BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaKripto ParalarKripto paralar için önce haram dedi, sonra 'şeriata uysun' dedi----

Kripto paralar için önce haram dedi, sonra 'şeriata uysun' dedi

Kripto paralar için önce haram dedi, sonra 'şeriata uysun' dedi
12 Kasım 2021 - 15:14 www.finansgundem.com

En kalabalık Müslüman nüfusa sahip ülke konumundaki Endonezya'da Ulema Meclisi, kripto para karşıtı fetva yayımlayarak haram ilan edildi. 'İslam hukuku veya şeriat ile uyumlu olma şartıyla' kapıyı aralık bıraktı

Endonezya'da Kovid aşılarına acil kullanım yetkisi vermek için bile İslam dinine uygun olduğu yönünde fetva vermesi beklenen Ulema Meclisi (MUI), kripto para ticareti işlemlerini haram ilan eden fetva yayımladı. MUI fetvasının, bağlayıcı olmamasına rağmen, geçen yıl kripto para ticaretinin patlama yaşadığı ülkedeki 230 milyondan fazla Müslüman üzerinde etkili olması bekleniyor.

Endonezya hükümeti, kripto paraların para birimi olarak kullanımını zaten yasaklamış olsa da, vadeli işlemler ve emtia piyasalarında dijital tokenlere yatırım ve ticarete izin veriyor. Hatta Endonezya Merkez Bankası, kendi kripto parasını çıkarmayı değerlendirmeye aldı.

MUI'nin Fetva Bölümü Direktörü Asrorun Niam Şoleh ise 'kripto paraların belirsizlik, bahis, zarar verme unsurları içerdiğini, dolayısıyla kumar oynamaya benzediğini' söyledi.

Fetva, elektronik varlıklar için emtia ticaretini de yasaklarken, MUI, 'İslam hukuku veya şeriat ile uyumlu olma şartıyla' kripto paralara kapıyı aralık bıraktı. Şoleh, 'bu şartları yerine getirebilmeleri için mal ve finans araçlarının diğer özelliklerin yanısıra fiziksel bir şekle, net bir değere ve bilinen kesin bir miktara sahip olmasını gerektiğini' vurgulayarak ekledi:

İslami kuralları karşılayabilir, temel bir varlığa sahip olabilir ve net faydalar sağlayabilirlerse kripto paralara izin verilebilir.

Kripto para piyasasına giren Endonezyalıların sayısı 2020-21 arasında 4 milyondan 6.5 milyona fırladı. Ticaret Bakanlığı, mayıs ayı itibarıyla kripto para işlemlerinin değerinin 26 milyar dolara çıktığını duyurdu.

Kripto paralar haram mı?

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)