BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemKOBİ’ler siber riske açık çalışıyor----

KOBİ’ler siber riske açık çalışıyor

KOBİ’ler siber riske açık çalışıyor
16 Nisan 2020 - 15:50 www.finansgundem.com

Korona virüs salgınında işletmelerin yüzde 44’ü evden çalışma düzenine geçerken bunların %79'unun hiçbir siber güvenlik önlemi almadığı ortaya çıktı.

Tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi alan korona virüs salgını kapsamında değişen iş yaşamı ve beraberinde gelişen uzaktan çalışma modeli, sadece bireyler için değil kurumlar için de büyük bir risk teşkil ediyor. Salgın nedeniyle çalışanların evlerinden işlerini yürüttüğü yeni dönemde, korunmasız kalan şirket ağları önlem alınmaması halinde çok büyük siber risklere davetiye çıkarabilir. Aksigorta’nın, 25 Mart-01 Nisan tarihleri arasında KOBİ’ler özelinde gerçekleştirdiği araştırmaya göre, evden çalışma düzenine geçen işletmelerin, ağırlıklı olarak bu dönemde aldığı önlemlerin çalışanların bilgisayarına virüs programları yüklemek ve şirket için firewall kullanımı başlatmaktan öteye geçmediğini ortaya koydu.

KOBİLERİN YÜZDE 23’Ü VERİ GÜVENLİĞİ KONUSUNDA ENDİŞE TAŞIYOR

Aksigorta’nın Yöntem Araştırma firması ile birlikte gerçekleştirdiği, 12 ilde, hizmet ve imalat sektöründe faaliyet gösteren 304 mikro KOBİ’yi kapsayan araştırmasına göre; KOBİ’lerin %56'sı halen "işyerinde" faaliyetlerine devam ederken, %44'ü evden çalışıyor. Tüm mikro KOBİ’lerin %23'ü ise "kurumsal veri güvenliği" konusunda endişe taşıyor.

Hafta sonu yasakları belli oldu

Araştırmaya göre korona virüs salgını döneminde Mikro KOBİ’lerin %21'i siber güvenlik konusunda önlem alırken, söz konusu önlemin "çalışan bilgisayarlarına virüs programı" yükleme olduğu dikkat çekiyor. Siber güvenlik algısı çerçevesinde, tüm mikro KOBİ’lerin %34'ü ‘kurumsal veri güvenliği’ni iyi bir çalışma ile "öngörülebilir" ve "engellenebilir" olarak algılıyor. Yine araştırmaya göre; tüm işletmeler nezdinde "evden çalışma" ile ilgili olarak siber riskler konusunda çalışan bilgilendirmesinin %35 düzeyinde yapıldığı görülürken, halen "evden çalışan" %44'lük grup içinde bu oranın %52'ye kadar çıktığı dikkat çekiyor.

Yabancılar 511 milyon dolarlık satış yaptı

ÖNLEM ALMAYAN İŞLETMELER RİSK ALTINDA

Bu dönemde şirket verilerine bilgisayar ve telefonlardan uzaktan erişim sağlamasının şirketler için büyük bir risk taşıdığını ifade eden Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Fahri Altıngöz, bu dönemde kurum cihazlarından veri sızıntıları sonucu oluşabilecek maddi zarar ve itibar kayıplarına karşı korunmanın büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Altıngöz; “Tüm mikro kOBİ’lerin %23'ü "kurumsal veri güvenliği" konusunda endişe taşıyor. Mikro KOBİ’lerin %21'i siber güvenlik konusunda önlem alırken, alınan bu önlemler "çalışan bilgisayarlarına virüs programı" yüklemenin ötesine geçmediğini ortaya koyuyor” dedi. Bu dönemde şirket verilerini güvenle korumak için pek çok tedbirin alınabileceğini ifade eden Altıngöz; “Kobiler yazılımlarını güncelleştirmeli ve güncel tutmalı. Kurum içinde güvenlik ve gizlilik politikaları oluşturulmalı, şirket dosyalarına erişim konusunda kurallar belirlenmeli ve her çalışanın her dosyaya ulaşması engellenmeli. Şirket verilerine uzaktan erişimde mutlaka çift faktörlü kimlik doğrulama kullanılmalı” şeklinde değerlendirmede bulundu.

BDDK: Bankacılık sisteminde mevduat ve krediler arttı

Milli Dayanışma Kampanyası'na destek 1,7 milyar liraya yaklaştı

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)