BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaKritik faiz toplantısı öncesi son durum!----

Kritik faiz toplantısı öncesi son durum!

Kritik faiz toplantısı öncesi son durum!
23 Eylül 2021 - 08:11 www.finansgundem.com

TCMB enflasyondaki söylem değişikliğinden sonra piyasalarda tüm dikkatler bugün yapılacak toplantıya çevrildi. Piyasanın genel beklentisi faizin sabit tutulacağı yönünde.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) , yılın en kritik toplantısına hazırlanıyor.

Son toplantıdan bu yana para politikası iletişimi açısından çok önemli gelişmeler yaşanırken enflasyon, kur ve risk primi göstergeleri de hareketlendi.

Toplantı öncesi genel görünüm nasıl?

DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Anketlerde beklenti politika faizinin sabit bırakılacağı yönünde gerçekleşti.

TCMB'nin kendi düzenlediği Piyasa Katılımcıları Anketi'ne de katılımcılar, bu ay faiz indirimi beklemediklerini ifade etti.

ENFLASYON SÖYLEMİ

Son toplantıdan bu yana en önemli gelişme TCMB'nin enflasyon söylemindeki değişiklik oldu.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Ağustos toplantısını izleyen dönemde hem yatırımcılarla gerçekleştirdiği toplantılarda, hem de Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında para politikası açısından kritik mesajlar vermişti.

Ekim ayının ilk gününde yatırımcılarla gerçekleştirilen toplantıda Kavcıoğlu, uzun süredir tekrar ettiği enflasyon üzerinde politika faizi taahhüdünü tekrar etmedi. Bu gelişmeden sadece iki gün sonra ise enflasyon 19'un üzerine çıktı ve gerçekleşen enflasyona göre hesaplanan reel faizi negatif alana çekti.

Kavcıoğlu ayrıca, manşet enflasyon göstergeleri yerine daha düşük seviyede olan çekirdek enflasyona odaklanmanın pandemiden çıkış döneminde daha uygun olduğunu da belirtti.

Kavcıoğlu 8 Eylül'de Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısındaki konuşmasında "Enflasyonun kısa vadeli oynaklıklardan arındırılmış ana eğilimini ölçmeye yarayan çekirdek enflasyon göstergelerinin önemini artırmakta" demiş ve para politikası duruşunun enflasyondaki düşüşü sağlayacak sıkılıkta olduğunu ifade etmişti.

SÖYLEM DEĞİŞİKLİĞİ

Garanti BBVA Başekonomisti Seda Güler Mert de yıl sonunda faizin yüzde 18 seviyesine indirileceği beklentisini paylaşmıştı.

Mert, Kasım ayına kadar enflasyon oranının yüzde 19’un üzerinde kalmasının yüksek olduğunu, dolayısıyla TCMB’nin hali hazırda kullandığı sözlü yönlendirmeyi değiştirme ihtiyacı doğduğunu söyledi. Geçen hafta yatırımcı toplantısında, buna dair sinyaller gelmeye başladığını belirten Mert, gerçekleşen son Ağustos enflasyon verisinden sonra TCMB’de söylem değişikliğini zaten beklediklerini aktardı.

Mert, TCMB’nin yılsonuna kadar politika faizinde indirime gitme olasılığı hakkında yaptığı değerlendirmede, yılın son iki ayında enflasyonun belirgin bir düşüş göstermiş olacağını söyledi. Bu durumun önceki söylemlerle birleştiğinde bir faiz indirimi için alan yaratacağını aktaran Mert, TCMB’den yılı yüzde 18'lik politika faiziyle kapatacakları mesajını aldıklarını belirtti.

FAİZ İNDİRİM DÖNGÜSÜ

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Merkez Bankası'nın (TCMB) Faiz indirim döngüsüne Eylül'de 50 baz puan ile başlamasını, yıl sonuna kadar 150 baz puan daha indirime gitmesini beklediğini belirtmişti.

IIF raporunda, "Ağustos ayında manşet enflasyonda devam eden artışa karşın çekirdek enflasyon yüzde 16,8'e yavaşladı. TCMB'nin para politikasının önümüzdeki dönemde daha çok çekirdek enflasyona odaklanacağı da göz önüne alındığında bankanın beklenen faiz indirim döngüsüne Eylül ayında 50 baz puan ile başlayacağını düşünüyoruz" denildi.

ERDOĞAN’IN MESAJLARI

Son toplantıdan bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın enflasyonla mücadele konusunda verdiği mesajlar da ekonomi kamuoyunun gündeminin üst sıralarında yer aldı.

Erdoğan, ayrı etkinliklerde enflasyon konusunda verdiği mesajlarında enflasyonun sadece Türkiye'nin sorunu olmadığını, fahiş fiyatlarla mücadele edileceğini söyledi.

ENFLASYON FAİZİN ÜZERİNDE

Son toplantıdan bu yana en kritik gelişmelerden biri de enflasyonun politika faizinin üzerine çıkması oldu.

Ağustos ayında enflasyon yüzde 19 olan politika faizinin üzerine çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre Ağustos'ta tüketici fiyat endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19,25 arttı.

Aylık bazda bakıldığında Ağustos ayında artışın yüzde 1,12 olduğu görüldü.

Çekirdek enflasyonda ise bir önceki aya göre gerileme izlendi. Buna göre Temmuz'da yüzde 17,22 olan yıllık çekirdek enflasyon yüzde 16,76'ya çekildi.

Tüketici fiyatlarında gıda enflasyonundaki hızlı yükseliş dikkat çekti. Ağustos'ta gıda fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 29 arttı. Böylelikle yıllık gıda enflasyonunda 2019 Nisan ayından bu yana en yüksek artış görüldü.

Ağustos ayında gıda grubu en yüksek artış gösteren grup oldu.

Gıda ve alkolsüz içecekler grubunu yüzde 22,91 ile ev eşyası ve yüzde 21,76 ile ulaştırma izledi.

TCMB'nin Ağustos ayı enflasyon değerlendirmesinde gıda fiyatlarının enflasyona katkısına dikkat çekilmişti.

TCMB değerlendirmesinde çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonunda yavaşlama kaydedildiğini de belirtmişti.

TCMB'nin değerlendirmesine göre gıda enflasyonundaki yükselişte taze meyve ve sebze fiyatlarının etkisi belirgin olurken; dünyada ve Türkiye'de etkili olan tarımsal kuraklık tüketici gıda fiyatlarını olumsuz yönde etkiledi.

PİYASA HAREKETLERİ

Enflasyon söylemindeki değişiklik piyasada erken faiz indirim fiyatlaması olarak yansıyınca kurda da hareketlenme oldu. Küresel piyasalarda Evergrande krizi gibi iştahı düşüren gelişmeler ve Fed'in teşvikleri geri çekme yönünde vereceği sinyallere yönelik beklentiler de kuru baskıladı.

2 Eylül'de 8,26'ya kadar gerileyen kur bu gelişmelerin etkisiyle yükseldi ve 20 Eylül'de 8,72'yi test etti.

Risk priminde de 400 seviyesini Eylül ayında yine test edildi.

Merkez faiz indirimi mesajı verecek mi

Powell: Ağustosta istihdamda ciddi bir yavaşlama oldu

Fed faizlerde değişikliğe gitmedi

 

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Türkoğlutúrk23 Eylül 2021 12:38

  Noldu,kenarda bağırıp duruyordun faiz indir diye.indirsene sıkıyorsa gör dünyanın kaç bucak olduğunu.Neyse nasılsa yeteneğin ile hakettiği için gelmedin,tesadufen geldin tesadüfen gidersin.

 • Teokrat23 Eylül 2021 11:08

  Kritik toplantımı saygınlığı itibari en ufak güven yokki merkez bankasının hiçbi dediği birbirini tutmayan inandırıcılığı olmayan kurum

 • düzadam23 Eylül 2021 09:10

  indiremezler faizi, dolar 9 olursa enflasyon daha da yükselir. petrol, elektrik ve doğalgaza zam gelir yine

 • Türkoğlutúrk23 Eylül 2021 12:39

  Merak etme zam yapmak için her zaman bahaneleri var.nadilsa enflasyonun nedeni bay kemal

 • ASTOR23 Eylül 2021 08:47

  ımf den para geldiyse 50 puan indirirler

 • Kettle23 Eylül 2021 11:12

  Keşke üyesi olduğu tek gerçek olan IMF den para gelse sahtekar tefeci üçkağıtçı düzenbaz arap sevici pisliklerden para geleceğine