BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemKongre'de Demokrat-Cumhuriyetçi eşitliği----

Kongre'de Demokrat-Cumhuriyetçi eşitliği

Kongre'de Demokrat-Cumhuriyetçi eşitliği
05 Kasım 2020 - 16:45 www.finansgundem.com

Demokratların Senato'da çoğunluğu elde etme şansı azaldı.

Başkanlık seçimiyle yapılan Kongre seçimlerinde, Demokratlar, Senatoda çoğunluğu ele geçirme hedefini gerçekleştirmeye uzak kalırken; Temsilciler Meclisi'nde ise çoğunluğu kazansa da, beklediği mavi dalga hedefini ulaşamadı. 100 sandalyeli Senatonun 35 üyesini belirleyecek seçimin geçici sonuçlarına göre, Senatoda Cumhuriyetçiler 48, Demokratlar da 48 sandalyeye sahip durumda. İki parti son Senatoda çoğunluğu elde etmek için kalan 4 sandalyeyi kazanmayı hedefliyor.

Kuzey Carolina ve Alaska eyaletlerinde birer ve Georgia eyaletinde iki sandalye için yapılan seçimlerin sonucu henüz netleşmedi. Kuzey Carolina ve Alaska'da Cumhuriyetçi adaylar, yarışı az farkla önde götürürken; Georgia eyaletinde bir Cumhuriyetçi, bir de Demokrat aday ipi göğüsleyecek gibi görünüyor. Senato seçimlerinin böyle sonuçlanması halinde Cumhuriyetçiler Senato'da 51 sandalyeye ulaşarak 6 yıldır sahip oldukları çoğunluğu korumuş olacak.

Euronews'in haberinde, Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi seçimlerinde ise Demokratlar 204, Cumhuriyetçiler ise 190 sandalyeye sahip bulunuyor. 435 sandalyeli mecliste 41 üye henüz belli değil. Demokratlar 218 sandalyeli çoğunluğa ulaşmayı hedefliyor ancak bekledikleri mavi dalga hedefini ulaşamadılar. Özellikle Senato'da Cumhuriyetçiler çoğunluğu elde ederse, Joe Biden başkan olursa ılımlı cumhuriyetçilerle masaya oturmak zorunda kalacak.

KONGRE'NİN ÖNEMİ

Amerikan kamuoyu nezdinde başkanlık seçimleri kadar yankı uyandırmasa da bu iki seçim ABD siyasetinde oldukça büyük bir öneme sahip. 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi üyeleri 2 yıllığına göreve gelirken, 100 sandalyeli Senato üyeleri ise 6 yıllığına seçiliyor. Temsilciler Meclisinde hangi eyaletin ne kadar temsilcisi olacağı, eyaletlerdeki seçim bölgelerinin nüfus yoğunluğuna göre belirlenirken; Senatoda her eyaletin 2 senatörü bulunuyor.

Dijital platformlar, ABD seçiminde yanlış bilgilendirmeyi sınırladı

 

Biden'ın kazanması Türkiye-ABD ilişkilerini nasıl etkiler?

 

Rusya, ABD seçimlerinde istediği sonucu alıyor mu?

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)