BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiKozmetik sektörünün 2023 ihracat beklentisi yüksek----

Kozmetik sektörünün 2023 ihracat beklentisi yüksek

Kozmetik sektörünün 2023 ihracat beklentisi yüksek
30 Kasım 2022 - 11:28 www.finansgundem.com

KÜAD Kongre Başkanı Arslan, Türk kozmetik sektörünün 162 ülkeye ihracat yapan ve dış ticaret fazlası veren bir sektör olduğunu, gelecek yıl 1,6 milyar dolarlık ihracat beklediklerini bildirdi.

Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği (KÜAD) Kongre Başkanı Fuat Arslan, kozmetik sektörünün 2020'de 1 milyar 361 milyon dolar, 2021'de ise 1 milyar 401 milyon dolarlık ihracat yaptığını söyledi. Arslan, dünyada kozmetik sektörünün büyüklüğünün 2023 yılı sonunda 750 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini belirterek, Türkiye'nin buradan alacağı payı artırmak istediklerini ifade etti.

Sektörün bu yılın ocak-ağustos döneminde iyi bir performans göstererek yüzde 16,6 büyüdüğünü ifade eden Arslan, "Türk kozmetik sektörü 162 ülkeye ihracat yapan ve dış ticaret fazlası veren bir sektör. Bu ülkelerin başında Irak, ABD, Rusya ve İran yer alıyor. Irak, 150,3 milyon dolarla ilk sırada yer alırken, ikinci sırada 105,1 milyon dolarla ABD, üçüncü sırada ise 82,2 milyon dolarla Rusya var." dedi.

Türk kozmetik sektörünün barındırdığı avantajlar sayesinde pazar payı ve ihracatını artıracağını dile getiren Arslan, "Sektör olarak gelecek yıl 1,6 milyar dolarlık bir ihracat bekliyoruz." diye konuştu.

Arslan, tüketicilerde çevre duyarlılığının her geçen gün arttığına işaret ederek, bu nedenle markaların iş yapış modellerini güncellemesi ve dönüştürmesi gerektiğini söyledi.

KONGRE YARIN ANTALYA’DA BAŞLIYOR

Arslan, KÜAD tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Kozmetik Kongresi'nin yarın Antalya'da başlayacağını bildirdi. 3 gün sürecek kongrenin bu yılki ana temasının Yeşil Mutabakat olacağını belirten Arslan, kongrede yeni ham madde ve ürünlerin tanıtılacağını, kozmetik müzesinde de üretimde kullanılan endemik bitkilerin sergileneceğini dile getirdi.

Arslan, Yeşil Mutabakat'ı sürdürülebilirliğe ulaşma sürecinin yol haritası olarak gördüklerini belirterek şunları kaydetti:

"Dernek olarak biz de hem firmalarımızla yaptığımız çalışmalar hem de her yıl gerçekleştirdiğimiz kongrelerimizle bu bilinci artırmak için çalışıyoruz. Yeşil Mutabakat sürecinin dışında kalacak firmaların gelecek zaman diliminde yaşama şansının olmadığının farkındayız. Üreticilerimizi, araştırmacılarımızı, sürecin kamusal paydaşlarını, ilgili çevre ve düşünce kuruluşlarını bu önemli ve hayati konuyu tartışmaya ve sektörümüz için yol haritasını hazırlamaya davet ediyoruz."

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)