BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaKoç Holding Arnavutluk'ta ne yapacak?----

Koç Holding Arnavutluk'ta ne yapacak?

Koç Holding Arnavutluk'ta ne yapacak?
16 Ocak 2017 - 06:51 www.finansgundem.com

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç ve kurumun önemli isimleri Arnavutluk'a giderek görüşmelerde bulundu

Koç Holding yatırımlarını yurtdışında da sürdürmeyi hedefliyor. Arnavutluk'a çıkarma yapan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, enerji ve madencilik üzerine görüşmeler yaptığı iddia edildi. Dünya Gazetesi'nin haberi şöyle:

Türk iş dünyasının Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan ülkelerde yatırım arayışına Koç Holding de katıldı. Koç Holding yönetimi, Arnavutluk’a geçen hafta adeta çıkarma yaptı. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç’un öncülüğündeki ziyarette enerji konusu öncelikli oldu. Hatta heyet, Enerji ve Sanayi Bakanı Damian Gjiknuri ile de resmi görüşmelerde bulundu.

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da gerçekleşen görüşmelerde enerjinin yanı sıra sanayi, madencilik gibi Koç Holding’in çalıştığı sektörler de masaya yatırıldı. Görüşmelerde Arnavutluk’un içinde yer aldığı Trans Adriyatik Boru Hattı (Trans Adriatic Pipeline- TAP) gündeme geldi.

Masada TAP var

Bilindiği üzere TANAP ile Türkiye’den geçen Azerbaycan doğalgazı Yunanistan üzerinden Avrupa’ya dağılıyor. 870 kilometrekarelik uzunluğa sahip hatla yıllık 10-20 milyar metreküp doğalgaz, Yunanistan-Arnavutluk-İtalya ile Avrupa’ya ulaşacak.

Hal böyle olunca Koç Holding’e ülkedeki fırsatlar hakkında bilgi veren Arnavut Bakan Damian, potansiyeller konusunda enerjinin öncelikli bir alan olduğunun altını çizdi. Madencilik konusuna da değinen Damian, bakır, nikel, krom gibi alanlarda gelişimin olduğunu söyledi.

Hatırlanacağı gibi Koç Holding, ortağı olduğu Opet ve Aygaz ile Doğu Avrupa’da büyüme stratejisine girmişti. 2004’te Opet Bulgaria’yı büyük umutlarla açan Koç Holding, ülkedeki 17 bayi ve 2 dolum tesisini satmış ve operasyonu sona erdirmişti.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)