BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakKonut fiyatları Ruslar yüzünden artıyor----

Konut fiyatları Ruslar yüzünden artıyor

Konut fiyatları Ruslar yüzünden artıyor
12 Eylül 2021 - 17:11 www.finansgundem.com

Sadece Türkiye’de değil dünyanın birçok bölgesinde konut fiyatlarındaki artış devam ediyor. Lüks konut fiyatlarındaki artışı nedeni olarak ise Ruslar gösteriliyor

Uluslararası gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, Rus zenginlerinin Fransa’nın Akdeniz kıyısında yer alan Fransız Rivierası’nda emlak fiyatlarında artışa neden olduğunu açıkladı.

Fransız Rivierası’ndaki (Cote d’Azur) tüm konut taleplerinin yüzde 80’inin Rus vatandaşları tarafından geldiğini bildiren uzmanlar, bu müşterilerin kişisel sermayesi 30 milyon doların üzerinde olan Rus milyonerlerden oluştuğunu ifade etti.

Ruslar tarafından bölgedeki konutlara gösterilen ilgi yüzünden son bir yılda konut fiyatlarında en az yüzde 6 artış kaydedildiğini belirten uzmanlar, geçen yıl boyunca talep sayısında yaklaşık yüzde 70’lik artış kaydedildiğini de vurguladı.

Fransa’daki lüks konut piyasalarında işlem sayısının Ağustos 2020’den Şubat 2021’e yüzde 5 arttığı, müstakil ev fiyatlarının ise yüzde 6,4 arttığı söylenen Knight Frank açıklamasında, Ruslar arasında en popüler bölgenin Fransız Rivierası olduğu, Rus zenginlerinin yüzde 20’sinin ise ülkenin diğer büyük şehirlerindeki evlerle ilgilendikleri aktarıldı.

Akdeniz kıyılarında Rusların gayrimenkul talebinin geçen sene en az yüzde 15 oranlarında artış gösterdiğine vurgu yapan uzmanlar, ancak kapalı sınırlar nedeniyle anlaşmaların çoğunun ertelendiğini, bununla birlikte Kıbrıs ve Yunanistan’ın sınırlarını açmasıyla konut taleplerinin hızla yükselmeye başladığının da altını çizdi.

Knight Frank Yurtdışı Gayrimenkul ve Özel Yatırımlar Bölge Direktörü Marina Shalaeva, Fransa’nın Akdeniz kıyılarındaki konutlar için Rusların taleplerinin büyük artış gösterdiğini belirtirken, “ Rusların İspanya’daki konut taleplerinde de büyük artış gözlemliyoruz. Bu bölgedeki konutlar hem Fransa’dan daha uygun fiyat avantajı sunuyor hem de 250 bin Euroluk gayrimenkul yatırımına geçici oturma izni verilebiliyor. Ruslar, aynı zamanda Kıbrıs ve Yunanistan’daki konutları da çevrimiçi formatta inceleyip satın alabiliyor” ifadelerini kullandı.

Mayıs aylarında Rus basınında yer alan haberde, Rusya’nın güney bölgelerinde son yıllarda keskin artış gösteren konut fiyatları nedeniyle Rus vatandaşlarının Türkiye’deki konutlara ilgisi artmaya başladığı ifade edilmişti. Yılın başından bu yana Türkiye’den konut alan Ruslar toplamda 9 milyar ruble harcarken 2021’nin ilk çeyreğinde 938 konut satın aldı. Türkiye’de ev satın alan Rusların yüzde 20’sinin ise ülkenin güney bölgesi Krasnodar’da yaşayanlardan oluştuğu kaydedildi.

Konut tercihi konusunda özellikle Antalya’yı tercih eden Krasnodarlıların, bu bölgenin Kuban’ın Karadeniz kıyısına benzediği için ilgi gösterdiğine işaret eden emlak portalı Turk.Estate uzmanları, daha önce yaptıkları açıklamada Ocak Türkiye’den konut alan yabancıların çoğunun İran, Irak ve Rus vatandaşı olduğunu bildirmişti.

İnşaat sektöründe yaprak dökümü

Yabancıya satışta yeni hedef lüks konut

Türkiye'de konutta "fahiş fiyat" krizi

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucize Reis : )13 Eylül 2021 15:39

    Duş güçler ve oyunlar, şimdi ruslar. zaten kötü ynetımden ekonomıden deıl : )) .  aylık 3 bin tl maaş alan bir alı hangi yerden ne konutu satın alır ? karı koca çalışsın 6 bin tl çocuk okusa gunyamasraf, unıversite başka şehre gitse 2 ev geirdirme. ya masum ruslar suçlu oldu şimdide :  ))

  • Bir Bilen18 Ekim 2021 22:35

    Okumaktan aciz ama her konuda bir fikri var. Haber Fransa'da artan konut fiyatlarından bahsediyor, okuma özürlü dışgüçler diyor. Aynen devam!

  • Erol g.12 Eylül 2021 18:52

    CASUSLARINI OTEL ODALARINDA KALMAK YERİNE EV SAHİBİ YAPTIRIYORLARDIR GÖREV SÜRESİ BITEN BİR BAŞKA RUS'A EVİ SATIP ÜLKESİNE/YENİ GÖREV YERİ ÜLKEYE GİDER