BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaKritik faiz kararı öncesi senaryolar ve olası piyasa tepkileri----

Kritik faiz kararı öncesi senaryolar ve olası piyasa tepkileri

Kritik faiz kararı öncesi senaryolar ve olası piyasa tepkileri
14 Nisan 2021 - 15:05 www.finansgundem.com

Piyasalar, yarın yapılacak olan Para Politikası Kurulu'ndan çıkacak faiz kararına ve toplantı metnine odaklandı. Piyasadaki 4 senaryo ve piyasaların verebileceği tepkiler neler?

Piyasalarda gözler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yarın açıklayacağı faiz kararında.

Yüzde 19 olan politika faizinde anketlerin sonuçlarına göre bir değişiklik beklenmiyor. Karar sonrasında PPK toplantı metninde verilecek mesajlar önümüzdeki dönem para politikası için çok daha yol gösterici olacak.

İşte piyasaların PPK sonucuna dair 4 senaryosu ve olası tepkiler:

SENARYO 1: FAİZ SABİT, PPK METNİ: SIKI DURUŞ  

Piyasada ağırlıklı beklentiler bu olasılıkta yer alıyor. Yüzde 19 olan politika faizi değişmeyecek ve PPK metninde "sıkı para politikası duruşunun devam edeceği" söylemi korunacak. Bu aşamada piyasaların fiyatladığı beklenti ile rahat nefes alması bekleniyor.

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yusuf Topçu, bu senaryoda Dolar/TL’de 7,70’e kadar bir geri çekilme, Borsa İstanbul’da da kısa ve orta vadede sırasıyla 1.500 ve önceki zirve 1.580 ve üzerinin hedeflenebileceğini aktardı. 

SENARYO 2: FAİZ SABİT, PPK METNİ: NET DEĞİL   

Faizler değişmeden, PPK metninden çıkarılan vurgular para politikasına dair soru işareti ne yol açarsa piyasanın reaksiyonun olumsuz olabileceği belirtiliyor.

Topçu, uzak bir ihtimal olsa da "faizin değişmediği ancak toplantı metninde soru işaretlerine yol açacak ifadelerin" yer alacağı bir senaryoda dolar/TL’nin 8,00’in altına inme ihtimalinin büyük ölçüde ortadan kalkacağını belirtirken, BIST 100’de de bugün başlayan yükselişin 1.400 seviyesinin üzerinde kalınsa da 1.500 üzerine bir hareketin zor olduğunu söyledi.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun son 3 haftadır yaptığı açıklamalar, piyasanın, bu senaryonun ihtimalini bile düşünmemesine sevk etti.

SENARYO 3: ARTIRIM 

Piyasada bu olasılık mümkün görülmese de uzmanlar faiz artışına piyasanın farklı bir reaksiyon verebileceğini de düşünüyor. Faiz artırımından ilk etapta olumlu etkilense de Faiz artırımına gidilmesi, öngörülen risklere dair soru işaretleri yaratacağından piyasanın sonrasında ters yönde tepkisine de neden olabilir. 

Faiz artırım senaryosunu "İhtimal dışına yakın" ifadesiyle değerlendiren Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yusuf Topçu, Eski başkan Naci Ağbal’dan devralınan 'gerektiği takdirde ilave sıkılaştırma yapılacaktır' ifadesinde bahsedilen ‘gerektiği takdirde’  ifadesinin bu ayki toplantı özetinde olamayabileceğine de işaret ederken, dolar/TL’de 7,50’ye, Borsa İstanbul’da ise kısa ve orta vadede 1.500 ve 1.580’in üzerine bir fiyat hareketi beklenmesinin makul olacağını da belirtti. 

SENARYO 4: İNDİRİM 

Enflasyonist baskının elediği bu senaryonun da bir süprizle gerçekleşmesi durumunda TL varlık fiyatlamalarında kısa vadede oynaklığın artabileceği tahmin ediliyor. 

Politika faizinin bu ay indirilmesini ihtimal dışı olarak yorumlayan Topçu, bu ihtimalin 22 Mart haftasında masadan kalktığını belirterek, "22 Mart’ta 8,48’e kadar yükselen dolar/TL fiyatlamasının bu senaryo kaynaklı olduğunu" söyledi. Topçu, sürpriz bir faiz indiriminin dolar/TL’de 8,50-9,60 arasında, Borsa İstanbul’da ise önce 1.300’lü seviyelere geri çekilme ve ardından tekrar 1.600’e kadar bir ralli yaşatabileceğini söyledi. Ancak Topçu, TCMB’den gelen son mesajların 'sıkı duruş' etrafında yoğunlaştığına dikkat çekerek, bu senaryoya şu an için ihtimal verdiğini yineledi.

GÖZLER METİNDE

Faiz toplantısı sonrası yayınlanacak PPK metinde özellikle 'sıkı duruş', 'uzun müddet' ve 'ilave parasal sıkılaştırma' ifadelerinden hangilerinin korunacağına bakılacak. Son PPK metninde şu ifadeler öne çıkmıştı: 2021 yılsonu tahmin hedefi dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar, sıkı para politikası duruşu kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler kapsamında enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ilişkin göstergeler, yayılım endeksleri, talep ve maliyet unsurları ve enflasyon beklentilerinin tahmin ufku içerisinde hedeflerle uyumu yakından izlenmeye devam edilecektir. Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır.

YENİ YÖNETİMİN İLK TOPLANTISI

Kasım ayından bu yana iki farklı başkana ev sahipliği yapan PPK’da bu kez hem başkan hem de iki üye farklı. Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Mustafa Duman ile PPK üyesi Elif Haykır Hobikoğlu’nun da ilk PPK toplantısı olacak. (Hüseyin Koyuncuoğlu/Dünya)

Dövizde PPK öncesi yatay seyir sürüyor

Yabancılar faiz değişikliği beklemiyor

Yabancıların TCMB’den beklentileri netleşiyor

Piyasa, Merkez’den ne bekliyor?

Merkez'de kritik toplantı öncesi değişiklik

Merkez Bankası üzerindeki yeni baskı: Enflasyon

 

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Selami Şahin15 Nisan 2021 12:37

  Naci fazla faiz artırdığı için görevden alınmadı. TCMB'de eriyen 128 milyar dolar için SORUŞTURMA başlattığı için görevden alınmış.Damadın pisliklerinin AÇIĞA ÇIKMASINI İSTER Mİ? Tabiki Hayır. En Yakınındaki adamın siyasi hayatını bitirdi.

 • Metin KILÇ14 Nisan 2021 23:19

  Piyasalar allak bullak olmuş. Büyük bir belirsizlik ve Güven kaybı mevcut. Faizleri sabit de bıraksa, artırsa da pek bir şey değişmez. Çünkü hükümette Enflasyonu düşürme konusunda hiç bir gelişme yok. Mahvettiler ortalığı bu pandemi döneminde.

 • tefeci tevfik14 Nisan 2021 22:06

  0.25 bp indirim olur.yakışır.

 • ibrahim14 Nisan 2021 15:17

  Faiz haram hükmündedir... Nasıl bir anlayış geçerli bu müslüman ülkede anlamıyorum...