BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaKoç'a nefes aldıracak rapor!----

Koç'a nefes aldıracak rapor!

Koç'a nefes aldıracak rapor!
01 Ağustos 2013 - 08:27 www.finansgundem.com

Tüpraş’a yapılan baskında alınıp TÜBİTAK ve ODTÜ’ye gönderilen yakıt numunelerine ilişkin ön rapor çıktı

Tüpraş’a yapılan baskında alınıp TÜBİTAK ve ODTÜ’ye gönderilen yakıt numunelerine ilişkin ön rapor temiz çıktı. Koç Grubu, akaryakıt kaçakçılığı incelemesinden kurtuldu.
Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı tarafından Koç Grubu’nun üç enerji şirketine yönelik yapılan baskında, şimdiye kadar yapılan incelemelerde marker yönünden bir soruna rastlanmadı. Konuyla ilgili TÜBİTAK’a ve ODTÜ’ye gönderilen numuneler için EPDK’ya dün akşam itibariyle bildirilen sonuçlara göre numunelerdeki veriler normal çıktı. Bu durum, bir haftadır “kaçak akaryakıt suçlaması” ile karşı karşıya kalan Koç Grubu’nun rahat bir nefes almasını sağladı.
SONUÇ İLK GÜN ÇIKMIŞ
Taraf'tan Hüseyin Özay'ın haberine göre, Koç Grubu’nun hisselerinin yaklaşık 6 milyar liralık değer kaybına yol açan Maliye Bakanlığı’nın, TÜPRAŞ, Opet ve Aygaz ile ilgili incelemesinde ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Operasyon sonra yapılan açıklamalarda, TÜPRAŞ ve Opet’te marker incelemesi yapıldığı ve inceleme için alınan numunelerin TÜBİTAK’a gönderildiği bildirilmişti. Ancak ekibin elinde bulunan cihazlarla, bir depoda veya ünitede bulunan akaryakıt içinde marker olup olmadığının anında tespit edildiği bildirildi. Yani TÜPRAŞ’ın tesislerinde ve tankerlerde bulunan akaryakıt içinde marker olup olmadığı operasyonun başladığı gün belli oldu.
CİDDİ BİR BULGU YOK
Cihazla yapılan ölçümlerde ise akaryakıt içindeki marker seviyesinin kriterlere yakın olduğu belirlendi. Buna rağmen, tanker ve birimlerdeki akaryakıttan numune alınarak TÜBİTAK’ın Gebze’deki tesislerine ve ODTÜ’nün tesislerine gönderildi.
Enerji sektörünün otoritesi olan EPDK, TÜPRAŞ, Opet ve Aygaz şirketlerinde yapılan operasyon ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu kapsamda, marker ile ilgili ise EPDK’ya dün akşam itibariyle bildirilen bir olumsuz sonuç olmadı. Akaryakıtın, marker oranı ve diğer özellikleri ile ilgili yapılan tüm test sonuçları EPDK’ya bildiriliyor. Ve konuyla ilgili olarak da şirketlere yönelik yaptırımlar EPDK tarafından uygulanıyor. Testlerin tamamlanması ile birlikte ise tüm sonuçlar yazılı olarak yine EPDK’ya sunuluyor. Sonuçlar konusundaki son kararı ise EPDK’ya veriyor.
Yetkililer, TÜBİTAK ve ODTÜ’nün, markerin taklit edilmesi, akaryakıta başka bir ürünün karıştırılması gibi iddiaları araştırdığını belirterek, marker seviyesi konusunda ise büyük ölçüde bir sıkıntı bulunmadığını bildirdiler. Yetkililer ayrıca, bazı tankerlerde ve dolum tesislerinden alınan numunelerle ilgili incelemelerin devam ettiğini belirterek, marker dosyası tamamen kapatıldı demek için erken olduğunu kaydettiler.
ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • İYİLER01 Ağustos 2013 09:27

    Sonucun böyle olacağını tahmin edemeyen devlet büyüklerimiz eylemlere destek verildi diye Koç'lara savaş açtı ancak iyiler her zaman kazanır bu böyle biline.