427 milyar dolar seviyesine yükseldiği bildirildi.

Gelişen ekonomiler içerisinde Asya’da (Doğu ve Güney Doğu Asya) doğrudan yabancı yatırımların yüzde 25 artması dikkati çekti.

Bu yıl için küresel doğrudan yatırımların görünümünün önceki tahminlerden daha iyi olduğuna yer verilen raporda, Kovid-19 salgınının süresi, aşıların ve altyapı teşviklerinin uygulanma hızının önemli belirsizlik faktörleri olduğu belirtildi.

UNCTAD raporunda, iş gücü ve tedarik zinciri darboğazları, enerji fiyatları ve enflasyonist baskılar gibi diğer önemli risk faktörlerinin de bu yıl doğrudan yatırımları etkileyeceği ifade edildi.

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)