BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakKonutta kredi faizi düşer mi----

Konutta kredi faizi düşer mi

Konutta kredi faizi düşer mi
26 Kasım 2014 - 05:13 www.finansgundem.com

Konut satışlarının son üç ayda yüzde 20 artmasındaki en büyük etken yılın başında yüzde 1.20 olan kredi faizlerinin yüzde 0.90'ların altına gerilemesi

Yılın ilk 7 ayında seçimler ve yurtdışı kaynaklı gelişmelerin etkisiyle eksi yazan, son üç ayda ortalama yüzde 20’nin üzerinde büyümeyle atağa kalkan ev satışlarındaki son yükselişte hiç şüphesiz önemli etkenlerden biri de yılın başında yüzde 1.20’ler seviyesindeki kredi faizlerinin yüzde 0.90’ların altına gerilemiş olması. Kadife Şahin'in Milliyet'te yer alan haberine göre bu ortamda bankacılar, ekonomik seyirde farklı gelişmeler olmaması halinde yıl sonuna kadar konut satışlarında çıkış trendinin korunacağını öngörüyorlar.

Buradaki artışın orta gelir grubuna yönelik, bitmiş konutlar yönünde olduğunu ifade eden bankacılar, markalı konut satışlarındaki yükselişin de süreceğini düşünüyor. Bankacılara bu konudaki görüşlerini ve önümüzdeki dönem için faizle ilgili beklentilerini sorduğumuzda görüşleri şöyle...

FAİZ YAKIN DÖNEMDE BU SEVİYEDE OLACAK
Galip Tözge Akbank Genel Müdür Yardımcısı


Yaşanan artışın faizin psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına inmesi, markalı konut projelerinin kampanyaları ve firmaların sunduğu senet avantajlarıyla satışların yükseldiğini gözlemliyoruz. 2013’ün ikinci yarısında global faizlerdeki yukarı hareketin etkisiyle yükselen faizler 2013 Aralık’ta % 0.89 oldu. Bu yıl ilk çeyrekte % 1.15’e kadar yükselen konut kredisi faizleri ekimde % 0.90’a düştü. Faiz, domestik ve global faiz seviyeleri, para politikaları ve enflasyon oranlarına bağlı olarak sürekli değişkenlik gösterecek. Önümüzdeki kısa dönem perspektifinde faizlerin % 1’in altında tutunacağını düşünüyoruz.

FAİZDE PSİKOLOJİK BİR SINIR VAR MI?
Gökhan Mendi TEB Genel Müdür Yardımcısı


Yüzde 1 psikolojik bir sınır gibi görülebilir. Ancak her ekonomik dönemi kendi içinde değerlendirmek gerekir. Faizler yüzde 1’i aşarsa konut alımı yavaşlar diye bir çıkarım yapmamak lazım. Konut almak isteyenler öncelikli olarak bütçelerini belirlemeliler. Uygun evi buldukları ve fiyatta anlaştıkları anda almalılar. Konut fiyatları her geçen gün artıyor. Bu genelde ve büyük şehirlerde böyle. Yeniden yapılandırma opsiyonu varken, taksitlerini ödeyebileceklerine inanıyorlarsa, faizden bağımsız olarak alım işlemini tamamlamalılar.

DAHA FAZLA AŞAĞI İNİŞ BEKLEMİYOR
Murat Atay Garanti Mortgage Genel Müdürü


Fed’in alacağı kararlar bizim gibi pek çok gelişmekte olan ülke ekonomisini etkileyecek. Genel ekonomik veriler olarak bakıldığında 2015’de faizlerin aşağı yönlü hareket etmeyeceğini öngörüyoruz.
Tüketicilere Mortgage faizlerinde en düşük oranları beklemek yerine istedikleri evi bulduklarında bu evi satın almasını tavsiye ediyoruz. Mortgage ile ev satışında mevsimsel bir hareketten de söz etmek mümkün değil. Faiz oranından ve belirli bir zamanda hareket etmeyi beklemekten çok evin fiyatı ve mevcut faiz oranlarıyla oluşan taksit tutarlarının bütçelerine uygun olması şartına bakmalarını öneriyoruz.

‘FAİZ ORANI BİRAZ DAHA DÜŞEBİLİR’
Gökhan Ertürk Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı


Nisan itibariyle yüzde 1.16 olan ortalama konut kredisi Faiz oranları Haziran 2014’te yüzde 1’in altını gördü ve azalma eğilimi bugüne kadar devam ederek yüzde 0,90’a kadar geriledi. Önümüzdeki dönemde konut kredisi faiz oranlarının Merkez Bankası’nın olası faiz indirimi ile bir miktar daha azalması söz konusu olabilir. Hem konut kredisi faiz oranlarının hem de konut fiyatlarının düşük seyrettiği bu dönem konut satın almak için oldukça elverişli görünüyor. Kredi ile konut alım amacı olan bireylere taleplerini ertelememelerini öneriyoruz.
Küresel ve ulusal faiz politikalarının konut finansmanı maliyetleri üzerindeki beklenen etkilerinin yanı sıra, SPK tarafından düzenlenen konut finansmanı ikincil piyasalarının işlevsellik kazanmasının, maliyetler ve vadeler üzerinde olumlu etkisinin olacağını düşünüyorum.”
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)