BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkKredi alanının 4 büyük finteki----

Kredi alanının 4 büyük finteki

Kredi alanının 4 büyük finteki
01 Haziran 2021 - 17:57 www.finansgundem.com

İngiltere’de kredi alanında faaliyet gösteren 4 fintek şirketi

FINANSGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

İngiltere’de kredi alanında faaliyet gösteren finteklerin oluşturduğu ekosistemde geleneksel kredi sektörüne tehdit oluşturma potansiyeli taşıyan şirketlerin sayısı artıyor. Fintek kredi şirketleri geleneksel ve şeffaf olmayan kredi süreçlerinin yerine son teknolojiyi kullanıyor.

Fintek şirketleri kredi alanında faaliyet gösteren şirketlerin ödeme işlem süreçlerini hızlandırmalarını sağladı ve her kredi çeken müşterinin ihtiyaçlarına uyan kişiselleştirilmiş ürünler sundu. İşte İngiltere’de inovasyon süreçlerine aralıksız devam eden ve pazardaki varlığı giderek daha fazla devam eden 4 fintek şirketi.

1. OakNorth

OakNorth İngiltere merkezli küçük ve orta ölçekli işletmelere ticari ve bireysel krediler sağlayan bir banka. Fintek şirketi yakın zamanda British Business Bank’tan korona virüs iş kesintisi ödeneği için onay aldı. Banka korona virüsü kontrol altına almaya yönelik karantina önlemlerinin başladığı 23 Mart tarihinden bu yana İngiltere’de işletmeleri desteklemek için 600 milyon sterlinin üzerinde krediye onay verdi.

IBS Intelligence’ın haberine göre, 2015’in ilk dönemlerinde düzenleyici onayını alan şirket Rishi Khosla ve Joel Perlman tarafından kuruldu. 2019 yılında bankanın vergi öncesi karları, bir önceki yıla kıyasla %95 yükseliş göstererek 65,9 milyon sterline ulaştı. Şirket 500 bin sterlin ila 50 milyon sterlin arasında erişilebilir ve esnek borç finansmanı sağlamayı hedefliyor.

2. Iwoca

iwoca Londra merkezli bir fintek şirketi. Online finans hizmetleri sunan şirket, İngiltere ve Almanya’da faaliyet gösteren küçük işletmelere kredi hizmetleri sağlıyor ve otomasyon sistemlerine bağlı bir kredi platformu kullanıyor. Şirket yakın zamanda İngiltere hükümetinin Gelecek Fonu programı kapsamında fon sağladı. Program ise yüksek büyüme potansiyeli bulunan şirketlere fırsat sunmayı hedefliyor.

Fintek devi küçük işyeri platformu Xero ile İngiltere temelli bir entegrasyon açıkladı. iwoca’nın fatura sistemi iwocaPay Xero’nun platformuna entegre edilerek, küçük işletlemelerin şirket müşterilerine ödeme erteleme seçeneği sunması sağlanacak. İşbirliği iwocaPay’e Xero’dan doğrudan erişim sağlanabilmesine imkan tanıyacak. 2011 yılında CEO Christoph Rieche ve James Dear tarafından kurulan şirket küçük ve mikro işletmelere kendi websitesi ve açık bankacılık sistemi üzeriden 250 bin sterline kadar kredi imkanı tanıyor.

3. B-North

İngiltere merkezli B-North küçük ve orta ölçekli işletmeler için iyi bir kredi deneyimi yaratmayı hedefliyor ve İngiltere’de bulunan perakende müşterilerine birikim ürünleri sunmayı planlıyor. Küçük ve orta ölçekli işletmelere kredi hizmeti sağlayan banka son dönemde Wiserfunding’i, kredi profili değerlendirme sürecini hızlandırmak için risk derecelendirme partneri olarak seçti.

Wiserfunding’in tahmin çözümleri ve geleneksel metodları harmanladığı derecelendirme sistemi, B-North’un kredi kararları alma sürecini hızlandıracak. Manchester’da bulunan kredi kurumu aynı zamanda düzenleme teknolojisi platformu TruNarrative ile işbirliği yaparak müşteri kabul etme, uyum kapasitesi ve daha hızlı kredi verme gibi faydalar sağladı. Bu entegrasyon ise B-North’un, bankacılık çözümleri için Mambu ile gerçekleştirdiği işbirliğinin ardından geldi.

4. Funding Xchange

Küçük ve orta ölçekli şirketlere kredi sağlayan Funding Xchange’in ayda 10 bin kişinin üzerinde müşteriye hizmet sağlayan akıllı karar alma platformu bulunuyor. finansgundem.com'un derlediği bilgilere göre, 2014 yılında kurulan şirket, küçük işletmelere kredi sağlama sürecinde şeffaflığı ve etkinliği artırmayı hedefliyor. Şirketin hedefinde ise kredi başvurusu bankalar ya da diğer kredi kaynakları tarafından reddedilen küçük işletmeler var.

Fintek şirketi ve Capco arasında yakın zamanda bir işbirliği anlaşması gerçekleştirildi ve ikili finansal hizmetler sektöründe fintek kredi kurumlarının teşvik edilmesi gerektiğini açıkladı.

İkili, İngiltere’nin korona virüs nedeniyle oluşturduğu destek programlarının sona erme tarihlerinin yaklaşmasıyla birlikte, küçük şirketler için krediye erişimin önem taşıdığını ifade etti.

Avrupa’nın sigorta teknolojisi start-up’ı

 

Ethereum Bitcoin’i tahtından edecek

 

Bankaların açıklanan 2021 yılı ilk çeyrek bilançoları

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)