BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkKrediler ivme kaybetti----

Krediler ivme kaybetti

Krediler ivme kaybetti
26 Ağustos 2021 - 13:01 www.finansgundem.com

Euro Bölgesi'nde şirket kredilerinde büyüme temmuzda ivme kaybetti

Euro Bölgesi'nde bankalar başta olmak üzere finans kuruluşları tarafından şirketlere verilen kredilerdeki büyüme, temmuzda ivme kaybetti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), temmuz ayına ilişkin şirket ve tüketici kredileri aylık değişimlerini yayımladı.

Buna göre, haziranda yıllık bazda yüzde 1,8 büyüyen şirket kredileri, geçen ay yüzde 1,7 artış kaydetti. Tüketici kredileri ise geçen ay 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 4,2 arttı.

Temmuzda M3 para arzı, yıllık bazda yüzde 7,6 artışla analistlerin beklentisi olan yüzde 7,7’nin altında gerçekleşti. Haziranda M3 para arzı, yüzde 8,3 artış kaydetmişti.

ING Bank Euro Bölgesi kıdemli ekonomistlerinden Bert Colijn, konuya ilişkin değerlendirmesinde, şirket kredilerinde zayıflığın kurumsal sektörde hala bol likidite olduğunu ortaya koyduğunu belirterek, “Ancak bu aynı zamanda şirketlerin yatırım için borçlanma konusunda biraz isteksiz olduğunu da gösteriyor.” ifadesini kullandı.

Colijn, tüketicilerin ev alımları için daha fazla borçlanmayı sürdürdüğü ve şirketlerin borçlanmalarının “yetersiz” kalmaya devam ettiğini ifade ederek, "Bu da ekonomik büyümenin temel olarak hane halkı tarafından destekleneceğini teyit ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, ECB, Kovid-19 salgınında Euro Bölgesinde uygun finansman koşulları sağlamak ve ekonomiye kredi akışını sürdürmek için para politikasını genişletici tutmaya devam ediyor.

ECB, Pandemi Acil Varlık Alımı Programı (PEPP) çerçevesinde son aylarda bu yılın ilk aylarına göre önemli ölçüde daha fazla tahvil satın almaya devam etmesi de dikkati çekiyor. Banka temmuz ayında toplam 88 milyar Euro tutarında varlık alımı gerçekleştirdi.

Fed'den 'tapering' için teyit bekleniyor

Borsaların gözdesi SPAC’lara dava şoku

SPK, yatırımcıların tazminine ilişkin yönetmelikte değişikliğe gitti

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)